Boże Narodzenie 2023

Boze_Narodzenie

Boże Narodzenie jest odwetem pokory wobec arogancji,
prostoty wobec obfitości, ciszy wobec zgiełku,
modlitwy wobec „mojego czasu”, Boga nad moim „ja”.
Papież Franciszek

Niech Święta Bożego Narodzenia staną się okazją
do refleksji nad miłością Boga
objawioną w Jezusie Chrystusie
oraz pełnego pokoju i radości spotkania z Bogiem i z bliźnimi.

Błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego
i Szczęśliwego Nowego Roku 2024!

Zmarł katecheta Henryk Gołębiewski

Dnia 14 grudnia 2023 roku po ciężkiej chorobie odszedł do Pana katecheta Henryk Gołębiewski.

Jego pogrzeb, w dniu 16 grudnia 2023, w parafii pw. NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie, zgromadził 6 kapłanów i liczne grono wdzięcznych mu osobiście osób.

Henryk po doświadczeniu wyzwolenia z nałogu zapragnął nowego życia. W tym celu, wraz ze swoją małżonką, włączył się do wspólnoty Ruchu Światło-Życie i formując siebie postanowił pomagać innym. Razem z żoną prowadził terapię osób uzależnionych. W ten etap jego życia wpisały się studia teologiczne i katecheza w latach 1998-2012 w Zespole Szkół Zawodowych w Białymstoku.

Ostatnie lata jego życia wypełniała mu nieustanna, pełna troski opieka nad chorą małżonką.

Został pogrzebany na cmentarzu parafialnym w Wasilkowie.

Kolędnicy Misyjni 2023/2024

Od 30 lat w okresie Bożego Narodzenia setki tysięcy dzieci, rodziców, opiekunów i animatorów zaangażowanych w działalność Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w całej Polsce angażuje się w akcję KOLĘDNICY MISYJNI.

Kolędnicy Misyjni to mali i więksi misjonarze, którzy idąc od domu do domu, od rodziny do rodziny, od jednego szpitalnego łóżka od drugiego, przypominają wszystkim, że narodził się Chrystus. Wraz z tym przesłaniem niosą radość i pokój Bożego Narodzenia. Są jak aniołowie w Betlejem „zwiastujący radość wielką” i głoszący: „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”.

Opowiadając o życiu dzieci w różnych częściach świata, uświadamiają wszystkim, że Kościół nie kończy się w parafii, ale mamy braci i siostry na krańcach świata. I to my jesteśmy odpowiedzialni, by usłyszeli o Chrystusie i żyli w warunkach pozwalających im na wzrost, rozwój i życie godne dziecka Bożego.

Zob.: https://missio.org.pl/kolednicy-misyjni/ (dostęp: 15.12.2023)

„Powstaniec 1863” – filmowy obraz powstańczej walki ks. Stanisława Brzóski

Kluczowe jest to, że taki film powstał; że taki film będzie w polskich kinach od 12 stycznia przyszłego roku, kiedy celebrujemy 160. Rocznicę Powstania Styczniowego - wskazał Tadeusz Syka, reżyser filmu. W główną rolę Ks. Stanisława Brzóski – „ducha Podlasia”, którego obawiała się carska Rosja, kapelana oraz dowódcy ostatniego powstańczego oddziału wcielił się Sebastian Fabijański. Diecezja Siedlecka jest partnerem filmu. [...]

Reżyser i scenarzysta – Tadeusz Syka wskazał, że pierwszy pomysł na taki film zrodził się ze studiów archiwów o bohaterach XIX-wiecznej Polski. Jedną z przesłanek do stworzenia dzieła o takiej tematyce była „luka” w polskiej kinematografii. - Kiedy wybucha wojna na Ukrainie, stwierdzamy, że nie mamy wyjścia. Ten film trzeba zrobić. […] Ponieważ w tym momencie staje się najbardziej aktualną opowieścią. Ten film będzie pokazywał, że 160 lat temu, my – Polacy w czasie Powstania Styczniowego stanęliśmy do zrywu, w którym nie mieliśmy szans ze względu na brak dowódców, broni. Nikt nam nie pomógł. […] Jak zestawimy to z tym, co dzieje się obecnie na wschodzie to widzimy, że jest odwrotnie. Militarnie to powstanie przegraliśmy, ale śmiem twierdzić, że wygraliśmy je mentalnie - wskazał Tadeusz Syka. [...]

„Powstaniec 1863” to pierwszy od ponad 30 lat film o Powstaniu Styczniowym; to porywająca produkcja zrealizowana z rozmachem, opowiedziana z perspektywy kapelana – generała Stanisława Brzóski, aktywnie walczącego przeciw Imperium Rosyjskiemu. Premiera już 12 stycznia 2024 r.

Cały tekst na stronie: https://opoka.news/powstaniec-1863-filmowy-obraz-powstanczej-walki-ks-stanislawa-brzoski-na-ekranach-k (dostęp: 13.12.2023)

"Religia w szkole jest kluczowa dla formacji ogólnoludzkiej"

Fot. Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Religia jest jedną z kluczowych lekcji, które służą formacji ogólnoludzkiej i chrześcijańskiej. Czy osoba, która nie ma fundamentalnej wiedzy biblijnej lub pojęcia o największych chrześcijańskich uroczystościach, może pretendować do miana osoby wykształconej? – mówi w rozmowie z KAI dr Aneta Rayzacher–Majewska. Konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP i wykładowca katechetyki z UKSW komentuje też polityczne zapowiedzi usunięcia religii ze szkół oraz najnowsze dane dotyczące uczęszczania na ten przedmiot.

Za: ekai.pl. Cały wywiad: kliknij i czytaj (dostęp: 01.12.2023).

Religia w szkole – standardem europejskim

Zdecydowana większość państw Unii Europejskiej naukę religii traktuje jako niezbędny element szkolnego systemu edukacji i finansują ją, gdyż wychodzą z przekonania, że bez tej formy edukacji obywatele będą mieć poważny kłopot z rozumieniem europejskiego „kodu kulturowego”. Religia jest nauczana w szkole w 23 krajach UE.

Pojawiające się coraz częściej w polskiej debacie publicznej propozycje ograniczenia bądź usunięcia religii ze szkół pozostają w sprzeczności z tradycją dominującą w przestrzeni europejskiej. Dlatego przypominamy szczegółowe informacje o sposobie organizacji lekcji religii w publicznych systemach edukacji poszczególnych państw.

Nauka religii w szkole należy do standardów europejskich, choć jej realizacja jest różnorodna. W większości krajów udział w niej jest dobrowolny, choć w niektórych są to zajęcie obowiązkowe. W części krajów jej programy są kontrolowane przez Kościoły i związki wyznaniowe, gdzie indziej religia w szkole nie ma wymiaru konfesyjnego i przybiera formę bliską religioznawstwu.

W  większości państw europejskich – za wyjątkiem Białorusi, Bułgarii, Francji, Luxemburga, Słowenii i Rosji – nauczanie religii odbywa się w ramach systemu oświaty publicznej. Religia w szkole publicznej nie jest obecna we Francji i Słowenii, gdyż mają one zapisaną konstytucyjną „świeckość” rozumianą w ten sposób, że żadne elementy religijne, w tym jej nauczanie, nie powinny mieć miejsca w przestrzeni publicznej. Z kolei w Bułgarii religia dotąd nie powróciła do szkół po okresie komunizmu, mimo, że upomina się o to Kościół prawosławny. Od 2015 r. nie ma też nauczania religii w szkołach publicznych w Luxemburgu.

Za: ekai.pl. Cały artykuł: kliknij i czytaj (dostęp: 27.11.2023).