Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  
  

Nad ranem 27 stycznia 2016 zmarł Ks. prof. dr hab. Roman Murawski SDB. Był jedną z najbardziej znaczących postaci polskiej katechetyki okresu posoborowego. Zainteresowania badawcze Księdza Profesora koncentrowały się głównie wokół historii katechezy, katechetyki fundamentalnej oraz katechezy młodzieżowej. Ksiądz Profesor jest autorem licznych publikacji oraz pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji na polu nauki. Jego pogrzeb odbędzie się 3 lutego 2016 o godzinie 10.00 w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53 w Warszawie. Polecajmy zmarłego Księdza Profesora Miłosierdziu Bożemu. Requiescat in pace...

Święty Wojciech Dom Medialny zaprasza do wzięcia udziału w konkursie. Warunkiem jest zakup minimum 1 egzemplarza książki „Jezus” Wydawnictwa Święty Wojciech i ułożenie jednozdaniowego hasła reklamowego promującego książkę. W konkursie można wygrać pielgrzymkę do Ziemi Świętej lub 1 z 50-ciu kompletów 4-tomowego Pisma Świętego. Do pobrania: regulamin.docx oraz informacje o książce.docx.

Archidiecezja Białostocka i Katedra Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku zapraszają księży, siostry zakonne i katechetów świeckich na konferencję naukową (Zjazd Kolędowy), poświęconą tematyce Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski w aspekcie Miłosierdzia Bożego, która odbędzie się 9 stycznia 2016 r. o godz. 10.00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1 a.
Program konferencji:
Bp dr hab. Henryk Ciereszko – Chrzest Polski jako przejaw Miłosierdzia Bożego
Prof. dr hab. Piotr Jaroszyński KUL – Chrzest Polski drogą Polaków

W imieniu redakcji zapraszamy do prenumeraty „Katechety”. Pismo adresowane jest do wychowawców katolickich, a więc do rodziców, nauczycieli i duszpasterzy. W 2016 roku „Katecheta” będzie wydawany jako kwartalnik – w zwiększonej objętości. „Katecheta” pragnie kontynuować dobre tradycje, tworząc współczesną pedagogikę katolicką. Daje okazję do wymiany doświadczeń katechetycznych, wspiera katechetów, prezentuje treści dotyczące formacji wychowawców i relacje z najnowszych badań. Czasopismo chce inspirować, motywować i ubogacać posługę wychowawców. Osoby zainteresowane prenumeratą w promocyjnej cenie 88,20 zł proszone są o informację zwrotną do Wydziału Katechetycznego na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  z podaniem następujących danych: imię, nazwisko, adres pocztowy i adres mailowy do dnia 14 stycznia 2016. Warto zobaczyć: strona internetowa "Katechety" i numery archiwalne pisma.

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej po raz kolejny organizuje cotygodniowe spotkania biblijne dla dorosłych prowadzone metodą "Mess'AJE". Cykl środowych katechez rozpocznie się 25 listopada 2015 i potrwa do 17 lutego 2016. Spotkania odbywać się będą w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. bł. Michała Sopoćki przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku, w godzinach 19.00-20.30. Więcej informacji pod numerem telefonu: (85) 665 24 08 lub (85) 665 24 09; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Do pobrania plakat.pdf.

W dniu 14 listopada 2015 o godz. 18.00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym odbędzie się spotkanie pt. „Świadkowie wiary. O życiu chrześcijan na Bliskim Wschodzie”. Na spotkaniu będzie można poznać sytuację naszych braci i sióstr zamieszkałych w krajach arabskich, o której opowie o. Zygmunt Kwiatkowski, jezuita i misjonarz, pracujący ponad 30 lat w Syrii. Spotkaniu towarzyszy wystawa o prześladowaniu chrześcijan we współczesnym świecie. Będzie ona dostępna do 18 listopada 2015 w godz. 9-15. Grupy zorganizowane mogą skorzystać z oprowadzenia po wystawie po zgłoszeniu do Jolanty Żero–Grochowskiej (tel. 606522047) lub Barbary Terleckiej (tel. 691783661).

Zbliża się etap szkolny (zawody I stopnia) XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej odbywającej się pod hasłem "Jan Paweł II - Wychowawca młodych pokoleń". Należy go przeprowadzić w dniu 17 listopada 2015 o godz. 10.00. Organizatorzy etapu szkolnego zgłaszają swoje szkoły do udziału w Olimpiadzie w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej Białostockiej. Testy z pytaniami na etap szkolny oraz protokół z jego przeprowadzenia będą do odbioru w Wydziale od dnia 12 listopada w godzinach pracy sekretariatu Wydziału: zob. tutaj. Inne informacje na temat Olimpiady: tutaj.

Zapraszamy uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału w VIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady „Myśli Jana Pawła II”. W roku szkolnym 2015/2016 tematem przewodnim są słowa: „Głoście wartość rodziny…” (Jan Paweł II, Rzym, 14.10.2000). Olimpiada ma charakter trójstopniowy. Kolejne eliminacje konkursowe będą przeprowadzane w terminach: I stopień (szkolny) – 17 grudnia 2015; II stopień (wojewódzki) – 22 kwietnia 2016; III stopień (ogólnopolski) – 10-11 czerwca 2016. Szczegóły i dokumenty do pobrania tutaj.

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej organizuje po raz kolejny cykl biblijnych katechez Mess’AJE dla dorosłych. Oferta jest dwojaka i kierowana jest zarówno do tych, którzy ukończyli katechezę Mess’AJE pierwszego progu, jak i do osób, które do tej pory nie zetknęły się z tą formą katechezy. Szczegóły w załączniku.docx.

Zapraszamy Katechetów, wszystkich Nauczycieli, Wychowawców, Pracowników Oświaty i Uczniów na uroczystą Mszę świętą z okazji Dnia Edukacji Narodowej w środę 14 października 2015 roku o godz. 18.00 do Bazyliki Archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi ks. bp Henryk Ciereszko.

W dniu 11 października 2015 r. będziemy obchodzić XV Dzień Papieski. Jest to dzień duchowej łączności z Papieżem Franciszkiem, a równocześnie dzień powrotu do pontyfikatu i nauczania Jana Pawła II. Bieżący rok, jak wiemy, Sejm RP ogłosił Rokiem Jana Pawła II. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego brzmi: "Jan Paweł II - Patron Rodziny". Na stronie http://www.dzielo.pl/pl znajdziemy konspekty katechez i inne materiały, które można wykorzystać podczas obchodów Dnia Papieskiego. 

Szukaj na stronie

Strony

Szkolnictwo Katolickie

Modlitwa w drodze

 

OKWB