Rekolekcje katechetów 23-25 listopada 2018

Informujemy, że do 16 listopada 2018 trwają zapisy na rekolekcje katechetów, które organizowane są w parafii pw. NMP Królowej Rodzin w Białymstoku w dniach 23-25 listopada 2018.

Hasłem rekolekcji będą słowa: „Nazwałem was przyjaciółmi” (J 15,15), a poprowadzi je ks. Łukasz Kisielewski. Program: kliknij i pobierz (pdf).

Uczestnikom zapewnione jest wyżywienie. Brak możliwości noclegu. Koszt: 150 zł.

Zapisy w Wydziale Katechetycznym.
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. 85 665 24 10; 85 665 24 08; 85 665 24 09. 

Inne propozycje rekolekcji w bieżącym roku szkolnym i katechetycznym: kliknij i zobacz.

Ogólnopolskie Sympozjum Katechetyczne "Wychowanie patriotyczne"

W dniach 16-17 listopada 2018 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się XXXIX Ogólnopolskie Sympozjum Katechetyczne.

W tym roku poświęcone jest ono wychowaniu patriotycznemu.

Szczegóły na stronie www.katechetyka.eu: kliknij i zobacz.

Zaproszenie na sympozjum: kliknij i pobierz.

XXIX OTK "Święty Jacek - wzór ewangelizacji"

Zawody I stopnia (etap szkolny) XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej odbędą się 15 listopada 2018 roku o godz. 11.00. Testy z pytaniami będą do odbioru w Wydziale Katechetycznym od dnia 8 listopada.
Przypominamy, że zawody I stopnia przeprowadza się na terenie szkoły. Zgłoszenia szkół do udziału w zawodach I stopnia należy dokonywać wyłącznie w naszym Wydziale Katechetycznym. Protokół z wynikami zawodów I stopnia również należy dostarczyć do Wydziału. Oficjalna strona Olimpiady: otk.pl.

Szkoła nie dla LGBTQ, rodzice mają prawo decydować

„Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ”, przypomina Komisja Wychowania Katolickiego KEP w związku z zaplanowanym na 26 października „tęczowym piątkiem” w polskich szkołach.
„Rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole” – czytamy w oświadczeniu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Konferencja Katechetów Specjalnych w Warszawie

W dniach 23-25 listopada 2018 w Warszawie ("Dobre Miejsce", ul. Dewajtis 3, wejście A) odbędzie się V Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych "Nie przeszkadzajcie im przychodzić do Mnie". Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 11 listopada 2018 na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w zgłoszeniu należy podać na jakie dwa warsztaty chcą się Państwo zapisać). Koszt udziału w konferencji wynosi 200 zł. Dodatkowych informacji udzielają organizatorzy: Anna Mielecka (tel. 601934887) i ks. Łukasz Przybylski (tel. 511668211). Program konferencji: kliknij i pobierz

Głosowanie na projekt M06 „Biblia – źródło kulturowych kontekstów”

W dniach 3-17 października 2018 trwa głosowanie na projekty złożone do Budżetu Obywatelskiego 2019. Wśród nich znajduje się projekt o numerze M06 "Biblia – źródło kulturowych kontekstów". Projekt ma służyć upowszechnianiu biblijnej katechezy dorosłych Mess’AJE. Zwracamy się z gorącą prośbą o głosowanie na projekt drogą elektroniczną na stronie www.bialystok.pl/survey/budget2019 albo na kartach do głosowania (dostępne w Wydziale Katechetycznym). Dziękujemy! Więcej informacji: kliknij i pobierz (pdf).

Cykl katechez biblijnych dla dorosłych „On zmartwychwstał”

Z dniem 3 października 2018 Wydział Katechetyczny rozpoczyna cykl katechez biblijnych prowadzonych metodą Mess’AJE. Sesja "On zmartwychwstał" adresowana jest do wszystkich dorosłych zainteresowanych odkrywaniem historii wiary w Biblii i nawiązywaniem osobowej relacji z Bogiem. Spotkania odbywać się będą w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. Bł. Michała Sopoćki przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku (wejście od parkingu) w środy 3, 10, 17, 24, 31 października oraz 7, 14 listopada 2018 w godz. 18.00-20.30. Plakat: kliknij i pobierz.

 

Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych i Zjazd Stowarzyszenia Katechetyków Polskich

W dniach 18-20 września 2018 w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej w Skorzeszycach odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którego hasłem były słowa "Powołanie do świętości dzisiaj". Księża dyrektorzy wysłuchali m.in. referatów Mieczysława Guzewicza pt. "Wpływ jakości małżeństwa na świętość rodziny" oraz ks. Henryka Zielińskiego na temat "Czy w mediach jest miejsce na świętość". Wspólnej modlitwie przewodniczył biskup Wojciech Osial z Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

W dniach 20-21 września 2018 w Częstochowie odbył się Zjazd Stowarzyszenia Katechetyków Polskich. Po Walnym Zebraniu miało miejsce sympozjum pod hasłem "Nauczanie religii w perspektywie zmian programowych". Tegorocznym prelegentem był ks. Waldemar Janiga, a pracom w grupach przewodniczyli: s. Anna Walulik, Magdalena Stach-Hejosz, ks. Robert Kaczmarek, Elżbieta Tkocz. Jak co roku, nie zabrakło także dyskusji nad aktualnymi problemami dotyczącymi organizacji nauczania religii w szkołach i katechezy parafialnej. Modlitwom przewodniczył biskup Marek Mendyk, Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Zdjęcie z obrad: kliknij i zobacz.