Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  
  

W Dyrektorium Katechetycznym Kościoła Katolickiego w Polsce czytamy: „katecheza dorosłych uznawana jest w dokumentach katechetycznych Kościoła za problem wielkiej wagi i najznakomitszą formę katechezy” (nr 98). Od października 2014 r. Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej prowadzi biblijne katechezy dorosłych w oparciu o francuską metodę Mess’AJE, stanowiącą oryginalną formę oddziaływania katechetycznego wobec dorosłych. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy pragną poznać Biblię, odkrywać w niej drogę wiary, jaką kroczył Izrael i pierwotny Kościół, a przez to odkrywać w niej własną historię.

NOWOŚĆ!

Katechezy I progu wiary: WYJŚCIE zaczynamy 4 października 2017. Kolejne spotkania odbywać się będą: 11, 18, 25 października, 8, 15, 22, 29 listopada, 6, 13 grudnia 2017 w godz. 19.00-21.00. Spotykamy się w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. Bł. Michała Sopoćki przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych odkrywaniem na kartach Biblii historii swojej wiary. Wstęp wolny.

 

OSTATNIO ODBYŁY SIĘ:

Na Wielki Post 2017 roku proponujemy cykl katechez pt. „Pasja według św. Jana”. Spotkania odbywać się będą w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. bł. Michała Sopoćki przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku we wtorki 7, 14, 21, 28 marca oraz 4 kwietnia 2017 w godz. 19.00-21.00. Zgłoszenia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 85/665 24 08 w godz. 9.00-13.00.

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na cykl katechez trzeciego progu w roku szkolnym 2016/2017. Harmonogram spotkań:

11, 25 października 2016
8, 15, 29 listopada 2016
6, 13 grudnia 2016
10, 17 stycznia 2017
7, 14, 21 lutego 2017

Wszystkie spotkania odbywają się w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. Bł. Michała Sopoćki w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 50, w godz. 19.00-21.00.

JESTEŚ DOROSŁY
gubisz się w lekturze Biblii
wśród trudnych nazw miejscowości
imion i natłoku zdarzeń
WYBIERZ SIĘ Z NAMI
drogą 4 progów wiary
którą kroczył Izrael i pierwotny Kościół
a odkryjesz na niej
własną HISTORIĘ.

Zapraszamy!

Kontakt:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: (85) 665 24 08; (85) 665 24 09.


SPOTKANIA Z TWÓRCAMI BIBLIJNEJ KATECHEZY MESS'AJE

Zapraszamy na spotkania z twórcami biblijnej katechezy dorosłych Mess’AJE:
Prof. Jacques’em Bernardem, Catherine Le Peltier, Bertille Vernier
z Uniwersytetu Katolickiego w Lille

które odbędą się w dniach 4 - 5 - 6 marca 2014 r.

4 marca 2014 r. - Sesja dla Księży Studentów i Księży Profesorów
Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. Bł. Michała Sopoćki
Białystok, ul. Warszawska 50 (w ramach zajęć w Studium Podyplomowym kapłanów)

14.00 – 15.30 – Pedagogia „Czterech progów wiary” – Prof. Jacques Bernard
15.45 – 18.00 – Katecheza multimedialna: Doświadczenie wyzwolenia - Catherine Le Peltier i ks. dr Jerzy Lachowicz
18.15 – 19.45 – Biblijne założenia katechezy dorosłych Mess’AJE – Prof. Jacques Bernard

6 marca 2014 r. - Sesja dla Księży Księży Profesorów
Dom Katechetyczny, Białystok, ul. Nowa 34 A

14.00 – Warsztat pracy Mess’AJE
14.30 – Dyskusja

5 marca 2014 r. - Sesja dla animatorów świeckich
Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. Bł. Michała Sopoćki
Białystok, ul. Warszawska 50

18.00 – Eucharystia z obrzędem posypania głów popiołem
19.00 – Katecheza multimedialna: Doświadczenie wyzwolenia Catherine Le Peltier i ks. dr Jerzy Lachowicz

zaproszenie w .pdf


Czytamy Katechizm!

Zgodnie z wolą Ks. Arcybiskupa Metropolity, w I Niedzielę Adwentu rozpoczynamy czytanie Katechizmu Płockiego
w każdej parafii, przed każdą Mszą św. niedzielną.
Katechizm jest do nabycia w Księgarni św. Jerzego.
Można go pobrać również ze strony: www.katechetyczny.diecezjaplocka.pl (Katechizm część I - archiwum)
lub tutaj: >>pobierz doc.


Pasja według świętego Jana - warsztaty z ikoną

Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku i Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej uprzejmie zapraszają nauczycieli, katechetów, wychowawców na warsztaty metodyczne poświęcone katechezie biblijnej pt. Pasja według świętego Jana z wykorzystaniem ikony dydaktycznej francuskiej malarki Françoise Bűrtz w zastosowaniu multimedialnym.

Warsztaty mają na celu:

  • zapoznanie z głównym przesłaniem Pasji wg św. Jana przez obraz, muzykę i słowo poetyckie,
  • pogłębioną analizę egzegetyczną i teologiczną tekstu biblijnego J 18-19,
  • dzielenie się realizacją przesłania ewangelicznego w życiu osobistym.

Powyższa katecheza może służyć jako narzędzie w realizacji programów szkolnych rekolekcji wielkopostnych, jak również w formacji osobowej dorosłych.
Zajęcia odbywać się będą w Centrum Formacji Katechetyczno - Pastoralnej im. Bł. Michała Sopoćko przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku w środy od godz. 16.00-19.00:

  • 14 listopada 2012 – Pasja wg św. Jana cz. I W Ogrodzie Oliwnym; cz. II U Annasza
  • 12 grudnia 2012 – Pasja wg św. Jana cz. III U Piłata;
  • 09 stycznia 2012 – Pasja wg św. Jana cz. IV Golgota; cz. V Złożenie do grobu.

Prosimy o przyniesienie ze sobą Pisma świętego Nowego Testamentu.

>> więcej...


Rzymski Synod z roku 1977 poświęcony katechizacji w świecie współczesnym, a dalej nauczanie Jana Pawła II wskazujące na potrzebę nowej ewangelizacji uświadomiło Kościołowi Powszechnemu pilną potrzebę odnowienia katechezy skierowanej do dorosłych. Katecheza taka była bowiem praktyką znaną w pierwszych wiekach Kościoła, a szczególnie pielęgnowaną w strukturach katechumenatu. Na przestrzeni dziejów przepowiadania katecheza dorosłych zajmowała różne miejsce. Współcześnie w Polsce odnajdujemy raczej jej elementy w niektórych działaniach duszpasterskich niż autonomiczne formy. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że po Jubileuszu roku 2000 i ukazaniu się dokumentu Międzynarodowej Rady do Spraw Katechezy

Katecheza dorosłych we wspólnocie chrześcijańskiej w naszej polskiej rzeczywistości podjęto rzetelną refleksję i zaczęto szukać jej odpowiednich modeli.

Katecheza Mess'AJE

Diecezja nasza poszukując sposobów ewangelizacji dorosłych korzysta między innymi z doświadczenia Kościoła francuskiego, którym chce się na łamach tej strony dzielić. Nasze zainteresowanie francuskim modelem katechezy Mess'AJE sięga roku 1990 kiedy to, Uniwersytet Katolicki w Lille zaprosił na studia w zakresie formacji animatorów do katechezy dorosłych chętnych z naszej archidiecezji. Skorzystaliśmy z zaproszenia, dzięki czemu 3 osoby przeszły rok formacji proponowany przez uczelnię. Przez wiele lat prowadziliśmy wskazaną nam metodą katechezę i zajęliśmy się adaptacją narzędzi. Mamy za sobą 20 lat doświadczeń i mimo rożnych kolei we współpracy w dziedzinie biblijnej katechezy dorosłych ciągle jesteśmy przekonani, że tego cennego daru, jaki otrzymaliśmy nie możemy zlekceważyć.

Czym jest Mess'AJE?

Najprościej mówiąc - propozycją katechezy biblijnej bazującej na naukowym odczytaniu Biblii i otwartej na uniwersalny język sztuki. Katecheza zrodziła się w Jerozolimie na skutek spotkania egzegety ks. profesora Jacquesa Bernarda studiującego wówczas na Uniwersytecie Hebrajskim z artystami, którzy swoją wiarę podbudowaną biblijnie chcieli wyrazić przez sztukę. W podejściu biblijnym do treści katechezy najbardziej charakterystyczne jest zastosowanie pedagogii czterech kroków wiary wyrażającej się kolejno hasłami: Wyjście, Niewola, Jezus Kościół. Sztuka natomiast pozostaje w ścisłej symbiozie z treściami i jest oryginalnym dziełem współtwórczyni katechezy Francoise Burtz. Tak więc Mess'AJE proponuje 4 cykle katechez (kilkanaście spotkań w każdym) obejmujące historię wiary w całej Biblii. Oprócz tego opracowane zostały katechezy tematyczne poświęcone: 8 błogosławieństwom, Pasji wg św. Jana, Ewangelii dzieciństwa i inne. Każde ze spotkań wg koncepcji Mess'AJU uwzględnia 5 elementów treściowych i metodycznych zarazem, a mianowicie: analizę materiału multimedialnego, studium tekstów biblijnych, wyjaśnienie teologiczne, pracę w grupach – dzielenie się i modlitwę. Dotychczas opracowana została polska wersja materiału multimedialnego do pierwszego progu katechezy, inne czekają na realizację.

Strony Mess'AJE w języku francuskim:

www.francoiseburtz.org
www.seuilsdelafoi.org

Szukaj na stronie

Strony

Szkolnictwo Katolickie

Modlitwa w drodze

 

OKWB