Obrzęd ustanowienia posługi katechety

Papież zatwierdził obrzęd liturgiczny ustanowienia katechetów.

Wyjaśniono też, jak rozumieć tę nową posługę. Jest to raczej posługa przeznaczona dla tych, którzy uczestniczą w różnych formach apostolatu.

[...] Posługę katechety wprowadził Papież 10 maja Motu proprio Antiqum ministerium. Jest ona przeznaczona zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła dziś obrzęd ustanowienia katechetów, który będzie obowiązywał od 1 stycznia. Załączono do niego list wyjaśniający jej prefekta, abp. Arthura Roche’a.

Cały tekst - na stronie opoka.news: kliknij i czytaj.

Nowe propozycje konkursów

Zapraszamy do regularnego zaglądania do naszej zakładki "KONKURSY" i zachęcania uczniów do udziału w kolejnych propozycjach. W tych dniach pojawiły się m.in.:

-VI edycja Archidiecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół podstawowych.

-Konkurs na wykonanie szopki bożonarodzeniowej (Departament Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku) dla dzieci, młodzieży, rodzin, wspólnot, organizacji itp.

-Konkurs Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka "Pomóż ocalić życie bezbronnemu"

Szczegółowe informacje w zakładce "KONKURSY".

Zaproszenie do Seminarium na sztukę pt. "Maximilianus"

Alumni III roku AWSD w Białymstoku mają zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych na spektakl pt. „Maximilianus" w reżyserii Piotra Półtoraka, na podstawie scenariusza Kazimierza Brauna. Sztuka przedstawia życie św. Maksymiliana Marii Kolbego. Spektakle odbywają się o godz. 19.00 w następujących dniach:

5.12.2021 - niedziela; 7.12.2021 - wtorek; 9.12.2021 - czwartek; 10.12.2021 - piątek; 12.12.2021 - niedziela; 13.12.2021 - poniedziałek; 14.12.2021 - wtorek; 15.12.2021 - środa.

Miejsce: Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku, ul. Warszawska 46, aula im. św. Jana Pawła II (wejście od ulicy Warszawskiej, obok kościoła św. Wojciecha). Rezerwacja miejsc pod numerem telefonu: 533005241.

 

Zaproszenia konsultanta ds. nauczania religii

Konsultant ds. nauczania religii w CEN w Białymstoku zaprasza:

1. Do udziału w szkoleniu zatytułowanym „Składanki, wycinanki, przyklejanki… Adwentowo-bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne dla katechetów”. Spotkania będą odbywać się stacjonarnie w budynku CEN w Białymstoku, ul. Złota 4, w dwóch grupach (do wyboru) - 27.11.2021 (sobota) w godz. 9.00-12.00 lub 1.12.2021 (środa) w godz. 16.00-19.00. Szczegóły w zaproszeniu: kliknij i pobierz.

2. Na spotkanie sieci współpracy i samodoskonalenia „Kreatywny katecheta w przedszkolu”. Spotkania będą odbywać się w dwóch grupach (do wyboru): stacjonarnie (w budynku CEN w Białymstoku, ul. Złota 4) - 23.11.2021 (wtorek) w godz. 16.00-19.00 lub online (z wykorzystaniem Microsoft Teams) - 24.11.2021 (środa) w godz. 15.30-18.30. Szczegóły w zaproszeniu: kliknij i pobierz.

Warsztaty "Między Wschodem a Zachodem. Obraz i muzyka"


Stowarzyszenie Mess’AJE Polska we współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii Metropolitalnej Białostockiej, w ramach projektu "Ikonograficzno-muzyczna dynamika dialogu Kultury Wschodu i Zachodu", zaprasza na Warsztaty "MIĘDZY WSCHODEM A ZACHODEM. OBRAZ I MUZYKA".

Prowadzący: Oleg Kobzar – artysta malarz, artysta Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku oraz Maciej Bogumił Nerkowski – solista Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Termin: 22 i 29 listopada 2021 w godz. 17.00-20.30 (z przerwą na kawę i herbatę). Miejsce: Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej w Białymstoku, ul. Warszawska 50, 15-077 Białystok (wejście od strony parkingu). Wstęp wolny. Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

"Teologiczne przesłanie dzieł Françoise Burtz"

Stowarzyszenie Mess’AJE Polska w ramach projektu "Ikonograficzno-muzyczna dynamika dialogu Kultury Wschodu i Zachodu", we współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii Metropolitalnej Białostockiej, zaprasza na spotkanie wokół współczesnych ikon, które przybliży nam dr Elżbieta Młyńska w konferencji pt. "Teologiczne przesłanie dzieł Françoise Burtz".

Spotkanie odbywa się w ramach wystawy reprodukcji wybranych dzieł francuskiej malarki. Wstęp wolny.

Miejsce: Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej w Białymstoku, ul. Warszawska 50, 15-077 Białystok (wejście od strony parkingu). Termin: 13 listopada 2021, godz. 12.00.

 

  

Zmarła katechetka Genowefa Kimsza

Dnia 9 listopada 2021 roku zmarła Pani Genowefa Kimsza, długoletnia katechetka. Prowadzenie dzieci do Boga traktowała jako swoje życiowe powołanie. Dziełu katechizacji służyła przez ponad 30 lat. Najdłużej pracowała w parafii pw. Świętej Rodziny w Czarnej Białostockiej, a wraz z przejściem katechezy do szkoły pracowała w Zespole Opiekuńczo-Wychowawczym w Białymstoku, jak również w kilku przedszkolach na terenie parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku.

Pogrzeb śp. Genowefy Kimszy odbędzie się
dnia 11 listopada 2021 roku o godz. 10.00
w parafii pw. Jezusa Miłosiernego w Czarnej Białostockiej.
Polecamy Ją pamięci modlitewnej nas wszystkich.
 

Wieczny odpoczynek racz Jej dać, Panie…

Spektakl teatralny pt. "Prawdziwy skarb"

Fundacja W Dobrym Tonie zaprasza dzieci przedszkolne oraz uczniów kl. 1-4 na spektakl teatralny pt. "Prawdziwy skarb" oparty na ewangelicznej przypowieści o synu marnotrawnym. Przedstawienie przygotowane jest przez Teatr EDEN z Wieliczki.

Przedstawienie odbędzie się 18 listopada 2021 w Kinie Ton o godz. 8.30 oraz, jeśli będzie większa ilość chętnych, o godz. 11.00. Wstęp: 10 zł.

Zgłoszenia należy kierować na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Informacje o teatrze oraz przedstawieniu pod adresem: http://teatreden.pl/. Plakat: kliknij i pobierz. Tekst zaproszenia ze szczegółowymi informacjami: kliknij i pobierz.