XV Papieskie Forum Młodych - 18 maja 2020

W setną rocznicę Urodzin Świętego Jana Pawła II, dnia 18 maja 2020 roku, Papieskie Forum Młodych wychodzi poza mury kościoła Św. Rodziny i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku. W tym roku organizatorzy zapraszają na wydarzenie: „Spotkałem Świętego” na stronę na facebooku: https://www.facebook.com/papieskieforumlodych/. Transmisja rozpocznie się o godz. 11.00. Patronat nad naszym spotkaniem, jak co roku objęli: Arcybiskup Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki oraz Kardynał Stanisław Dziwisz.

Zapraszamy Katechetów do podzielenia się swoim świadectwem spotkań z Ojcem Świętym. Jeśli otrzymamy zdjęcia, krótkie wspomnienia, refleksje z jego nauczania, cytaty, które zapadły w pamięć, najpóźniej do dnia 10 maja na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wówczas postaramy się umieścić je na naszej stronie.

Zapraszamy przede wszystkim Młodzież do wyrażenia hołdu wdzięczności Ojcu Świętemu poprzez refleksję na temat: „CZEGO DZIŚ UCZY ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II MŁODE POKOLENIE?”. Można wykonać plakat, napisać wiersz, rozważania papieskich słów, modlitwę czy utwór muzyczny. Materiały prosimy nadsyłać również do dnia 10 maja na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Szczegóły inicjatywy, program itp.: kliknij i pobierz.

Komunikat w sprawie beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

Beatyfikacja Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, uzgodniona ze Stolicą Apostolską na 7 czerwca 2020 roku w Warszawie, z akceptacją Watykanu zostaje bezterminowo zawieszona. Nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu pandemii, z wyprzedzeniem czasowym, umożliwiającym odpowiednie przygotowanie bezpośrednie.

Pandemia zagrażająca zdrowiu i życiu ludzi, uniemożliwia przygotowanie i przeprowadzenie tej uroczystości. Na pierwszym miejscu musi być troska o bezpieczeństwo ludzi. Z tego też powodu także Stolica Apostolska ograniczyła organizację uroczystości religijnych i działalności legatów papieskich.

Biorąc pod uwagę wielkość i powszechną znajomość nowego Błogosławionego, musimy umożliwić udział w uroczystościach beatyfikacyjnych szerokiej rzeszy wiernych, także Polakom i gościom z zagranicy. Z tego względu, po ustaniu pandemii, zorganizujemy uroczystość beatyfikacyjną w Warszawie w sposób godny i podniosły, a równocześnie skromny i uwzględniający przewidywane skutki pandemii.

Zawieszony, a nie rozwiązany, pozostaje Komitet przygotowujący beatyfikację. Wzorowa współpraca z władzami państwa i Warszawy w przygotowaniu beatyfikacji będzie miała swoją kontynuację, za co już teraz dziękuję.

† Kazimierz Kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski

Warszawa, 28 kwietnia 2020 roku. Źródło: ARCHIDIECEZJA WARSZAWSKA

Oferta konsultanta ds. nauczania religii (szkoły ponadpodstawowe i specjalne)

Konsultant ds. nauczania religii Pani Joanna Szydłowska zaprasza do uczestnictwa w sieci współpracy i samodoskonalenia dla katechetów szkół ponadpodstawowych i specjalnych.

W zaproszeniu czytamy m.in.: "Bardzo zależy mi na tym, żebyśmy dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz pomocami dydaktycznymi. Nowa podstawa programowa jest również przyczynkiem do pochylenia się nad organizacją zajęć w poszczególnych typach szkół: czteroletnich liceach i pięcioletnich technikach. Każdy z nas stanął przed koniecznością pracy zdalnej. Warto zachować w jednym miejscu wszystkie twórcze pomysły, aby służyły nam w pracy katechetycznej na dłużej. Tym miejscem, mam nadzieję, będzie sieć współpracy o nazwie Inspiracje Katechetyczne. Zapraszam również do udziału w warsztatach online".

Warsztaty tworzenia kart interaktywnych: 27 i 30 kwietnia oraz 6 maja. Szczegóły w zakładce DORADCY - KONSULTANT CEN. Kliknij i zobacz.

Nowe zarządzenie Arcybiskupa Metropolity Białostockiego

Informujemy, iż w dniu dzisiejszym, tj. 17 kwietnia 2020, Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki, wydał nowe zarządzenie dotyczące m.in. udziału wiernych w nabożeństwach, udzielania sakramentów świętych (w tym Pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania) oraz pielgrzymek w czasie trwania stanu epidemii.

Zapraszamy do zapoznania się z zarządzeniem na stronie internetowej Archidiecezji Białostockiej: kliknij i zobacz.

Oferta konsultanta ds. nauczania religii (przedszkola i szkoły podstawowe)

Konsultant ds. nauczania religii Pani Jolanta Wysztygiel zaprasza zainteresowanych katechetów przedszkoli i szkół podstawowych do skorzystania z oferty szkoleń online. Propozycje: 1. Katecheta dziś – baza pomysłów do pracy z dziećmi w przedszkolu i szkole podstawowej (sieć współpracy i samodoskonalenia 04.04.2020 - 10.06.2020); 2. Praca zdalna i co dalej… - warsztaty online dla katechetów (20.04.2020); 3. Ora et labora, czyli jak zamienić żmudną pracę w zeszycie przedmiotowym do religii w piękne spotkanie z Przyjacielem - warsztaty online (27.04.2020).

Szczegóły oferty: kliknij i pobierz.

Zmarła wieloletnia katechetka Daniela Nowakowska

W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego zasnęła w Panu wieloletnia katechetka pani DANIELA NOWAKOWSKA. Pogrzeb odbędzie się w środę 15 kwietnia 2020 o godz. 13.00 na Cmentarzu św. Rocha w Białymstoku.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona w możliwym terminie, o czym powiadomimy.

Prosimy o duchową łączność i modlitwę.

Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

Zmarła siostra Maria Piaścik

Dnia 4 kwietnia 2020 zasnęła w Panu siostra Maria Piaścik ze Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Maryi. Zmarła po krótkiej chorobie w Nowym Mieście nad Pilicą i tam została pochowana. Siostra Maria urodzona 4 grudnia 1936 roku pochodziła z diecezji łomżyńskiej. Do zgromadzenia zakonnego wstąpiła w 1960 roku.

W naszej archidiecezji pracowała jako katechetka w latach 1979-1990 i 1992-1997.

Najdłużej posługiwała w parafii Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Siostra Maria pozostawiła po sobie świadectwo całkowitego oddania służbie Bożej i taką Ją zapamiętamy.

Polecajmy Ją Miłosierdziu Bożemu, by jak najszybciej mogła cieszyć się pełnią radości w niebie.

Sieć współpracy i samodoskonalenia dla katechetów szkół podstawowych i przedszkoli

Konsultant ds. nauczania religii w CEN zaprasza zainteresowanych katechetów do uczestniczenia w sieci współpracy i samodoskonalenia pod nazwą „Katecheta dziś - baza pomysłów do pracy z dziećmi w przedszkolu i szkole podstawowej”, która będzie funkcjonowała na platformie e-learningowej CEN od 4.04.2020 do 10.06.2020.

W zaproszeniu, jakie Pani Konsultant do nas kieruje, czytamy m.in.: "Nikogo nie muszę przekonywać, jak ważny jest rozwój własny w każdej dziedzinie życia, ani też ile wysiłku wymaga podążanie naprzód... Takie jest właśnie nasze życie - ora et labora. Bardzo chciałabym pomóc katechetom pracującym w przedszkolu i szkole podstawowej oraz sobie w naszej katechetycznej posłudze".

Zachęcamy do skorzystania! Więcej informacji w zakładce "DORADCY - KONSULTANT CEN" (kliknij i zobacz).