„Betlejem – Mędrcy ze Wschodu (ikonografia i katecheza)”

W dniach 18-25 stycznia 2020 obchodzony będzie Tydzień Ekumeniczny. W ramach Tygodnia w dniu 22 stycznia 2020 (środa) o godz. 17.00 w Centrum Pastoralno-Katechetycznym im. bł. Michała Sopoćki przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku organizujemy spotkanie na temat „Betlejem – Mędrcy ze Wschodu (ikonografia i katecheza)”.

Prelegent: Jan Grigoruk, ikonograf.

Zmarła Katechetka Bożena Sobolewska

Dnia 7 stycznia 2020 odeszła od nas w wieku 65 lat Katechetka Bożena Sobolewska. Wystawienie nastąpi dnia 8 stycznia 2020 w godz. 17.00-19.00 w Domu Pogrzebowym Gąsowski przy ul. Sybiraków 2 w Białymstoku. Wyprowadzenie ciała odbędzie się dnia 9 stycznia 2020 o godz. 9.45. Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. Ducha Świętego w Białymstoku dnia 9 stycznia 2020 o godz. 10.00, po czym nastąpi pochowanie ciała na cmentarzu farnym. 

Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie. A światłość wiekuista niechaj jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

Rekolekcje benedyktyńskie „Ład i pokój”

W dniach 7-9 lutego 2020 Wydział Katechetyczny organizuje rekolekcje katechetyczne pod hasłem „Ład i pokój”. Poprowadzi je o. Włodzimierz Zatorski, benedyktyn z Tyńca. Rekolekcje odbędą się w Parafii NMP Królowej Rodzin w Białymstoku, ul. NMP Królowej Rodzin 6. Zapisy w Wydziale Katechetycznym. Szczegółowy program: kliknij i pobierz. Plakat: kliknij i pobierz.

Zjazd Kolędowy - 4 stycznia 2020

W imieniu Księdza Arcybiskupa Metropolity zapraszamy PT. Katechetów na Zjazd Kolędowy, który odbędzie się 4 stycznia 2020 o godz. 10.00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej. Zjazd poświęcony będzie tematyce związanej z aktualnym rokiem duszpasterskim, a więc z Tajemnicą Eucharystii.

W Programie Zjazdu: wykład Abpa Wiktora Skworca, Metropolity Katowickiego i Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP: Aktualność sakramentu Eucharystii w duszpasterstwie, dyskusja, ogłoszenia i komunikaty.

Kurs Filozoficzno-Biblijny „Człowiek istota niezwykła” (24-26.01.2020)

Już po raz kolejny, w Domu Misyjnym Księży Werbistów w Kleosinie, organizowany jest Kurs Filozoficzno–Biblijny. Odbędzie się on w dniach 24-26 stycznia 2020 pod hasłem: "Człowiek istota niezwykła". Jak co roku, zajęcia poprowadzą: ks. dr Jan Bocian SVD - teolog i biblista oraz dr Danuta Radziszewska-Szczepaniak - filozof.

Szczegółowy program, informacje o zapisach oraz kontakt do katechety - koordynatora kursu w załączniku: kliknij i pobierz.

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.

Udział w kursie jest traktowany jako udział w rekolekcjach katechetycznych.

Ankieta nt. sytuacji katechetów oraz miejsca religii w systemie szkolnym

Ponawiamy prośbę o wypełnienie ankiety na temat sytuacji katechetów oraz umiejscowienia lekcji religii w systemie szkolnym.
Autorzy badania mają nadzieję, że pozyskane w ten sposób dane pozwolą dostrzec niebezpieczne sytuacje, które mogą ograniczać skuteczność katechizacji i dostarczą materiału dotyczącego katechetów, ich sytuacji we współczesnej szkole, relacji między katechetami a dyrekcją, nauczycielami, rodzicami uczniów, uczniami. Ankieta jest jednym z produktów projektu O wolność wyznawania religii we współczesnym świecie. Przeciwdziałanie przyczynom dyskryminacji i pomoc prześladowanym na przykładzie chrześcijan, który jest koordynowany przez zespół przedstawicieli wielu dyscyplin naukowych. Ankieta jest dostępna pod linkiem: kliknij i zobacz.

"Ora et labora, czyli jak zamienić żmudną pracę w zeszycie przedmiotowym do religii w piękne spotkanie z Przyjacielem?"

Konsultant ds. nauczania religii w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku zaprasza zainteresowanych katechetów do udziału w bezpłatnych warsztatach pt. Ora et labora, czyli jak zamienić żmudną pracę w zeszycie przedmiotowym do religii w piękne spotkanie z Przyjacielem? w dniu (do wyboru): 08.01.2020 (środa) w godz. 16.00-19.00, 10.01.2020 (piątek) w godz. 16.00-19.00, 11.01.2020 (sobota) w godz. 9.00-12.00.

Rejestracja obowiązkowa przez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cen.bialystok.pl. Szczegóły: kliknij i pobierz.

Zaproszenie do wspólnej modlitwy

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którym leży na sercu sprawa nauczania i wychowania dzieci i młodzieży w naszym mieście, do wspólnej modlitwy podczas Mszy świętej w ramach dorocznego Spotkania Wigilijnego Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych Miasta Białegostoku.

Msza święta zostanie odprawiona w niedzielę 15 grudnia 2019 o godz. 16.00 w kościele pw. św. Wojciecha przy ul. Warszawskiej w Białymstoku.

Jest to dobra okazja, aby w tym szczególnym adwentowym czasie zjednoczyć serca i modlitwy prosząc Boga w intencji dzieci i młodzieży, katechetów i wszystkich nauczycieli oraz odpowiedzialnych za Oświatę.