KATECHEZA DOROSŁYCH

 

W Dyrektorium Katechetycznym Kościoła Katolickiego w Polsce czytamy: „katecheza dorosłych uznawana jest w dokumentach katechetycznych Kościoła za problem wielkiej wagi i najznakomitszą formę katechezy. Każda grupa wiekowa wiernych Kościoła ma prawo oczekiwać wsparcia w odczytywaniu i realizacji swego powołania chrześcijańskiego, w tym także dorośli. Od dorosłych zależy skuteczność katechezy dzieci i młodzieży.” (nr 98)

 

Od października 2014 roku Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej prowadził biblijne katechezy dorosłych w oparciu o francuską metodę Mess’AJE i pedagogię "czterech progów wiary", stanowiącą oryginalną formę oddziaływania katechetycznego wobec dorosłych.

W 2019 roku zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Mess'AJE Polska, które "odwołując się do wieloletniego doświadczenia Stowarzyszenia Mess'AJE International z siedzibą we Francji, pragnie włączyć się w dzieło biblijnej katechezy dorosłych Mess'AJE, w działania na rzecz zachowania i rozpowszechniania dziedzictwa religijnego oraz w krzewienie kultury i edukacji chrześcijańskiej w Polsce" (fragm. Preambuły Statutu Stowarzyszenia). 

Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy pragną poznać Biblię, odkrywać w niej drogę wiary, jaką kroczył Izrael i pierwotny Kościół, a przez to odkrywać w niej własną historię do zapoznawania się z aktualnymi propozycjami katechetycznymi.

 ____________________________________

ZAPROSZENIE
Ogólnopolski Kurs Animatora Biblijnej Katechezy z Dorosłymi
Przekroczyć drugi próg wiary - DOŚWIADCZENIE WYGNANIA (1-7 sierpnia 2023 r.)

Wydział Katechetyczny i Stowarzyszenie Mess’AJE Polska organizują Ogólnopolski Kurs Animatora Biblijnej Katechezy z Dorosłymi. Sesja poświęcona II Progowi Wiary, tematycznie osnuta na Doświadczeniu Wygnania, odbędzie się w dniach 1-7 sierpnia 2023 roku w Domu Katechetycznym w Białymstoku. Zajęcia poprowadzą: o. dr Piotr Włodyga OSB, dr Elżbieta Młyńska oraz animatorzy katechezy Mess’AJE.

Szczegóły w folderze: kliknij i pobierz.

 

Aktualna oferta biblijnych katechez dla dorosłych Mess'AJE na Facebooku Stowarzyszenia Mess'AJE Polska.

 

 

* * * * * * *

ODBYŁY SIĘ m.in.:

 

Wydział Katechetyczny wraz ze Stowarzyszeniem Mess’AJE Polska organizuje Ogólnopolski Kurs Animatora Biblijnej Katechezy z Dorosłymi. Sesja poświęcona I Progowi Wiary tematycznie osnuta na doświadczeniu Wyjścia odbędzie się w dniach 1-10 sierpnia 2022 roku w Bogdankach koło Białegostoku. Zajęcia poprowadzą: O. Piotr Włodyga, benedyktyn oraz animatorzy katechezy Mess’AJE.

Sesja adresowana jest do osób, które pragną nadać strukturę osobistej wierze i odszukać jej historyczne korzenie w Biblii, rozpocząć bądź pogłębić formację teologiczno-biblijną zgodnie z tradycją Kościoła oraz zdobywać kwalifikacje do katechezy z dorosłymi prowadzonej metodą Mess’AJE.

Do udziału w kursie serdecznie zapraszamy również Katechetów.

Zapisy na kurs trwają do 29 maja 2022 r. Zgłoszenia należy kierować na adres Wydziału Katechetycznego albo Stowarzyszenia Mess’AJE Polska. Koszt sesji: 1050 zł (noclegi, wyżywienie, materiały).

Folder: kliknij i pobierz. Formularz zgłoszenia: kliknij i pobierz. Świadectwo uczestniczki: kliknij i pobierz.

 

* * * * * * *

„Kwadranse biblijne dla dorosłych” (Wielki Post 2021 - środy)

Czas pandemii - jak się okazuje - nie jest czasem straconym. Skłania nas do pogłębionej refleksji nad tym, co robić, aby wzmocnić osłabione przez pandemię relacje społeczne; jak pomóc ludziom odnaleźć wiarę, pokój i nadzieję. Odpowiedzią niech będą „Kwadranse biblijne dla dorosłych” – cykl wieczornych wielkopostnych spotkań z Szymonem Reichem i jego gośćmi.

W każdą środę po 22.00 zaproszą nas oni do tego, aby chociaż przez moment zatrzymać się i spojrzeć na naszą codzienność w świetle Pasji wg św. Jana.

„Kogo szukacie?” (J 18,4); „Ja jestem” (J 18,5); „Nie jestem” (J 18,17); „Cóż to jest prawda?” (J 18,38); „Oto Człowiek” (J 19,5); „Oto Matka Twoja” (J 19,27); „…był ogród” (J 19,41) to tylko niektóre fragmenty zaczerpnięte z Ewangelii o Męce i śmierci Jezusa, które wyznaczą przestrzeń do refleksji nad tym, czym żyje człowiek XXI wieku.

Zob. strona Stowarzyszenia Mess'AJE Polska.

 

* * * * * 

„Pasja według św. Jana”. Biblijna katecheza dorosłych Mess’AJE online (Wielki Post 2021 - poniedziałki)

W poniedziałki Wielkiego Postu (od 22 lutego do 29 marca 2021) w godz. 19.00-19.40 zapraszamy na cykl katechez online „Pasja według św. Jana” - pogłębioną refleksję nad Ewangelią Męki Pańskiej.

Katechezy prowadzone będą na platformie Zoom. Plakat z danymi potrzebnymi do zalogowania się: kliknij i pobierz.

 

* * * * * 

17 lutego 2021:

Kwadranse biblijne dla dorosłych - 1. „Kogo szukacie?” (J 18,4)
Wszystko zaczyna się w ogrodzie i kończy w ogrodzie. Ogród zawsze przywołuje ten rajski (Eden), w którym człowiek był szczęśliwy i miał perspektywę szczęśliwego życia. Ale niestety stał się on miejscem największej porażki człowiek, który pogardził darem Boga i poszedł na wygnanie. W ogrodzie Oliwnym ponawia się dramat pierwszych rodziców i toczy się dialog podobny do tego Adama z wężem. Tu w pozorny dialog wdają się z Jezusem poganie i faryzeusze, po to by pojmać Jezusa. „Kogo szukacie?” – pyta Jezus.

KLIKNIJ I OGLĄDAJ.

 

* * * * * 

"Pasja według św. Jana"

Stowarzyszenie Mess’AJE Polska zaprasza chętnych dorosłych na katechezę biblijną zatytułowaną "Pasja według św. Jana". Katecheza prowadzona metodą Mess’AJE, wspierając się obrazem, muzyką i słowem poetyckim, pozwala wejść w medytację Męki Pańskiej opisanej w Ewangelii św. Jana, a tym samym przygotować się na owocne przeżycie Paschy.
Spotkania odbywać się będą w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. Bł. Michała Sopoćki przy ul. Warszawskiej 50 w dniach 4, 11, 18, 25 marca i 1 kwietnia 2020 w godz. 19.00-20.30. Katechezy prowadzą animatorzy Mess’AJE.

 

* * * * * 

"Ewangelia dzieciństwa wg św. Łukasza"

Zapraszamy na cykl spotkań biblijnych pod hasłem "Ewangelia dzieciństwa wg św. Łukasza". Zajęcia z zastosowaniem multimediów stanowią dobrą pomoc do poznawania i medytowania Tajemnicy Wcielenia w kontekście całych dziejów zbawczych.

Spotkania odbywają się w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. Bł. Michała Sopoćki przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku w środy 27 listopada 4, 11, 18 grudnia 2019 oraz 8 stycznia 2020 w godz. 19.00-20.30.

 

* * * * * 

Cykl katechez "WYJŚCIE - narodziny wiary biblijnej, narodziny naszej wiary"

Stowarzyszenie Mess'AJE Polska w ramach projektu Biblia źródłem kulturowych kontekstów zaprasza na bezpłatny cykl 12 katechez biblijnych pt. WYJŚCIE - narodziny wiary biblijnej, narodziny naszej wiary skierowanych do osób dorosłych: katechistów, liderów, członków wspólnot i ruchów kościelnych oraz wszystkich, którzy pragną lepiej poznać i głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu zawartą w Biblii.

Pierwsze spotkanie w ramach cyklu odbędzie się 2 października 2019 w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. bł. Michała Sopoćki w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku.

Więcej informacji: kliknij i zobacz.

Formularz zgłoszenia: kliknij i zapisz się

 

* * * * * 

Stowarzyszenie Mess’AJE Polska w ramach projektu „Biblia źródłem kulturowych kontekstów”, realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Białegostoku, zaprasza na bezpłatny 30-godzinny kurs formacyjny skierowany do katechistów, liderów, członków wspólnot i ruchów kościelnych oraz do wszystkich, którzy pragną lepiej poznać i głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu zawartą w Biblii. Kurs animatora odbędzie się w dniach 13, 14, 15 oraz 20, 21, 22 września 2019.

Wykłady, spotkania formacyjne oraz celebracje liturgiczne będą miały miejsce w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. bł. Michała Sopoćki w Białymstoku, ul. Warszawska 50 (wejście od parkingu).

Zapisy odbywają się drogą elektroniczną. Formularz zgłoszenia na stronie Stowarzyszenia.

Ulotka: kliknij i pobierz.

 

* * * * *

Cykl katechez pt. "Wygnanie"

Wydział Katechetyczny zaprasza dorosłych na cykl 11 biblijnych katechez II progu pod hasłem Wygnanie. Zajęcia z zastosowaniem multimediów stanowią dobrą pomoc do medytowania ciszy Boga, jakiej doświadczył naród wybrany podczas wygnania babilońskiego i powstań machabejskich. W odkrywaniu Boga w trudnych doświadczeniach ludzkiej egzystencji pomogą nam prorocy i księgi mądrościowe. Katecheza II progu jest szansą na pogłębienie osobistej wiary poprzez pielęgnowanie pamięci o wielkich dziełach Boga, modlitwę i posłuszeństwo Prawu Bożemu.

Spotkania odbywają się w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. Bł. Michała Sopoćki przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku w środy 6, 13, 20, 27 lutego, 6, 13, 20, 27 marca, 3, 10 kwietnia 2019 w godz. 18.00-20.30 oraz 13 kwietnia 2019 (sobota) w godz. 9.00-12.00. 


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 85/665 24 08 w godz. 9.00-13.00.

* * * * *

Cykl katechez biblijnych "Ewangelia dzieciństwa wg św. Łukasza"

W okresie adwentowego oczekiwania na Boże Narodzenie Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej zaprasza dorosłych na cykl biblijnych katechez pod hasłem Ewangelia dzieciństwa wg św. Łukasza. Zajęcia z zastosowaniem multimediów stanowią dobrą pomoc do poznawania i medytowania Tajemnicy Wcielenia w kontekście całych dziejów zbawczych. Spotkania odbywać się będą w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. Bł. Michała Sopoćki przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku w środy 21, 28 listopada 5, 12, 19 grudnia 2018 oraz 9 stycznia 2019 w godz. 18.00 - 20.30. Do udziału w katechezach serdecznie zapraszają animatorzy Mess’AJE. Plakat: kliknij i pobierz.

Zgłoszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 85/665 24 08 w godz. 9.00-13.00.


* * * * *

Cykl katechez biblijnych "On zmartwychwstał"

Z dniem 3 października 2018 Wydział Katechetyczny rozpoczyna cykl katechez biblijnych prowadzonych metodą Mess’AJE. Sesja "On zmartwychwstał" adresowana jest do wszystkich dorosłych zainteresowanych odkrywaniem historii wiary w Biblii i nawiązywaniem osobowej relacji z Bogiem. Spotkania odbywać się będą w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. Bł. Michała Sopoćki przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku (wejście od parkingu) w środy 3, 10, 17, 24, 31 października oraz 7, 14 listopada 2018 w godz. 18.00-20.30. Plakat: kliknij i pobierz.


* * * * *

Nowa edycja Kursu Alpha dla dorosłych - 8 października 2018

Zapraszam na nową edycję Kursu Alpha dla dorosłych, która odbywać się będzie w Parafii NMP Królowej Rodzin w Białymstoku (ul. NMP Królowej Rodzin 6, 15-684 Białystok - Bacieczki). Rozpoczęcie w poniedziałek 8 października 2018 o godz. 19.00 w sali konferencyjnej na plebanii.

Zapraszam wszystkich dorosłych, zarówno osoby wierzące i praktykujące, jak i osoby, które oddaliły się od Kościoła. Spotkania odbywają się w miłej, rodzinnej atmosferze i pozwalają poznać lub przypomnieć sobie podstawy wiary chrześcijańskiej, prowadząc do życia wiarą w codzienności. Podejmowane tematy: "Czy jest w życiu coś więcej?", "Kim jest Jezus?", "Dlaczego Jezus umarł?", "Na czym opiera się nasza wiara?", "Dlaczego i jak się modlić?", "Dlaczego i jak czytać Biblię" i wiele innych.

Spotkania odbywają się raz w tygodniu (w poniedziałki), w godz. 19.00-21.00.

Arcybiskup Wiktor Skworc, Metropolita katowicki i Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, o Kursie Alpha powiedział: "Dzięki tej metodzie wielu rozpoczęło intensywniejsze życie Ewangelią, a Kościół stał się dla nich pełną życia wspólnotą. Dzięki Alpha wiele osób (...) zaczęło na nowo identyfikować się z Kościołem i angażować się w Jego życie".   

 

 

* * * * *

Zakończenie czteroletniego cyklu katechez biblijnych Mess’AJE

W dniu 5 czerwca 2018 w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej w Białymstoku Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki, wręczył dyplomy uczestnikom czteroletniego cyklu katechez biblijnych prowadzonych metodą Mess’AJE. Na spotkaniu grupa osób związanych z tym dziełem dzieliła się owocami katechezy w ich życiu. Jednym z nich było świadectwo nawrócenia osoby pod wpływem medytowanego na katechezie obrazu. Biblijna katecheza dorosłych Mess’AJE obecna w Archidiecezji Białostockiej od 28 lat wchodzi w fazę powoływania struktur stowarzyszeniowych w celu jeszcze skuteczniejszego posługiwania charyzmatem czterech progów wiary. 

 
* * * * *

 

Katecheza dorosłych „Ewangelia Dzieciństwa”

Wydział Katechetyczny zaprasza wiernych dorosłych do udziału w cyklu 5 katechez biblijnych przygotowujących do owocnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Katechezy prowadzone metodą Mess'AJE odbywają się w soboty 25 listopada, 2, 9, 16 grudnia 2017, 20 stycznia 2018, w godz. 10.00 - 12.30 w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. Bł. Michała Sopoćki przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku.

 

Katechezy I progu wiary: WYJŚCIE 

Katechezy I progu wiary: WYJŚCIE zaczynamy 4 października 2017. Kolejne spotkania odbywać się będą: 11, 18, 25 października, 8, 15, 22, 29 listopada, 6, 13 grudnia 2017 w godz. 19.00-21.00. Spotykamy się w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. Bł. Michała Sopoćki przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych odkrywaniem na kartach Biblii historii swojej wiary.

 

Cykl katechez pt. „Pasja według św. Jana”

Na Wielki Post 2017 roku proponujemy cykl katechez pt. „Pasja według św. Jana”. Spotkania odbywać się będą w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. bł. Michała Sopoćki przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku we wtorki 7, 14, 21, 28 marca oraz 4 kwietnia 2017 w godz. 19.00-21.00. Zgłoszenia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 85/665 24 08 w godz. 9.00-13.00.

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na cykl katechez trzeciego progu w roku szkolnym 2016/2017. Harmonogram spotkań:

11, 25 października 2016
8, 15, 29 listopada 2016
6, 13 grudnia 2016
10, 17 stycznia 2017
7, 14, 21 lutego 2017

Wszystkie spotkania odbywają się w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. Bł. Michała Sopoćki w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 50, w godz. 19.00-21.00.

JESTEŚ DOROSŁY
gubisz się w lekturze Biblii
wśród trudnych nazw miejscowości
imion i natłoku zdarzeń
WYBIERZ SIĘ Z NAMI
drogą 4 progów wiary
którą kroczył Izrael i pierwotny Kościół
a odkryjesz na niej
własną HISTORIĘ.

Zapraszamy!

Kontakt:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: (85) 665 24 08; (85) 665 24 09.


SPOTKANIA Z TWÓRCAMI BIBLIJNEJ KATECHEZY MESS'AJE

Zapraszamy na spotkania z twórcami biblijnej katechezy dorosłych Mess’AJE:
Prof. Jacques’em Bernardem, Catherine Le Peltier, Bertille Vernier
z Uniwersytetu Katolickiego w Lille

które odbędą się w dniach 4 - 5 - 6 marca 2014 r.

4 marca 2014 r. - Sesja dla Księży Studentów i Księży Profesorów
Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. Bł. Michała Sopoćki
Białystok, ul. Warszawska 50 (w ramach zajęć w Studium Podyplomowym kapłanów)

14.00 – 15.30 – Pedagogia „Czterech progów wiary” – Prof. Jacques Bernard
15.45 – 18.00 – Katecheza multimedialna: Doświadczenie wyzwolenia - Catherine Le Peltier i ks. dr Jerzy Lachowicz
18.15 – 19.45 – Biblijne założenia katechezy dorosłych Mess’AJE – Prof. Jacques Bernard

6 marca 2014 r. - Sesja dla Księży Księży Profesorów
Dom Katechetyczny, Białystok, ul. Nowa 34 A

14.00 – Warsztat pracy Mess’AJE
14.30 – Dyskusja

5 marca 2014 r. - Sesja dla animatorów świeckich
Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. Bł. Michała Sopoćki
Białystok, ul. Warszawska 50

18.00 – Eucharystia z obrzędem posypania głów popiołem
19.00 – Katecheza multimedialna: Doświadczenie wyzwolenia Catherine Le Peltier i ks. dr Jerzy Lachowicz

zaproszenie w .pdf


Czytamy Katechizm!

Zgodnie z wolą Ks. Arcybiskupa Metropolity, w I Niedzielę Adwentu rozpoczynamy czytanie Katechizmu Płockiego
w każdej parafii, przed każdą Mszą św. niedzielną.
Katechizm jest do nabycia w Księgarni św. Jerzego.
Można go pobrać również ze strony: www.katechetyczny.diecezjaplocka.pl (Katechizm część I - archiwum)
lub tutaj: >>pobierz doc.


Pasja według świętego Jana - warsztaty z ikoną

Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku i Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej uprzejmie zapraszają nauczycieli, katechetów, wychowawców na warsztaty metodyczne poświęcone katechezie biblijnej pt. Pasja według świętego Jana z wykorzystaniem ikony dydaktycznej francuskiej malarki Françoise Bűrtz w zastosowaniu multimedialnym.

Warsztaty mają na celu:

  • zapoznanie z głównym przesłaniem Pasji wg św. Jana przez obraz, muzykę i słowo poetyckie,
  • pogłębioną analizę egzegetyczną i teologiczną tekstu biblijnego J 18-19,
  • dzielenie się realizacją przesłania ewangelicznego w życiu osobistym.

Powyższa katecheza może służyć jako narzędzie w realizacji programów szkolnych rekolekcji wielkopostnych, jak również w formacji osobowej dorosłych.
Zajęcia odbywać się będą w Centrum Formacji Katechetyczno - Pastoralnej im. Bł. Michała Sopoćko przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku w środy od godz. 16.00-19.00:

  • 14 listopada 2012 – Pasja wg św. Jana cz. I W Ogrodzie Oliwnym; cz. II U Annasza
  • 12 grudnia 2012 – Pasja wg św. Jana cz. III U Piłata;
  • 09 stycznia 2012 – Pasja wg św. Jana cz. IV Golgota; cz. V Złożenie do grobu.

Prosimy o przyniesienie ze sobą Pisma świętego Nowego Testamentu.

>> więcej...


Rzymski Synod z roku 1977 poświęcony katechizacji w świecie współczesnym, a dalej nauczanie Jana Pawła II wskazujące na potrzebę nowej ewangelizacji uświadomiło Kościołowi Powszechnemu pilną potrzebę odnowienia katechezy skierowanej do dorosłych. Katecheza taka była bowiem praktyką znaną w pierwszych wiekach Kościoła, a szczególnie pielęgnowaną w strukturach katechumenatu. Na przestrzeni dziejów przepowiadania katecheza dorosłych zajmowała różne miejsce. Współcześnie w Polsce odnajdujemy raczej jej elementy w niektórych działaniach duszpasterskich niż autonomiczne formy. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że po Jubileuszu roku 2000 i ukazaniu się dokumentu Międzynarodowej Rady do Spraw Katechezy

Katecheza dorosłych we wspólnocie chrześcijańskiej w naszej polskiej rzeczywistości podjęto rzetelną refleksję i zaczęto szukać jej odpowiednich modeli.

Katecheza Mess'AJE

Diecezja nasza poszukując sposobów ewangelizacji dorosłych korzysta między innymi z doświadczenia Kościoła francuskiego, którym chce się na łamach tej strony dzielić. Nasze zainteresowanie francuskim modelem katechezy Mess'AJE sięga roku 1990 kiedy to, Uniwersytet Katolicki w Lille zaprosił na studia w zakresie formacji animatorów do katechezy dorosłych chętnych z naszej archidiecezji. Skorzystaliśmy z zaproszenia, dzięki czemu 3 osoby przeszły rok formacji proponowany przez uczelnię. Przez wiele lat prowadziliśmy wskazaną nam metodą katechezę i zajęliśmy się adaptacją narzędzi. Mamy za sobą 20 lat doświadczeń i mimo rożnych kolei we współpracy w dziedzinie biblijnej katechezy dorosłych ciągle jesteśmy przekonani, że tego cennego daru, jaki otrzymaliśmy nie możemy zlekceważyć.

Czym jest Mess'AJE?

Najprościej mówiąc - propozycją katechezy biblijnej bazującej na naukowym odczytaniu Biblii i otwartej na uniwersalny język sztuki. Katecheza zrodziła się w Jerozolimie na skutek spotkania egzegety ks. profesora Jacquesa Bernarda studiującego wówczas na Uniwersytecie Hebrajskim z artystami, którzy swoją wiarę podbudowaną biblijnie chcieli wyrazić przez sztukę. W podejściu biblijnym do treści katechezy najbardziej charakterystyczne jest zastosowanie pedagogii czterech kroków wiary wyrażającej się kolejno hasłami: Wyjście, Niewola, Jezus Kościół. Sztuka natomiast pozostaje w ścisłej symbiozie z treściami i jest oryginalnym dziełem współtwórczyni katechezy Francoise Burtz. Tak więc Mess'AJE proponuje 4 cykle katechez (kilkanaście spotkań w każdym) obejmujące historię wiary w całej Biblii. Oprócz tego opracowane zostały katechezy tematyczne poświęcone: 8 błogosławieństwom, Pasji wg św. Jana, Ewangelii dzieciństwa i inne. Każde ze spotkań wg koncepcji Mess'AJU uwzględnia 5 elementów treściowych i metodycznych zarazem, a mianowicie: analizę materiału multimedialnego, studium tekstów biblijnych, wyjaśnienie teologiczne, pracę w grupach – dzielenie się i modlitwę. Dotychczas opracowana została polska wersja materiału multimedialnego do pierwszego progu katechezy, inne czekają na realizację.

Strony Mess'AJE w języku francuskim:

www.francoiseburtz.org
www.seuilsdelafoi.org