Przypomnienie - zdalne nauczanie religii

W związku z decyzją Rządu o zdalnej pracy z uczniami klas IV-VIII szkół podstawowych oraz z uczniami szkół ponadpodstawowych przypominamy o możliwości korzystania z wartościowych portali internetowych i bogactwa udostępnianych katechetom materiałów.

Sumienne prowadzenie zajęć dydaktycznych z religii, niezależnie od tego, czy odbywają się one stacjonarnie czy zdalnie, jest obowiązkiem każdego zatrudnionego katechety. 

Wykaz pomocy katechetycznych rekomendowanych przez Komisję Wychowania Katolickiego KEP (przygotowany w marcu 2020): kliknij i zobacz.

Zachęcamy przy tym do korzystania z bogatej oferty szkoleniowej oraz życzliwej i kompetentnej pomocy konsultantów ds. nauczania religii w CEN-ie oraz doradcy metodycznego w MODM-ie.

 

O dekanalnych dniach skupienia

W związku z obecną sytuacją pandemiczną dekanalne dni skupienia katechetów w formie stacjonarnej zostają odwołane. W zamian proponujemy inną formę przeżycia tego dnia. Zależy nam przede wszystkim na podjęciu modlitwy w czasie przewidzianym na dekanalny dzień skupienia. Jeśli jest to możliwe, na uczestnictwie we Mszy Świętej w intencji katechetów, ich rodzin oraz uczniów i ich bliskich.

Tematem naszych spotkań dekanalnych jest nowe Dyrektorium o katechizacji. Chcemy zachęcić do zatrzymania się nad jego treścią, która jest bardzo wartościowa. Zachętą do przeczytania całości Dyrektorium niech będzie możliwość zapoznania się z treścią dwóch rozdziałów, które szczególnie nas dotyczą. Wizytatorzy poszczególnych dekanatów prześlą konkretną propozycję skorzystania z materiałów, a także odnotowania "obecności" na spotkaniu.

Katecheci, którzy nie mogli być obecni w Dekanacie Śródmieście i Dekanacie Bacieczki, proszeni są o zgłoszenie się do pani Moniki Wasiluk po szczegółowe informacje.

Dziecięca wiara. Sieć współpracy i samokształcenia

Konsultant ds. nauczania religii zaprasza na spotkania w ramach sieci współpracy i samokształcenia. Zainteresowani katecheci szkół podstawowych zaproszeni są do udziału w pierwszym spotkaniu: „Dziecięca wiara. Sieć współpracy i samokształcenia katechetów biorących udział w formacji dzieci pierwszokomunijnych”. Celem jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w zakresie przygotowania do sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Cykl obejmuje trzy spotkania zorganizowane w ramach sieci. Możliwy jest udział w jednej z dwóch grup: piątkowej (planowane terminy spotkań: 16.10.2020, 4.12.2020, 5.02.2021) lub sobotniej (17.10.2020, 5.12.2020, 6.02.2021). Uczestnicy sieci będą również mieli stały dostęp do materiałów umieszczonych na platformie e-learningowej CEN. Wszystkie spotkania będą odbywały się stacjonarnie w budynku CEN przy ul. Złotej 4 w Białymstoku w godz. 16.00-19.00 (grupa piątkowa) lub 9.00- 12.00 (grupa sobotnia) w sali 214. Udział w sieci jest bezpłatny. Zapisy są możliwe przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie głównej CEN w zakładce „Oferta szkoleniowa” lub pod linkiem.

Dzień Edukacji Narodowej 2020

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej zapraszamy na Mszę świętą w piątek 16 października 2020 na godz. 18.00 do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku.

Zachęcamy także do lektury listu Biskupa Wojciecha Osiala, Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz 30. rocznicy powrotu nauczania religii do polskiej szkoły:

W tym roku mija trzydzieści lat od powrotu lekcji religii do szkoły. Jakkolwiek nie może zabraknąć koniecznych podsumowań, ocen i wniosków dotyczących obecności katechezy w szkole, to jednak chcemy nade wszystko podziękować Wam, Drodzy Katecheci, za Waszą katechetyczną posługę w szkoleKliknij i czytaj cały tekst.

Kurs doskonalący "Patrzeć w tę samą stronę..."

Zachęcamy Katechetów do skorzystania z bezpłatnego kursu doskonalącego „Patrzeć w tę samą stronę..., czyli co katecheta wiedzieć powinien o rozwoju dzieci i młodzieży, aby tak właśnie było.” Kurs będzie się odbywał w formie trzech 4-godzinnych spotkań. Planowane są następujące terminy: pierwsze spotkanie 12.10.2020 (poniedziałek), drugie 9.11.2020 (poniedziałek), trzecie 14.12.2020 (poniedziałek). Wszystkie spotkania stanowią integralną część kursu i będą się odbywały stacjonarnie w budynku CEN (sala 214) w godz. 16.00-19.00. Zapisy przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie głównej CEN w zakładce „Oferta szkoleniowa” lub pod linkiem. Kliknij i zobacz.

Misyjne materiały formacyjne

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci pomaga najmłodszym w poznawaniu Chrystusa i kontynuowaniu Jego misji w świecie. „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem” to cykl dziesięciu scenariuszy spotkań z dziećmi na każdy miesiąc roku szkolnego. Animatorzy, katecheci i duszpasterze znajdą w nich m.in. propozycje modlitw, misyjnych rozważań, aktywizacji i zabaw „z duchowymi” treściami oraz trzyminutowe filmy z udziałem „ekspertów”. Kliknij i pobierz.

Materiały na Tydzień Misyjny (18-24 października 2020): kliknij i pobierz.

Kolędnicy misyjni 2020/2021: kliknij i pobierz.

Zaproszenie na warsztaty o modlitwie różańcowej

Konsultant ds. nauczania religii rzymskokatolickiej w CEN zaprasza zainteresowanych katechetów przedszkoli i szkół podstawowych do udziału w warsztatach "O modlitwie różańcowej w przedszkolu i szkole podstawowej". Warsztaty są bezpłatne. Odbędą się w terminach (do wyboru): 29.09.2020 (wtorek) w godz. 16.00-19.00 (sala 101, budynek CEN), 3.10.2020 (sobota) w godz. 9.00-12.00 (sala 214, budynek CEN), 9.10.2020 (piątek) w godz. 16.00-19.00 (budynek CEN) oraz w wersji online 6.10.2020 (wtorek) w godz. 15.30-18.30. Zapisy są możliwe przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie głównej CEN w zakładce „Oferta szkoleniowa” lub pod linkiem w załączniku - kliknij i pobierz.

VII Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych

W dniach 23 – 25 października 2020 w Domu Rekolekcyjnym Dobre Miejsce przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie organizowana jest VII Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych „Nie przeszkadzajcie im przychodzić do Mnie”. Temat tegorocznej konferencji brzmi: „Prawo do Boga”. Zgłaszać się można wypełniając formularz znajdujący się na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej.

Szczegółowe informacje: kliknij i pobierz.

Plakat: kliknij i pobierz.