WAKACJE 2022

 

Życząc wszystkim udanego wakacyjnego wypoczynku uprzejmie informujemy, iż w miesiącach wakacyjnych, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.30, w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej Białostockiej pełni dyżur przynajmniej jeden pracownik.

Informujemy także Księży Proboszczów, że przez całe wakacje istnieje możliwość składania do Wydziału podań o misje kanoniczne Katechetom mającym podjąć pracę po wakacjach.

Wzór podania o misję kanoniczną: kliknij i pobierz (docx); kliknij i pobierz (pdf).

Wzór podania o odwołanie misji kanonicznej: kliknij i pobierz (docx); kliknij i pobierz (pdf).

Kontakt z Wydziałem pod numerami telefonów: 85 665 24 10 albo 85 665 24 09 albo 85 665 24 08, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.30; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Rekrutacja na Studia Podyplomowe Etyki i Filozofii Religii

Katedra Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku, odpowiadając na potrzeby systemu kształcenia dzieci i młodzieży w szkołach, inauguruje Studia Podyplomowe Etyki i Filozofii Religii w Szkole w roku akademickim 2022/2023.

Studia te umożliwią nauczanie przedmiotu etyki i filozofii religii. Są one odpowiedzią, z jednej strony na zapotrzebowanie na nauczycieli w zakresie nauczania etyki i filozofii w szkole, z drugiej zaś odpowiadają na potrzeby wdrażania refleksji etycznej w sferę publiczną i podnoszenia merytorycznej dyskusji filozoficzno-etycznej w przestrzeni życia społecznego.

Adresatami są nauczyciele zamierzający podnieść kwalifikacje do nauczania etyki i filozofii jako drugiego przedmiotu. Zakładane efekty kształcenia odpowiadają regulacjom prawnym w ramach integracji europejskiej odnoszącym się do funkcjonowania wszelkich instytucji, w tym także instytucji szkolnych.

Więcej informacji oraz link do rekrutacji na stronie Katedry Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku. Kliknij i zobacz.

„Katecheza wczoraj, dziś i jutro” Opole, 18.06.2022

Dnia 18 czerwca 2022 roku, w ramach obchodów Złotego Jubileuszu Diecezji Opolskiej, na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego odbyła się ogólnopolska konferencja katechetyczna pt.: „Katecheza wczoraj, dziś i jutro”.

Mszy świętej na rozpoczęcie konferencji przewodniczył i homilię wygłosił kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Nawiązując do historycznych wydarzeń diecezji opolskiej ukazał, jak wielką rolę odegrali biskupi opolscy w skali całej Polski w głoszeniu Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie. Kardynał Nycz wspomniał np. Franciszka Jopa, który przez kilka lat, po usunięciu przez władze komunistyczne biskupów z diecezji, został wikariuszem kapitulnym w Krakowie i pozostał w pamięci jako szlachetny i świątobliwy biskup. Kaznodzieja przypomniał także postać abp. Alfonsa Nossola i aktualnego ordynariusza diecezji opolskiej bp. Andrzeja Czaję, którzy, zdaniem kardynała Nycza, pozytywnie wpisują się w historię Kościoła w Polsce. Na zakończenie homilii kaznodzieja podkreślił, że mimo iż odczytany fragment Ewangelii zachęca do tego, aby nie martwić się o jutro, są jednak sprawy, o których w katechezie trzeba się martwić, nie zapominając przy tym o działaniu Boga w dziele katechizacji.

W słowie wprowadzającym do konferencji bp Andrzej Czaja, wielki kanclerz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, zachęcał do tego, aby ciągle poszukiwać i stawiać pytania o przyszłość katechezy. Przywołując problem słabej owocności katechezy szkolnej, zwrócił uwagę, że obok zachodzących szybkich przemian, kultury cyfrowej, globalizacji, czynnikami osłabiającymi katechezę są: kryzys przekazu wiary w rodzinach, brak środowiska wiary dla młodych ludzi, brak przejęcia się dziełem katechizacji w życiu parafialnym. Podkreślił także, iż ważne jest pytanie o to, jak podnieść autorytet katechetów, którzy niejednokrotnie są lekceważeni w środowisku szkolnym.

Pełna relacja: kliknij i czytaj.

Spotkanie Plenarne Katechetów 11.06.2022

W sobotę 11 czerwca 2022 roku o godz. 10.00, w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku, na dorocznym, przedwakacyjnym spotkaniu plenarnym, zgromadzili się katecheci świeccy i zakonni Archidiecezji Białostockiej.

Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą, po której ks. Bogdan Skłodowski, dyrektor Wydziału Katechetycznego, podziękował obecnym za trud całorocznej pracy. Następnie zrelacjonował przebieg Ogólnopolskiego Spotkania Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, które odbyło się w dniach 7-9 czerwca 2022 r. w Toruniu.

Podsumowania roku szkolnego i katechetycznego 2021/2022 dokonał z kolei ks. Leszek Jakoniuk, wicedyrektor Wydziału Katechetycznego. Wspomniał o inicjatywach podjętych przez Wydział w mijającym roku szkolnym, a wpisujących się w permanentną formację katechetów. Wymienił także konkursy i olimpiady, w których biorą udział uczniowie naszej Archidiecezji, odnosząc sukcesy także na poziomie ogólnopolskim.

Ważnym punktem spotkania były podziękowania za wieloletnią pracę dziesięciu katechetom odchodzącym na emeryturę. Elżbieta Młyńska, archidiecezjalny wizytator katechetów świeckich i zakonnych, przy każdym z katechetów odczytała przygotowaną z tej okazji laudację, a dyrektorzy Wydziału wręczyli pamiątkowy dyplom i książkę.

Gościem specjalnym spotkania była siostra Judyta Pudełko ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, biblistka. Wygłosiła ona konferencję na temat Pisma Świętego w katechezie, łącząc w swoim przedłożeniu konkretne odniesienia biblijne z praktyką życia duchowego i doświadczeniem życia katechetów.

Spotkanie plenarne zwieńczyła Msza święta, którą celebrował i homilię wygłosił dyrektor Wydziału Katechetycznego. Zgromadzeni dziękowali Bogu za kończący się rok pracy katechetycznej oraz powierzali Bogu dzieło katechizacji w naszej Archidiecezji.

Pełna relacja oraz galeria zdjęć na stronie Archidiecezji: kliknij i zobacz.

Finał XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego

 Instytut Tertio Millennio - JP2online

W dniu 11 czerwca 2022 roku odbył się finał XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego, którego ostatni etap, jakim jest obrona pracy pisemnej - eseju, miał miejsce w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Miło nam poinformować, że I miejsce zdobyła Natalia Lewicka, uczennica XI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku (katechetka - Jolanta Sienkiewicz), zaś II miejsce zajął Mateusz Sadowski, uczeń X Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku (katechetka - Katarzyna Skłodowska).

Serdecznie gratulujemy uczniom i ich katechetom!

Konkurs, organizowany przez Instytut Tertio Millennio, skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest zainteresowanie młodzieży osobą i nauczaniem Jana Pawła II, a zwłaszcza przesłaniem Ojca Świętego do młodych ludzi.

Spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych

W dniach 7-9 czerwca w Toruniu odbyło się ogólnopolskie spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych. Głównym tematem spotkania była refleksja nad "Dyrektorium o Katechizacji" z 2020 roku.

Impuls do dyskusji stanowiły referaty wygłoszone przez ks. dr. hab. Andrzeja Kicińskiego, prof. KUL, który mówił o Nowym wymiarze katechezy według "Dyrektorium o Katechizacji" oraz ks. dr. Andrzeja Kowalskiego na temat "Dyrektorium o Katechizacji" wobec wyzwań ewangelizacyjnych w parafii.

Jak zaznaczyli prelegenci, "Dyrektorium o Katechizacji" jest dokumentem, który wyznacza nam kierunki działania i myślenia. Jest ono odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata. Ks. Andrzej Kowalski podkreślał, że wysiłek ewangelizacyjny i katechetyczny nie może ograniczać się do przekazu wiedzy, lecz winien być skoncentrowany na budzeniu i umacnianiu wiary. Centrum ma stanowić spotkanie osobowe z Chrystusem. Receptą na sukces nie jest „robienie tak, jak było”. Potrzeba odwagi duszpasterskiej oraz większego zaangażowania osób świeckich, zwłaszcza rodziców, w przestrzeni katechezy przygotowującej do sakramentów.

W czasie spotkania odbyła się także telekonferencja z wiceministrem MEiN Tomaszem Rzymkowskim. Ponadto uczestnicy zjazdu dyskutowali na temat projektu nowego dyrektorium katechetycznego dla Polski oraz posługi katechety parafialnego. Spotkanie było także okazją do prezentacji nowości wydawniczych związanych z katechezą i nauczaniem religii.

Zob.: https://opoka.news/ogolnopolskie-spotkanie-dyrektorow-wydzialow-katechetycznych_37419 

Publikacje religijne dla dzieci w języku ukraińskim

Ostatnie miesiące w naszych szkołach, parafiach i punktach pomocy są inne niż zwykle, ponieważ do naszego kraju przyjechały miliony uchodźców, w tym ponad milion ukraińskich dzieci, które doświadczyły wojny, nienawiści, konieczności ucieczki, strachu o życie własne i bliskich. Dzieciom tym winniśmy przekazać Dobrą Nowinę o Bogu, który ratuje i wyzwala człowieka, który przychodzi do naszych ludzkich trudnych doświadczeń, by je przemienić mocą swego miłosierdzia i poprowadzić dalej najlepszą drogą. Tragedia wojny stwarza okazje do czynienia dobra i do ewangelizacji. Każdy z nas powinien poczuć się odpowiedzialny za przekazanie wiary i nadziei cierpiącym niewinnie. W tym celu Wydawnictwo Serafin sprowadziło do Polski religijne publikacje dla dzieci w języku ukraińskim, w tym „YOUCAT dla dzieci” wydany przez Clara Studio w Winnicy na Ukrainie. Kupując tę lub inne publikacje oraz obdarowując nimi ukraińskie dzieci, otwieramy przed nimi drogę do spotkania z Bogiem, którego miłość jest zawsze najwspanialszym darem.

Zob.:

https://e-serafin.pl/youcat-po-ukrainsku-dlia-ditei,3,6806,7553 

https://e-serafin.pl/modlitewnik-po-ukrainsku-molytovnyk-dlia-ditei,3,6806,7556 

https://e-serafin.pl/kolorowanka-po-ukrainsku-zeszyt-2-rozpovidi-dobro,3,6806,7555 

https://e-serafin.pl/kolorowanka-po-ukrainsku-zeszyt-1-rozpovidi-dobro,3,6806,7554 

Finał 26. edycji OKWB

 

Znamy zwycięzców 26.edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej!

Zostali nimi:

1. miejsce Angelika Szybańska, archidiecezja białostocka

2. miejsce Marta Maria Gdańska, diecezja zamojsko-lubaczowska
3. miejsce Natalia Wachel, archidiecezja katowicka
4. miejsce Anna Masternak, archidiecezja gdańska
5. miejsce Mateusz Para, archidiecezja przemyska
6. miejsce Mateusz Pawłowski, archidiecezja katowicka
7. miejsce Tristan Redzimski, diecezja pelplińska

Zdobywczyni 1. miejsca jest uczennicą II klasy Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku. Do konkursu przygotował ją dr Bogumił Dziedziul, nasz katecheta i wizytator.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji na Facebooku organizatora - Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Kliknij i zobacz.