Konkursy

Do Wydziału zaczynają wpływać nowe propozycje konkursów dla uczniów. Będą one sukcesywnie zamieszczane na stronie Wydziału w zakładce "KONKURSY".

Prosimy o zapoznawanie się z ofertą konkursową i zachęcanie uczniów do udziału w nich.

Najnowszą propozycją jest Konkurs Plastyczny na pocztówkę do myśli Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego „Służę więc jestem” dla uczniów szkół podstawowych pod honorowym patronatem Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Białostockiej, organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. ks. F. Blachnickiego w Białymstoku we współpracy z Pocztą Polską z okazji 25-lecia istnienia Szkoły. Regulamin: kliknij i pobierz.

Pielgrzymka maturzystów

Tegoroczna Archidiecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę odbędzie się w piątek 4 października. Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki, serdecznie zaprasza do wspólnego pielgrzymowania Dyrektorów, Wychowawców, Nauczycieli, Katechetów i oczywiście Maturzystów wszystkich szkół ponadpodstawowych znajdujących się na terenie Archidiecezji Białostockiej.

Celem pielgrzymki jest modlitwa o dobre rozeznanie przez młodych swojej drogi życiowej, a także zawierzenie Maryi czasu przygotowania się do egzaminu dojrzałości.

Szczegóły: kliknij i pobierz.

Aktualności ze strony Komisji Wychowania Katolickiego KEP

-Apel Komisji Wychowania Katolickiego KEP do rodziców w sprawie deprawacji w szkołach. Kliknij i czytaj.

-Rada Stała Episkopatu do rodziców na temat demoralizujących treści, które mogą naruszać dobra osobiste dzieci i rodziców. Kliknij i czytaj. Biskupi przypominają, że rodzice mogą składać w szkołach specjalne oświadczenie, aby mieć pewność, że ich dzieci nie wezmą udziału w zajęciach, podczas których będą im przekazywane treści niezgodne z wyznawanym systemem wartości. Wzór oświadczenia: kliknij i zobacz lub POBIERZ.

-Ordo Iuris w obronie konstytucyjnych praw rodziców Kliknij i czytaj oraz przeciw marginalizowaniu religii w szkole. Kliknij i czytaj.

Dyżury w Wydziale - wakacje 2019

Życząc wszystkim udanego wakacyjnego wypoczynku uprzejmie informujemy, iż w miesiącach wakacyjnych, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.30, w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej Białostockiej pełni dyżur przynajmniej jeden pracownik.

Informujemy także Księży Proboszczów, że przez całe wakacje istnieje możliwość składania do Wydziału podań o misje kanoniczne Katechetom mającym podjąć pracę w przedszkolach i szkołach na terenie parafii.

Kontakt z Wydziałem pod numerami telefonów: 85 665 24 10 albo 85 665 24 09 albo 85 665 24 08, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.30.

Archidiecezjalny Dzień Katechetyczny

Archidiecezjalny Dzień Katechetyczny (Zjazd Katechetyczny), na który zaproszeni są wszyscy Katecheci (Panie i Panowie, Siostry i Księża) oraz Księża Proboszczowie - odpowiedzialni za katechizację parafialną i szkolną na terenie swoich parafii, odbędzie się w sobotę 31 sierpnia 2019 roku. W programie: godz. 9.30 - Msza święta w białostockiej archikatedrze pod przewodnictwem Arcybiskupa Tadeusza Wojdy, Metropolity Białostockiego (wszyscy Księża zaproszeni są do koncelebry); godz. 10.30 - Konferencja w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej, ul. Kościelna 1a. Spotkanie poświęcone będzie szansom i wyzwaniom katechizacji dzieci i młodzieży w aktualnych uwarunkowaniach z uwzględnieniem roli, jaką mają do spełnienia w tym względzie katecheci i duszpasterze. Szczegółowy program: kliknij i pobierz.

Konkurs na komiks

Archidiecezja Białostocka zaprasza dzieci, młodzież, rodziny, parafie, wspólnoty, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe do udziału w konkursie na komiks opowiadający o osobie, życiu i działalności bł. ks. Michała Sopoćki - Patrona Miasta Białegostoku pod hasłem „błogosławiony Michał Sopoćko przesłanie dla młodych”.
Aby wziąć udział w konkursie należy stworzyć komiks opowiadający o osobie, życiu bądź działalności bł. ks. Michała Sopoćki - Patrona Białegostoku, który rozsławia Miasto na całym świecie oraz dostarczyć go Organizatorowi. Przyjmowane są zgłoszenia indywidualne i zespołowe. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi podczas Dni Patronalnych Miasta Białegostoku, we wrześniu 2019 r. Regulamin: kliknij i pobierz. Plakat: kliknij i pobierz.

Kurs animatora biblijnej katechezy dorosłych

Stowarzyszenie Mess’AJE Polska w ramach projektu „Biblia źródłem kulturowych kontekstów”, realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Białegostoku, zaprasza na bezpłatny 30-godzinny kurs formacyjny skierowany do katechistów, liderów, członków wspólnot i ruchów kościelnych oraz do wszystkich, którzy pragną lepiej poznać i głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu zawartą w Biblii. Kurs animatora odbędzie się w dniach 13, 14, 15 oraz 20, 21, 22 września 2019.
Wykłady, spotkania formacyjne oraz celebracje liturgiczne będą miały miejsce w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. bł. Michała Sopoćki w Białymstoku, ul. Warszawska 50 (wejście od parkingu). Zapisy odbywają się drogą elektroniczną. Formularz zgłoszenia na stronie Stowarzyszenia. Ulotka: kliknij i pobierz.

Spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych

W dniach od 4 do 6 czerwca 2019 r. w Międzywodziu (Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska) odbyło się ogólnopolskie spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych. Dyrektorzy wysłuchali m.in. referatów ks. dra Roberta Kaczmarka „Typy programów przygotowujących do bierzmowania” oraz ks. dra Kazimierza Półtoraka „Duszpasterstwo w czasach przemian. Młodzież. Sakrament bierzmowania”, a także komunikatów Komisji Wychowania Katolickiego KEP, Biura Programowania Katechezy i wydawnictw. Był czas na wspólną modlitwę, dyskusję, wymianę doświadczeń, rozmowy z przedstawicielami miejscowego Kuratorium Oświaty i zwiedzanie.