Kurs Filozoficzno-Biblijny „Człowiek istota niezwykła” (24-26.01.2020)

Już po raz kolejny, w Domu Misyjnym Księży Werbistów w Kleosinie, organizowany jest Kurs Filozoficzno–Biblijny. Odbędzie się on w dniach 24-26 stycznia 2020 pod hasłem: "Człowiek istota niezwykła". Jak co roku, zajęcia poprowadzą: ks. dr Jan Bocian SVD - teolog i biblista oraz dr Danuta Radziszewska-Szczepaniak - filozof.

Szczegółowy program, informacje o zapisach oraz kontakt do katechety - koordynatora kursu w załączniku: kliknij i pobierz.

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.

Udział w kursie jest traktowany jako udział w rekolekcjach katechetycznych.

Ankieta nt. sytuacji katechetów oraz miejsca religii w systemie szkolnym

Ponawiamy prośbę o wypełnienie ankiety na temat sytuacji katechetów oraz umiejscowienia lekcji religii w systemie szkolnym.
Autorzy badania mają nadzieję, że pozyskane w ten sposób dane pozwolą dostrzec niebezpieczne sytuacje, które mogą ograniczać skuteczność katechizacji i dostarczą materiału dotyczącego katechetów, ich sytuacji we współczesnej szkole, relacji między katechetami a dyrekcją, nauczycielami, rodzicami uczniów, uczniami. Ankieta jest jednym z produktów projektu O wolność wyznawania religii we współczesnym świecie. Przeciwdziałanie przyczynom dyskryminacji i pomoc prześladowanym na przykładzie chrześcijan, który jest koordynowany przez zespół przedstawicieli wielu dyscyplin naukowych. Ankieta jest dostępna pod linkiem: kliknij i zobacz.

"Ora et labora, czyli jak zamienić żmudną pracę w zeszycie przedmiotowym do religii w piękne spotkanie z Przyjacielem?"

Konsultant ds. nauczania religii w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku zaprasza zainteresowanych katechetów do udziału w bezpłatnych warsztatach pt. Ora et labora, czyli jak zamienić żmudną pracę w zeszycie przedmiotowym do religii w piękne spotkanie z Przyjacielem? w dniu (do wyboru): 08.01.2020 (środa) w godz. 16.00-19.00, 10.01.2020 (piątek) w godz. 16.00-19.00, 11.01.2020 (sobota) w godz. 9.00-12.00.

Rejestracja obowiązkowa przez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cen.bialystok.pl. Szczegóły: kliknij i pobierz.

Zaproszenie do wspólnej modlitwy

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którym leży na sercu sprawa nauczania i wychowania dzieci i młodzieży w naszym mieście, do wspólnej modlitwy podczas Mszy świętej w ramach dorocznego Spotkania Wigilijnego Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych Miasta Białegostoku.

Msza święta zostanie odprawiona w niedzielę 15 grudnia 2019 o godz. 16.00 w kościele pw. św. Wojciecha przy ul. Warszawskiej w Białymstoku.

Jest to dobra okazja, aby w tym szczególnym adwentowym czasie zjednoczyć serca i modlitwy prosząc Boga w intencji dzieci i młodzieży, katechetów i wszystkich nauczycieli oraz odpowiedzialnych za Oświatę.

"Jak pomóc dziecku w owocnym przeżywaniu czasu Adwentu i Bożego Narodzenia?"

Konsultant ds. nauczania religii w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku zaprasza zainteresowanych katechetów do udziału w warsztatach pt. "Jak pomóc dziecku w owocnym przeżywaniu czasu Adwentu i Bożego Narodzenia?" w dniu (do wyboru): 4.12.2019r. (środa) w godz. 15.00 – 19.00, 6.12.2019r. (piątek) w godz. 15.00 – 19.00, 7.12.2019r. (sobota) w godz. 9.00 – 13.00. Rejestracja obowiązkowa przez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cen.bialystok.pl. Tylko podanie dokładnych danych rejestracyjnych umożliwi otrzymanie zaświadczenia z udziału w warsztatach. Szczegóły: kliknij i pobierz.

"Ewangelia dzieciństwa wg św. Łukasza"

Stowarzyszenie Mess’AJE Polska we współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii zaprasza osoby dorosłe na cykl spotkań biblijnych pod hasłem "Ewangelia dzieciństwa wg św. Łukasza". Zajęcia z zastosowaniem multimediów stanowią dobrą pomoc do poznawania i medytowania Tajemnicy Wcielenia w kontekście całych dziejów zbawczych.

Spotkania odbywają się w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. Bł. Michała Sopoćki przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku w środy 27 listopada 4, 11, 18 grudnia 2019 oraz 8 stycznia 2020 w godz. 19.00-20.30. 

WSTĘP WOLNY. Zob. także na stronie Archidiecezji.

PISMO ŚWIĘTE – ŻYWE SŁOWO BOŻE, ABY CZŁOWIEK MÓGŁ ŻYĆ

Stowarzyszenie Mess’AJE Polska we współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii zaprasza wszystkich chętnych na wykład ks. dr. Zbigniewa Skuzy pt. "PISMO ŚWIĘTE – ŻYWE SŁOWO BOŻE, ABY CZŁOWIEK MÓGŁ ŻYĆ".

Konferencja odbywa się w ramach podsumowania projektu „Biblia źródłem kulturowych kontekstów” realizowanego ze środków z Budżetu Obywatelskiego Miasta Białegostoku.

Czas: 30 listopada 2019, godz. 10.00. Miejsce: Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Archidiecezji Białostockiej, ul. Kościelna 1A, 15-087 Białystok.

WSTĘP WOLNY! Plakat: kliknij i pobierz

XXX OTK: zmiana w harmonogramie

W roku szkolnym 2019/2020 organizowana jest trzydziesta edycja Olimpiady Teologii Katolickiej. Temat tegorocznej Olimpiady brzmi: Dumni z Ewangelii i z Polski.

Prosimy Katechetów o rozpowszechnienie tego wydarzenia i zachęcenie uczniów do uczestnictwa w OTK. Zgłoszenia szkół z terenu naszej Archidiecezji do udziału w zawodach I stopnia (etap szkolny) należy dokonywać wyłącznie w naszym Wydziale Katechetycznym.

Uwaga! Zmianie uległ termin etapu szkolnego. Należy go przeprowadzić nie 22 listopada, lecz 4 grudnia 2019.

Regulamin, harmonogram i literatura - na stronie www.otk.pl.