Stała formacja katechetów

Istotnym elementem permanentnej formacji duchowej katechetów jest coroczny obowiązkowy udział w rekolekcjach. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w naszej Archidiecezji, katecheta winien uczestniczyć w rekolekcjach organizowanych przez Wydział Katechetyczny co roku, a gdy korzysta z formacji jakiegoś ruchu czy stowarzyszenia kościelnego, przynajmniej raz na 3 lata.

W bieżącym roku szkolnym odbyły się już rekolekcje w Studzienicznej (4-6 listopada 2022). Najbliższa propozycja: 20-22 stycznia 2023 r. - rekolekcje jezuickie. Prowadzenie: ks. dr Aleksander Jacyniak SJ. Miejsce: Dom Jezuitów, Białystok ul. Południowa 31, bez noclegu (trwają zapisy w Wydziale Katechetycznym). Kolejne propozycje: 21-23 kwietnia 2023 r. (Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, prowadzenie: ks. Mirosław Stankiewicz); 9-10 czerwca 2023 (rekolekcje salezjańskie w Różanymstoku); pierwsze dni wakacji, czyli koniec czerwca 2023 (rekolekcje w formie Kursu Filozoficzno–Biblijnego w domu księży werbistów w Kleosinie). Szczegółowe informacje będą podawane na naszej stronie internetowej w zakładce formacja - rekolekcje.

Wszystkich katechetów (niezależnie od liczby godzin lekcji religii) obowiązuje także udział w dekanalnych dniach skupienia (termin ustalany przez wizytatora) oraz w zjazdach katechetów i duszpasterzy: 7 stycznia 2023 (Zjazd Kolędowy), 15 kwietnia 2023 (Zjazd Paschalny), 17 czerwca 2023 (Spotkanie Plenarne Katechetów Świeckich i Zakonnych), 26 sierpnia 2023 (Archidiecezjalny Dzień Katechetyczny).

Radiowe roraty na falach „Radia i”

 

Zapraszamy dzieci do udziału w radiowych roratach na falach archidiecezjalnego „Radia i” przez cztery adwentowe tygodnie, od poniedziałku do piątku o godz. 6:45, powtórka o 18:45.

Radiowe roraty to kilkuminutowe spotkanie przygotowujące najmłodszych do radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Przewodnikiem po radiowych roratach będzie św. Joachim, dziadek Pana Jezusa.

„Radia i” można słuchać w Białymstoku i okolicach na częstotliwości 103,3FM i w Mońkach na częstotliwości 90,9FM oraz w internecie na stronie radioi.pl.

Szczegóły i materiały o radiowych roratach na stronie internetowej www.roraty.malygosc.pl.

Konferencja "Formacja katechetów - szanse i wyzwania"

Serdecznie zapraszamy na ogólnopolską konferencję naukową dla katechetów "Formacja katechetów - szanse i wyzwania" organizowaną przez Portal Katechety i Katedrę Katechetyki Fundamentalnej i Materialnej UKSW. Konferencja odbędzie się w środę 23.11.2022 w godz. 9.00-13.00. Dla uczestników online – udział bezpłatny.

W oficjalnym zaproszeniu czytamy m.in.: I edycja wyjątkowej konferencji dla katechetów. W trakcie jej trwania poruszone zostaną ważne kwestie m.in. dotyczące podleganiu katechetów nie tylko prawu oświatowemu, ale również kościelnemu i co z tego wynika. Jak zmienia formację katechetów nowe Dyrektorium? Za nami już nauka zdalna, ale właśnie ona ujawniła jak bardzo potrzebne są katechecie kompetencje informatyczne i, że trzeba je rozwijać, jak to zrobić? Jak katechetę widzą uczniowie, co nasz wizerunek o nas mówi. Jakie inne umiejętności oprócz merytorycznego przygotowania potrzebne są w codziennej pracy katechecie?

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy na stronie: https://www.lp-wip.pl/i-edycja-konferencja-katechetow.

Do Katechetów Szkół Średnich Archidiecezji Białostockiej

Drodzy Katecheci Szkół Średnich!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek 28 listopada 2022 r. o godz. 19:00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej (ul. Kościelna 1A).  
Powodem, dla którego chcemy się spotkać, jest potrzeba wymiany doświadczeń i spostrzeżeń dotyczących Archidiecezjalnej Pielgrzymki Maturzystów na Jasną Górę.

Spróbujmy na miarę naszych możliwości zadbać o obecność na tym spotkaniu. Jest to dla nas o tyle ważne, że chcemy przyjrzeć się funkcjonowaniu tego wydarzenia i zadać sobie pytanie o sens jego organizacji. Wasz głos w tej sprawie, jako że działacie na „pierwszej linii frontu”, jest dla nas istotny, dlatego prosimy raz jeszcze o Waszą obecność.

Już teraz serdecznie dziękujemy!

ks. Bogdan Skłodowski - dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Białostockiej i ks. Karol Kondracikowski - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Białostockiej

"Biblia bliżej nas" z ks. Zbigniewem Skuzą