Biskup Marek Mendyk nowym biskupem świdnickim

W dniu dzisiejszym Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła, że Ojciec Święty Franciszek mianował Biskupa Marka Mendyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej, biskupem diecezjalnym w Świdnicy.

W Konferencji Episkopatu Polski Biskup Marek Mendyk jest m.in. członkiem Rady Stałej oraz Przewodniczącym Komisji ds. Wychowania Katolickiego i Asystentem Rady Szkół Katolickich. Należy również do Komisji Duszpasterstwa i Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Jest także członkiem Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

W imieniu wszystkich katechetów oraz całych społeczności przedszkoli, szkół i placówek wychowania katolickiego naszej Archidiecezji składamy Księdzu Biskupowi serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia, polecając opiece Matki Bożej.

Więcej: kliknij i zobacz.

Ciekawa oferta wydawnictw

Prezentacja podręczników Wydawnictwa JEDNOŚĆ do programów nauczania religii opartych na nowej Podstawie programowej: kliknij i pobierz.

Prezentacja podręczników Wydawnictwa Świętego Wojciecha do programów nauczania religii opartych na nowej Podstawie programowej: kliknij i pobierz.

Przypomnienie: Uchwała Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 19 września 2018 roku w sprawie obowiązywania „Podstawy programowej katechezy Kościoła katolickiego w Polsce” i programów nauczania religii oraz oceny podręczników wraz ze zmianami wprowadzonymi w dniu 5 grudnia 2018 roku — tekst jednolity. Kliknij i zobacz.

Dom Wydawniczy "Rafael" zaprasza do zakupu w dobrej cenie filmu "Nieplanowane". Film pokazuje dramatyczną przemianę kobiety, która jako jedna z najmłodszych dyrektorek kliniki Planned Parenthood w USA była współodpowiedzialna za przeprowadzenie przeszło 22000 aborcji. Szczegóły: kliknij i pobierz.

"Katecheza": nowe czasopismo dla katechetów, wychowawców katolickich i duszpasterzy. 

Najnowsze zarządzenie Arcybiskupa Metropolity Białostockiego

W związku z trwającym stanem epidemii i najnowszymi zarządzeniami organów państwowych oraz w nawiązaniu do Dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 19 i 25 marca br., Wskazań Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z dnia 21 marca br. oraz Komunikatu przewodniczącego KEP z dnia 24 marca br., Arcybiskup Metropolita Białostocki Tadeusz Wojda wydał nowe zarządzenie odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w stanie epidemii, w tym podczas Triduum Sacrum.

Zostaje odwołany Dzień Młodzieży (4 kwietnia), Zjazd Paschalny (18 kwietnia). Informacje w sprawie udzielania sakramentu bierzmowania i I Komunii św. w parafiach zostaną podane po Świętach Wielkanocnych. Urzędy archidiecezjalne będą zamknięte do odwołania. Sprawy pilne będą załatwiane drogą telefoniczną, mailową lub za pośrednictwem poczty.

Treść zarządzenia z załącznikami na stronie naszej Archidiecezji: kliknij i zobacz.

Nauczanie religii w okresie epidemii

W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz decyzją MEN o zdalnej pracy z uczniami Komisja Wychowania Katolickiego KEP przypomina katechetom o możliwości korzystania z portali związanych z podręcznikami do religii.

Jednocześnie zwraca się z apelem do katechetów, aby roztropnie dysponować tymi materiałami i nie obciążać nadmiernie uczniów czasem "zajmowania" przez nich komputera.

Wykaz pomocy katechetycznych rekomendowanych przez Komisję Wychowania Katolickiego KEP: kliknij i zobacz.

Zob. także: Kształcenie na odległość – nowe regulacje prawne MEN (od 25 marca do 10 kwietnia 2020). Kliknij i zobacz.

Zdalne nauczanie religii

Komisja Wychowania Katolickiego KEP, w związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz zachętą MEN do zdalnej pracy z uczniami, przypomina katechetom o możliwości korzystania z bogactwa portali internetowych. Poza stronami prowadzonymi przez wydawców podręczników do religii, nie brakuje w sieci serwisów, blogów czy kanałów katechetycznych ukazujących bogactwo metodyczne i kreatywność katechetów. Niezależnie od tych propozycji, Komisja zachęca do wykorzystywania znanych w kształceniu ogólnym platform edukacyjnych i innych narzędzi cyfrowych. 

Szczegóły: kliknij i zobacz.

Zmiany w funkcjonowaniu Wydziału Katechetycznego

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Arcybiskupa Metropolity z dnia 14 marca 2020 informujemy, że do 29 marca 2020 roku zamknięte będą: Sąd Metropolitalny Białostocki, Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne, Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne, Księgarnia Archidiecezjalna i inne instytucje. W Kurii Metropolitalnej pełnione będą dyżury w godz. 9.00-13.30. Wszystkie sprawy można będzie załatwiać telefonicznie lub drogą mailową.

Wydział Katechetyczny także pozostaje zamknięty. We wszystkich sprawach można kontaktować się drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Złączmy serca w ufnej modlitwie, zawierzając się opiece NMP Matki Miłosierdzia.

Zarządzenia Metropolity Białostockiego w związku z epidemią koronawirusa

Metropolita Białostocki Abp Tadeusz Wojda wydał szczegółowe zarządzenia dotyczące prewencyjnych środków ostrożności na terenie Archidiecezji Białostockiej w związku z epidemią koronawirusa.

W czasie zagrożenia i wielkiego wysiłku podejmowanego w walce z epidemią powierzył wszystkich mieszkańców archidiecezji opiece Matki Bożej Pani Miłosierdzia, zapewniając o modlitwie i udzielając pasterskiego błogosławieństwa.

Tekst zarządzenia z dnia 13.03.2020: kliknij i zobacz.

Nowe zarządzenie z dnia 14.03.2020: kliknij i zobacz.

Zawieszenie zajęć w placówkach oświatowych

W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, decyzją Rządu od 12 do 25 marca 2020 funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Zawieszona zostaje także działalność instytucji kultury.

Kształcenie na odległośćnowe regulacje prawne (od 25 marca do 10 kwietnia 2020). Kliknij i zobacz.

Szczegółowe informacje na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zob. także: aktualności Komisji Wychowania Katolickiego KEP.