Film „Miłość i Miłosierdzie”

W związku z rozpoczętym okresem Wielkiego Postu, Pan Michał Kondrat - reżyser filmu "Miłość i Miłosierdzie" zwraca się do szkół i nauczycieli z zachętą do organizowania szkolnych wyjść na ten film.

Szczegóły:

List od reżysera: kliknij i pobierz.

Materiały edukacyjne do szkoły: kliknij i pobierz.

Więcej informacji na stronie internetowej: kliknij i zobacz.

Spotkania biblijne "Pasja według św. Jana"

Stowarzyszenie Mess’AJE Polska zaprasza chętnych dorosłych na katechezę biblijną zatytułowaną "Pasja według św. Jana". Katecheza prowadzona metodą Mess’AJE, wspierając się obrazem, muzyką i słowem poetyckim, pozwala wejść w medytację Męki Pańskiej opisanej w Ewangelii św. Jana, a tym samym przygotować się na owocne przeżycie Paschy.

Spotkania odbywać się będą w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. Bł. Michała Sopoćki przy ul. Warszawskiej 50 w dniach 4, 11, 18, 25 marca i 1 kwietnia 2020 w godz. 19.00-20.30. Katechezy prowadzą animatorzy Mess’AJE.

Dni otwarte i nabór do placówek katolickich

Zachęcamy do skorzystania z oferty przedszkoli i szkół katolickich naszej Archidiecezji. Dane kontaktowe wszystkich placówek są dostępne na naszej stronie w zakładce "SZKOLNICTWO KATOLICKIE". O naborze i dniach otwartych informują:

-Zespół Szkół Katolickich im. ks. F. Blachnickiego w Białymstoku przy ul. Transportowej 2 (szkoła podstawowa i przedszkole). Dni otwarte: 28 lutego (piątek) w godz. 16.00-18.00 oraz 20 marca (piątek) w godz. 16.00-18.00. Więcej informacji na stronie www.szkolabudujemyludzi.pl.

-Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku przy ul. Kościelnej 3 (szkoła podstawowa i liceum). Dni otwarte: 29 lutego (sobota) w godz. 10.00-13.00 oraz 21 marca (sobota) w godz. 10.00-13.00. Więcej informacji na stronie www.szkola-katolicka.pl.

Wieczór z Kardynałem Prymasem Wyszyńskim

Wieczory z Kardynałem Prymasem Wyszyńskim. ABC Wyszyńskiego – to tytuł cyklu spotkań poświęconych osobie i nauczaniu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w ramach przygotowania do uroczystości Jego beatyfikacji w dniu 7 czerwca 2020.

Najbliższe spotkanie pt. Wyszyński i jego model katolicyzmu ludowego odbędzie się w poniedziałek 24 lutego 2020 o godz. 18.00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej, ul. Kościelna 1A.

W programie wieczoru wystąpienie red. Pawła Lisickiego, fragment filmu pt. Tajemnica tajemnic, koncert Kwartetu Teligi oraz wystawa Rodzina Bogiem silna. Spotkanie poprowadzi Dorota Sokołowska. Szczegóły na plakacie: Kliknij i pobierz.

Ciekawe warsztaty w Centrum Edukacji Nauczycieli

Konsultant ds. nauczania religii w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku zaprasza zainteresowanych katechetów do udziału w bezpłatnych warsztatach pt. "Przez działanie do serca, czyli papieroplastyka dla katechetów" w dniu (do wyboru): 28.02.2020 (piątek) w godz. 15.30-19.00 lub 29.02.2020 (sobota) w godz. 9.00-12.30. Szczegółowe informacje: kliknij i pobierz.

Inne propozycje (oferta szkoleniowa na drugi semestr): kliknij i pobierz.

W obronie lekcji religii

W ostatnim numerze tygodnika "Do Rzeczy" pojawiła się odpowiedź Anety Rayzacher-Majewskiej na tekst Rafała Ziemkiewicza "Habemus klapam" wyraźnie obniżający wartość pracy wielu polskich katechetów.

Zapraszamy do lektury. Oba teksty: kliknij i zobacz.

Aneta Rayzacher-Majewska jest wykładowcą katechetyki na UKSW w Warszawie, konsultorem Komisji Wychowania Katolickiego KEP, katechetką.

Komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP

W dniu 28 stycznia 2020 obradowała Komisja Wychowania Katolickiego KEP. Podczas posiedzenia poruszono aktualne problemy związane z nauczaniem religii w przedszkolach i szkołach.
W wydanym komunikacie Komisja przypomina m.in., że dzieci i młodzież uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach. Odnośnie do przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej, sakramentu pokuty oraz bierzmowania Komisja przypomina, że odbywa się ono zarówno podczas systematycznej katechezy parafialnej, jak i na lekcjach religii w szkole. Pełny tekst komunikatu: kliknij i zobacz.

Drama – jak się do niej przygotować i jak zastosować...?

Konsultant ds. nauczania religii w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku zaprasza zainteresowanych katechetów do udziału w bezpłatnych warsztatach pt. Drama – jak się do niej przygotować i jak zastosować na lekcjach religii w dniu (do wyboru): 31.01.2020 (piątek) w godz. 12.00 - 15.00, 01.02.2020 (sobota) w godz. 9.00 - 12.00.

Szczegóły: kliknij i pobierz.