XVII Ekumeniczne Spotkanie Młodych 2021

Na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan uczniowie i katecheci z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku przygotowali XVII Ekumeniczne Spotkanie Młodych 2021. Ze względu na pandemię spotkanie zostało zrealizowane online i jest dostępne na kanale YouTube. Tegorocznym hasłem są słowa: „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” (por. J 15,5-9). W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Arcybiskup Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki; Arcybiskup Jakub, prawosławny ordynariusz Białostocki i Gdański; Pastor Ireneusz Dawidowicz z Kościoła Chrześcijan Baptystów; ks. Tomasz Wigłasz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Białymstoku.
Program trwa 42 minuty i stanowi ciekawy materiał do refleksji, dyskusji, spotkań i lekcji na temat ekumenizmu w pracy z młodzieżą. Serdecznie zapraszamy!
Transmisja: kliknij i zobacz.

Msza św. o jedność chrześcijan

W dniach od 18 do 25 stycznia 2021 roku, pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” (por. J 15,5-9), obchodzony jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Mszy świętej w tej intencji, celebrowanej w kościele pw. Chrystusa Króla w Białymstoku, przewodniczył w niedzielę 24 stycznia Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki. Relacja z uroczystości: kliknij i zobacz.

W piątek 29 stycznia 2021 przypada liturgiczne wspomnienie oraz 75. rocznica śmierci bł. Bolesławy Lament - apostołki jedności. Tego dnia o godz. 16.00 odbędzie się otwarcie i poświęcenie Muzeum bł. Bolesławy, mieszczącego się przy Sanktuarium. Bezpośrednio po tym, o godz. 17.00, celebrowana będzie Msza święta odpustowa pod przewodnictwem Metropolity Białostockiego. Więcej na ten temat: kliknij i zobacz.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej 2021

25_okwb_2021_logo.png

Zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w XXV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Zakres bieżącej edycji obejmuje Księgę Ezechiela i Ewangelię według św. Jana wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem. Ufamy, że lektura wybranych fragmentów Słowa Bożego będzie pobudzać w uczestnikach konkursu świadomość i wartość sakramentu Eucharystii oraz pogłębi pragnienie życia mocą Chleba zstępującego z nieba. Szczegóły: kliknij i pobierz. Zgłoszenia szkół do 26 lutego 2021 wyłącznie drogą elektroniczną na stronie www.okwb.pl. Folder: kliknij i pobierz.

Boże Narodzenie 2020

W Nim ukazała się łaska, miłosierdzie, czułość Ojca: Jezus jest Miłością, która stała się ciałem (Papież Franciszek)

Łaską, która ukazała się światu, jest Jezus Chrystus. Prawdziwy Człowiek i prawdziwy Bóg wszedł w naszą historię i dzielił naszą drogę. Przyszedł, aby dać nam Światło, które rozjaśni mroki codzienności. Niech więc rozradują się nasze serca i zawierzą Jezusowi, bo pomimo czasu, który niesie lęk i niepewność, ON – „Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju” (Iz 9, 5) – zawsze jest z nami. Niech towarzyszy nam wiara, która góry przenosi, nadzieja, która nie zawodzi, miłość, która nigdy nie ustaje.

Błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego oraz szczęśliwego Nowego Roku 2021!

Dyrekcja i Pracownicy Wydziału Katechetycznego

 

Sakrament bierzmowania w Archidiecezji Białostockiej

W związku z licznymi pytaniami w sprawie sakramentu bierzmowania w Archidiecezji Białostockiej, Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej przypomina, iż dotychczasowe rozwiązania zawarte w instrukcji Sakrament bierzmowania w Archidiecezji Białostockiej. Wskazania duszpastersko-katechetyczne z dnia 15 sierpnia 2018 roku decyzją Księdza Arcybiskupa Tadeusza Wojdy, Metropolity Białostockiego, były wprowadzone „ad experimentum”.

Szeroko podjęte konsultacje z Radą Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży, z księżmi, katechistami i katechetami wykazują, że obecny wiek kandydatów jest zbyt wczesny do przyjęcia tego sakramentu. Z tego względu Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej oraz Rada Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży na prośbę Księdza Arcybiskupa Metropolity opracowuje nowe wytyczne w sprawie sakramentu bierzmowania w Archidiecezji Białostockiej. Czytaj dalej...

LIST KSIĘDZA ARCYBISKUPA DO KANDYDATÓW DO BIERZMOWANIA: kliknij i pobierz.

"Jak przygotować dzieci do sakramentu pokuty i pojednania?"

Konsultant ds. nauczania religii zaprasza do udziału w spotkaniu w ramach sieci współpracy i samokształcenia, pt. "Dziecięca wiara. Część II: jak przygotować dzieci do sakramentu pokuty i pojednania".

Rozważania skupią się wokół sakramentu pokuty i pojednania: Jak i czego uczyć, aby przygotować dziecko do przeżycia tego sakramentu? Co zrobić, aby sakrament pokuty był ważnym wydarzeniem w jego życiu? Uczestnicy spotkania będą mieli stały dostęp do materiałów umieszczonych na platformie e-learningowej CEN.

Udział w sieci jest bezpłatny. Spotkania odbędą się online, w dwóch terminach (do wyboru): 04.12.2020 (piątek) w godz. 16.00-19.00; 05.12.2020 (sobota) w godz. 9.00-12.00. Zapisy przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie CEN lub pod linkiem. Szczegóły: kliknij i pobierz.

Olimpiada Teologii Katolickiej - 02.12.2020

Organizator XXXI Olipiady Teologii Katolickiej - Poznań 2021 informuje, że etap szkolny OTK odbędzie się zgodnie z harmonogramem, tj. 2 grudnia 2020 r. o godz. 11.00 na specjalnie przygotowanej w tym celu platformie. Oficjalna strona OTK: https://otk.pl

OTK 2021

      Komunikaty Organizatora:

  -z dnia 25.11.2020: kliknij i zobacz.

  -z dnia 27.11.2020: kliknij i pobierz.

  -z dnia 30.11.2020: kliknij i zobacz.