XIII Tydzień Wychowania: 10-16 września 2023

Tegoroczny, XIII już Tydzień Wychowania, przeżywamy w kontekście dwóch ważnych wydarzeń. Pierwszym z nich jest trwający w Kościele powszechnym Synod o synodalności. Stąd hasłem, jakie w tym roku przyświeca naszej modlitwie i refleksji związanej ze sferą wychowania, są słowa: „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca”. Drugą okolicznością jest beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci (10 września 2023).

Jak co roku, zostały przygotowane materiały mające pomóc w owocnym przeżyciu tego czasu, w którym mamy okazję zatrzymać się nad problematyką wychowawczą.

Zob.: https://opoka.news/wspolnota-sluchajaca-i-ewangelizujaca-xiii-tydzien-wychowania oraz https://tydzienwychowania.pl/.

Nasza Archidiecezja, zwyczajem lat ubiegłych, włącza się w obchody Tygodnia Wychowania. W czwartek 14 września 2023 o godz. 10.00, w białostockiej archikatedrze, Abp Józef Guzdek, Metropolita Białostocki, odprawi z tej okazji uroczystą Mszę świętą z udziałem uczniów i wychowanków naszych szkół i przedszkoli. Po niej, w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej, odbędzie się konferencja "Ks. dr Stanisław Hałko - twórca oświaty polskiej w Białymstoku", organizowana przez Wydział Katechetyczny i Centrum Edukacji Nauczycieli. Zaproszenie: pobierz.

Archidiecezjalny Dzień Katechetyczny

Archidiecezjalny Dzień Katechetyczny
„Dziecko, rodzina, parafia – wspólne przygotowania
do I Komunii Świętej”

Białystok, 2 września 2023

godz. 9.00 – Msza święta koncelebrowana w białostockiej archikatedrze pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Józefa Guzdka, Metropolity Białostockiego;

godz. 10.00 – Konferencja w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej, ul. Kościelna 1a:

-dr Aneta Rayzacher-Majewska (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) – Aby Pierwsza Komunia nie była ostatnią – przygotowanie do pełnego udziału w Eucharystii;

-mgr Jolanta Wysztygiel (Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku) – Od ziarenka do drzewa, od drzewa do ziarenka. Prezentacja materiałów katechetycznych „Na spotkanie z Panem Jezusem”.

Adresaci: wszyscy Kapłani, Katecheci, Katechiści

Wakacje 2023

Drodzy Katecheci,

dobiegł końca rok szkolny i katechetyczny 2022/2023. Wdzięczność Bogu i ludziom za kolejny rok posługi katechetycznej wypowiedzieliśmy już podczas Spotkania Plenarnego, które odbyło się w sobotę 17 czerwca 2023 w kościele pw. św. Wojciecha B.M. w Białymstoku. Raz jeszcze dziękujemy wszystkim za trud całorocznej pracy. Życzymy, aby czas wakacji był czasem błogosławionego odpoczynku i „naładowania akumulatorów” na nowy rok szkolny i katechetyczny.

Szczęść Boże!

Informujemy ponadto, że w miesiącach wakacyjnych, od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-13.30, w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej Białostockiej będzie dyżurował przynajmniej jeden pracownik. W związku z tym przez całe wakacje istnieje możliwość składania podań o misje kanoniczne, tak by nie zostawiać tej lub innych spraw na koniec wakacji. Zapraszamy!

Dane kontaktowe: zob. zakładka KONTAKT.

Oferta Instytutu Teologicznego w Białymstoku

Instytut Teologiczny w Białymstoku rekrutuje na studia teologiczne, katechetyczne oraz nauk o rodzinie. Więcej szczegółów na plakacie oraz stronie internetowej Instytutu.

Przekroczyć drugi próg wiary - DOŚWIADCZENIE WYGNANIA

Wydział Katechetyczny i Stowarzyszenie Mess’AJE Polska organizują Ogólnopolski Kurs Animatora Biblijnej Katechezy z Dorosłymi. Sesja poświęcona II Progowi Wiary, tematycznie osnuta na Doświadczeniu Wygnania, odbędzie się w dniach 1-7 sierpnia 2023 roku w Domu Katechetycznym w Białymstoku. Zajęcia poprowadzą: o. dr Piotr Włodyga OSB, dr Elżbieta Młyńska oraz animatorzy katechezy Mess’AJE.

Szczegóły w folderze: kliknij i pobierz.

Kongres Teologii Praktycznej „Parafia jutra” w Licheniu

II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia jutra" odbędzie się w dniach 19-21 września 2023 w Licheniu. Wezmą w nim udział naukowcy, duszpasterze i świeccy przedstawiciele wspólnot parafialnych, aby rozmawiać o perspektywach i wyzwaniach, przed jakimi w nieodległej przyszłości stanie Kościół w Polsce.

Podczas konferencji prasowej organizatorzy opowiedzieli o idei tego wydarzenia, uruchomieniu strony internetowej i możliwości zapisów. Przypomniano także trwający Konkurs "Aktywna parafia" 2023, zorganizowany przez KAI, którego finał odbędzie się 3 czerwca w Warszawie.

Celem II Kongresu Teologii Praktycznej organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Pastoralistów, Stowarzyszenie Katechetyków Polskich, Stowarzyszenie Liturgistów Polskich i Stowarzyszenie Homiletów Polskich jest diagnoza obecnej sytuacji społeczno-religijnej w Polsce uwarunkowanej pandemią oraz stanu duszpasterstwa (widzieć), jej analiza w świetle nauczania Magisterium (oceniać) i wytyczanie kierunkowych działań dla funkcjonowania polskich parafii (działać).

Więcej na stronie KWK KEP: https://opoka.news/wkrotce-kongres-teologii-praktycznej-parafia-jutra-w-licheniu.