Spotkanie Plenarne Katechetów Świeckich i Zakonnych - 17.06.2023

Drodzy Katecheci,

zwyczajem lat ubiegłych zapraszamy na Spotkanie Plenarne Katechetów Świeckich i Zakonnych, które odbędzie się w sobotę 17 czerwca 2023 roku, w godz. 10.00-13.00, w kościele pw. św. Wojciecha B.M. w Białymstoku (ul. Warszawska 46a).

Chcemy podziękować Bogu i ludziom za kończący się, kolejny rok pracy katechetycznej i powierzać Panu Bogu czas wakacyjnego odpoczynku.

W programie spotkania: Msza święta, relacja z Ogólnopolskiego Spotkania Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych w Kodniu (w tym ze spotkania z przedstawicielem Ministerstwa Edukacji i Nauki), podsumowanie kończącego się roku, świadectwa, podziękowanie za wieloletnią pracę Katechetom odchodzącym na emeryturę.

PS. Gdyby ktoś z Państwa nie mógł wziąć udziału w spotkaniu, przypominamy o obowiązku osobistego, telefonicznego lub mailowego powiadomienia Wydziału Katechetycznego.

"TOGETHER" - Spotkanie Młodych i Ekumeniczna Modlitwa

Na zaproszenie papieża Franciszka w dniach 29 września - 1 października 2023 w Rzymie odbędzie się spotkanie młodzieży. Centralnym punktem wydarzenia jest ekumeniczna modlitwa, która odbędzie się 30 września na Placu św. Piotra w obecności Ojca Świętego, przedstawicieli innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, a także delegatów na XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Przygotowanie spotkania zostało powierzone Wspólnocie z Taizé.

Więcej na stronie KWK KEP: https://opoka.news/together-zgromadzenie-ludu-bozego (dostęp: 09.06.2023).

Na stronie internetowej wydarzenia czytamy m.in.: "30 września 2023 w Rzymie odbędzie się ekumeniczne czuwanie modlitewne, w której uczestniczyć będzie Papież Franciszek oraz przedstawiciele różnych Kościołów. Chcemy wspólnie śpiewać, trwać w ciszy i słuchać Słowa Bożego. Młodzi ludzie z całej Europy w wieku 18-35 lat, wywodzący się z różnych tradycji kościelnych są zaproszeni do uczestnictwa w całym weekendzie spotkań, od piątku do niedzieli, aby dzielić się refleksjami oraz wędrować razem jako lud Boży".

Zob. https://together2023.net/pl/home-polish/ (dostęp: 09.06.2023).

Ogólnopolskie spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych - Kodeń 2023

W dniach 30 maja - 1 czerwca 2023 w Kodniu odbyło się ogólnopolskie spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych. Głównym tematem spotkania były „Próby ożywienia katechezy parafialnej”. Podjęto refleksję na poziomie teoretycznym, ale także poszukiwano rozwiązań praktycznych. Punktem wyjścia do dyskusji były wygłoszone referaty.

W pierwszym referacie zatytułowanym „Między Areopagiem a Koryntem” o. Mirosław Chmielewski podkreślił potrzebę właściwego odczytania rzeczywistości, w której się znajdujemy. Posługując się obrazem Aten i Koryntu ukazał, jak trudnym zadaniem jest głoszenie Ewangelii. (...) W kolejnym wystąpieniu Pani dr Joanna Borowicz przybliżyła program przygotowania do pierwszej spowiedzi i pierwszej Komunii świętej w diecezji siedleckiej.

W czasie obrad miało miejsce spotkanie z przedstawicielem Ministerstwa Edukacji i Nauki dr. Arturem Góreckim - Dyrektorem Departamentu Kształcenia Ogólnego i Podstaw Programowych.

Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń poszczególnych diecezji. Motywem wspólnie podkreślanym była potrzeba troski katechetycznej w parafii. Postulowano, by szczególną troską otoczyć rodziny, które są pierwszym i naturalnym środowiskiem dla rozwoju wiary. 

Dla wsparcia wszelkich inicjatyw katechetycznych i ich owocności Biskup Wojciech Osial - Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, w czasie wspólnej modlitwy w sanktuarium męczenników podlaskich w Pratulinie, zawierzył Bożej Opatrzności całą posługę katechetyczną Kościoła Katolickiego w Polsce.

Pełna relacja na stronie: https://opoka.news/ogolnopolskie-spotkanie-dyrektorow-wydzialow-katechetycznych-koden-2023 (dostęp: 02.06.2023)

Rekolekcje i Spotkanie Plenarne

 

"Jedno jest pewne: jeśli nasze życie nie stanie się ciągłą formacją,
to będzie ciągłą frustracją"
(ks. Amedeo Cencini FdCC)

 

W bieżącym roku szkolnym odbędą się jeszcze 2 serie rekolekcji dla Katechetów, którzy do tej pory nie mogli skorzystać z rekolekcji katechetycznych: w dniach 9-10 czerwca 2023 - rekolekcje salezjańskie w Różanymstoku oraz w dniach 26-28 czerwca 2023 - rekolekcje w formie Kursu Filozoficzno–Biblijnego w domu księży werbistów w Kleosinie. Szczegółowe informacje o rekolekcjach na naszej stronie w zakładce "FORMACJA" - "REKOLEKCJE".

Przypominamy, że istotnym elementem permanentnej formacji duchowej Katechetów jest coroczny obowiązkowy udział w rekolekcjach. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w naszej Archidiecezji, Katecheta uczestniczy obowiązkowo w rekolekcjach organizowanych przez Wydział Katechetyczny co roku, a gdy korzysta z formacji jakiegoś ruchu czy stowarzyszenia kościelnego, obowiązkowo raz na 3 lata (nie wystarczy okazjonalne uczestnictwo w rekolekcjach organizowanych przez ruchy lub wspólnoty, jeśli katecheta nie uczestniczy w regularnej formacji).

Przypominamy ponadto, że dnia 17 czerwca 2023, w godz. 10.00-13.00, w kościele pw. św. Wojciecha B.M. w Białymstoku, odbędzie się Spotkanie Plenarne Katechetów Świeckich i Zakonnych. Prosimy o zarezerwowanie czasu na to wydarzenie.

XVIII Papieskie Forum Młodych w Białymstoku

  

TRANSMISJA WYDARZENIA NA KANALE YOUTUBE ARCHIBIAL MEDIA: kliknij i oglądaj

RELACJA NA STRONIE ARCHIDIECEZJI: kliknij i zobacz

„Niebo nie może czekać” - film o bł. Carlu Acutisie

Rafael Film informuje: dnia 19 maja do polskich kin wchodzi film: "Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa". Opowiada o zmarłym kilkanaście lat temu nastolatku, który w 2020 roku został ogłoszony błogosławionym. Carlo Acutis, "Boży influencer", patron Internetu, na naszych oczach staje się jednym z najpopularniejszych świętych Kościoła. Tysiące wiernych pielgrzymują do jego grobu, jego moc wstawienniczą potwierdzają setki świadectw, przyciąga młodzież, nawraca, staje się patronem młodego Kościoła (będzie patronem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży).

W zeszłym roku w 23 polskich diecezjach peregrynowały relikwie Błogosławionego. Na nabożeństwach z tym związanych były tłumy wiernych, w tym bardzo wielu młodych ludzi, którym bł. Carlo Acutis wydaje się szczególnie bliski. Wielu duszpasterzy podkreśla, że w obliczu kryzysu wiary wśród młodych ludzi, postać błogosławionego nastolatka jest szansą na zbliżenie do Kościoła jego rówieśników. Kinowy film o Carlo Acutisie to znakomite narzędzie duszpasterskie i katechetyczne, z gatunku tych, które zdarzają się bardzo rzadko. Przykład Carla Acutisa naprawdę działa na młodych ludzi.

Tym bardziej gorąco zachęcamy i prosimy, by rozważyć możliwość zorganizowania w najbliższym kinie pokazu dla uczniów szkoły. Większość kin w Polsce współpracuje z nami i chętnie zagra film dla zorganizowanych grup (w razie problemów zachęcamy do kontaktu z nami – chętnie pomożemy w organizacji). Przygotowaliśmy także specjalny konspekt lekcji na podstawie filmu. Jest do pobrania na stronie filmu: https://rafaelfilm.pl/Acutis/. Trailer można obejrzeć tu: https://www.youtube.com/watch?v=Mpobw7HKhDU