42. Dni Kultury Chrześcijańskiej w Białymstoku

Szczegółowy program: kliknij i czytaj.

Wystawa "ZWIASTOWANIE" (20 obrazów), projekt "Namalować katolicyzm od nowa" - szczegóły na plakacie: kliknij i pobierz. Wstęp wolny.

Bp Wojciech Osial o projekcie rozporządzenia MEN

Proponowane przez MEN zmiany dotyczące lekcji religii naruszają prawo rodziców i dzieci do wychowania zgodnie z wyznawaną wiarą. Umieszczenie zajęć z religii na pierwszej i ostatniej godzinie narusza też prawo ucznia do sprawiedliwego traktowania - powiedział PAP przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial.

Projekt rozporządzenia MEN, dotyczący jednej godziny lekcji religii tygodniowo trafił we wtorek do konsultacji. Resort chce, by lekcje te odbywały się przed rozpoczęciem obowiązkowych zajęć edukacyjnych lub po ich zakończeniu. W ocenie MEN takie rozwiązanie poprawi sytuację uczniów, którzy nie uczą się religii lub etyki, a którzy mieli dotychczas "wymuszoną przerwę pomiędzy obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi w ciągu dnia nauki w szkole".

Do projektowanych zmian odniósł się przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Osial. W rozmowie z PAP powiedział, że "proponowane zmiany naruszają prawo rodziców i dzieci do wychowania zgodnie z wyznawaną wiarą".

"Umieszczanie zajęć na pierwszej i ostatniej godzinie jest szczególnie krzywdzące, gdyż poważnie utrudnia uczniowi udział w lekcji religii i narusza jego prawo do sprawiedliwego traktowania" - powiedział bp Osial.

"Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraża głęboki niepokój i zaskoczenie, że w sytuacji podejmowania prób rozmów Episkopatu z rządem, Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłasza projekt zmian w rozporządzeniu z 14 kwietnia 1992 r." - zwrócił uwagę duchowny. Kliknij i czytaj dalej...

Źródło: https://opoka.news/zmiany-ws-lekcji-religii-naruszaja-prawo-rodzicow-i-dzieci-do-wychowania-zgodnie-z-wiara (dostęp: 03.10.2024).

Bezpłatne szkolenie w Centrum Edukacji Nauczycieli

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej i Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku zapraszają katechetów, katechistów, animatorów, członków wspólnot i ruchów oraz wszystkich zainteresowanych na bezpłatne szkolenie nt. „Jak pracować w oparciu o materiały katechetyczne Na spotkanie z Panem Jezusem?”.

Materiały te obowiązują w Archidiecezji Białostockiej jako program przygotowań dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej oraz program formacji rodziców.

     Podstawowe informacje nt. szkolenia:

-Termin szkolenia: 5 października 2024, godz. 9.00;

-Miejsce: Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, ul. Złota 4;

-Zapisy: w Wydziale Katechetycznym;

-Prowadzący: J. Wysztygiel, J. Szydłowska, U. Zagan, E. Młyńska;

-Cele: zapoznanie z założeniami katechezy parafialnej przygotowującej do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej, zapoznanie ze strukturą pomocy, zapoznanie z rysem psychologicznym dzieci w wieku 7-11 lat oraz z metodami pracy z nimi, zapoznanie z zasadami pracy z dorosłymi;

-W programie zajęć część teoretyczna i część praktyczna (ćwiczenia).

Więcej informacji udzieli Pani Joanna Szydłowska - konsultant ds. nauczania religii rzymskokatolickiej w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.

Serdecznie zapraszamy!

Komunikat z posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego KEP

17 września w Porszewicach odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP, któremu przewodniczył ks. biskup Wojciech Osial.

W pierwszej części spotkania podjęto debatę nad bieżącą sytuacją katechezy i lekcji religii w Polsce. Komisja wyraża wdzięczność wszystkim osobom, które dostrzegają w szkolnej lekcji religii wartość, zarówno edukacyjną jak i wychowawczą. Podejmowanie przez różne środowiska akcje promujące i broniące nauczania religii w szkole zasługują na uznanie, zwłaszcza wobec wielu negatywnych głosów i działań legislacyjnych, które pojawiły się w ostatnim czasie. Przypomniano jednocześnie, że motywem nadrzędnym wszelkich działań promujących lekcję religii jest dobro dzieci i młodzieży, a także prawo rodziców do wychowania w wierze.

Członkowie i Konsultorzy Komisji Wychowania Katolickiego postulują o postawę dialogu i współpracy w procesie wychowania w duchu wartości, tradycji i poszanowania prawa. Jednocześnie uczestnicy spotkania dziękują wszystkim rodzicom, którzy posyłają dzieci na lekcje religii. Doceniają także ofiarne zaangażowanie katechetów w proces wychowania dzieci i młodzieży.

Innym tematem była dyskusja nad kształtem nowych dokumentów katechetycznych dotyczących nowych posług akolity, lektora i katechisty wprowadzonych w Motu proprio „Antiquum misterium” przez Papieża Franciszka.

W czasie spotkania zostały wyrażone postulaty współpracy Komisji Wychowania Katolickiego z innymi Komisjami KEP i podmiotami zajmującymi się wychowaniem.

Źródło: https://opoka.news/komunikat-z-posiedzenia-komisji-wychowania-katolickiego-kep_37863 (dostęp: 19.09.2024).

XIV Tydzień Wychowania w Białymstoku

O wychowawczym znaczeniu i roli Ruchu Światło-Życie w procesie wychowania młodego pokolenia Polaków oraz o ciągle aktualnej i wciąż do odkrycia myśli duszpasterskiej ks. Franciszka Blachnickiego dyskutowali uczestnicy konferencji pt. „Ks. Franciszek Blachnicki – wychowawca wolnych ludzi”, zorganizowanej w Tygodniu Wychowania. Konferencję odbywającą się w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej poprzedziła Msza św. w archikatedrze pod przewodnictwem abp. Józefa Guzdka.

fot. Robert Ostrowski

Zob. relacja na stronie ArchiBial.pl (dostęp: 16.09.2024).

„Smartfon w rodzinie i ochrona przed uzależnieniem”

Szczegółowe informacje i link do rejestracji: kliknij i pobierz.