Prezydium KEP wnioskuje o zbadanie konstytucyjności i legalności rozporządzenia Minister Edukacji z dnia 17.01.2025

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przekazało Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego petycję z prośbą o wystąpienie z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności trybu wydania rozporządzenia Minister Edukacji z dnia 17 stycznia 2025 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty w związku z art. 7, art. 25 ust. 4 i 5 i art. 92 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.

Prezydium KEP wnioskuje ponadto o zbadanie zgodności przepisów rozporządzenia z art. 2, art. 24, art. 32 oraz art. 53 ust. 3 w powiązaniu z art. 48 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., art. 12 ust. 1 i 2 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską podpisanego w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. oraz art. 1 pkt 1, 3 i 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.

Kliknij i czytaj dalej

Za: episkopat.pl (dostęp: 28.02.2025).

Prezydium KEP złożyło wniosek do Prezesa Rady Ministrów

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski złożyło wniosek do Prezesa Rady Ministrów RP Donalda Tuska o udzielenie informacji publicznej ws. braku publikacji w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 listopada 2024 r.

We wniosku złożonym do Prezesa Rady Ministrów członkowie Prezydium KEP zawarli pytanie, dlaczego dotychczas nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw wyrok Trybunału Konstytucyjnego RP z dnia 27 listopada 2024 r., stwierdzający nielegalność a zarazem niekonstytucyjność w całości, ze względów formalnych, rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. z 2024 r., poz. 1158).

Biskupi poprosili również o informację, jaka jest konstytucyjna i ustawowa podstawa prawna bezczynności organów władzy państwowej i administracji rządowej w tej sprawie, a także, co zamierza uczynić Prezes Rady Ministrów jako zwierzchnik administracji rządowej, aby przywrócić stan zgodny z powszechnie obowiązującym prawem w zakresie publikacji wyroku TK z 27 listopada 2024 r.  

Kliknij i czytaj dalej 

Źródło: OPOKA.NEWS (dostęp: 26.02.2025).

Bp Osial o sporze ws. lekcji religii: Mamy prawo odwoływać się do tych instytucji, które funkcjonują

fot. BP KEP 

Kościół stara się robić wszystko, aby bronić lekcji religii. Nie chcemy wchodzić w spory polityczne, ale mamy prawo odwoływać się do tych instytucji, które aktualnie funkcjonują. A wyroki Trybunału Konstytucyjnego powinny być publikowane – mówi w wywiadzie dla KAI bp Wojciech Osial. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP odpowiada w ten sposób m.in. na pytania o dalsze kroki prawne strony kościelnej w sporze z Ministerstwem Edukacji Narodowej o zasady nauczania religii w szkole. Odnosi się też do protestów rodziców i nauczycieli wobec nowego przedmiotu edukacja zdrowotna.

Za: ekai.pl. Kliknij i czytaj (dostęp: 24.02.2025).

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Katechetyczne

Wydawnictwo Świętego Wojciecha i Strefa Katechety zapraszają wszystkich zainteresowanych na 23. edycję Ogólnopolskiego Sympozjum Katechetycznego na temat: "Katecheta w kontekście wyzwań współczesnego świata. Integracja nauki, techniki i duchowości". Sympozjum odbędzie się online w dniu 8 marca 2025, w godz. 10:00-16:00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Program oraz link do zapisów: kliknij i pobierz.
Prezentacja prelegentów: kliknij i pobierz.

 

Spotkanie z cyklu „Chcę być wolnym i szczęśliwym, ale...”

Szczegóły na plakacie.