Komunikat z posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego KEP

17 września w Porszewicach odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP, któremu przewodniczył ks. biskup Wojciech Osial.

W pierwszej części spotkania podjęto debatę nad bieżącą sytuacją katechezy i lekcji religii w Polsce. Komisja wyraża wdzięczność wszystkim osobom, które dostrzegają w szkolnej lekcji religii wartość, zarówno edukacyjną jak i wychowawczą. Podejmowanie przez różne środowiska akcje promujące i broniące nauczania religii w szkole zasługują na uznanie, zwłaszcza wobec wielu negatywnych głosów i działań legislacyjnych, które pojawiły się w ostatnim czasie. Przypomniano jednocześnie, że motywem nadrzędnym wszelkich działań promujących lekcję religii jest dobro dzieci i młodzieży, a także prawo rodziców do wychowania w wierze.

Członkowie i Konsultorzy Komisji Wychowania Katolickiego postulują o postawę dialogu i współpracy w procesie wychowania w duchu wartości, tradycji i poszanowania prawa. Jednocześnie uczestnicy spotkania dziękują wszystkim rodzicom, którzy posyłają dzieci na lekcje religii. Doceniają także ofiarne zaangażowanie katechetów w proces wychowania dzieci i młodzieży.

Innym tematem była dyskusja nad kształtem nowych dokumentów katechetycznych dotyczących nowych posług akolity, lektora i katechisty wprowadzonych w Motu proprio „Antiquum misterium” przez Papieża Franciszka.

W czasie spotkania zostały wyrażone postulaty współpracy Komisji Wychowania Katolickiego z innymi Komisjami KEP i podmiotami zajmującymi się wychowaniem.

Źródło: https://opoka.news/komunikat-z-posiedzenia-komisji-wychowania-katolickiego-kep_37863 (dostęp: 19.09.2024).

XIV Tydzień Wychowania w Białymstoku

O wychowawczym znaczeniu i roli Ruchu Światło-Życie w procesie wychowania młodego pokolenia Polaków oraz o ciągle aktualnej i wciąż do odkrycia myśli duszpasterskiej ks. Franciszka Blachnickiego dyskutowali uczestnicy konferencji pt. „Ks. Franciszek Blachnicki – wychowawca wolnych ludzi”, zorganizowanej w Tygodniu Wychowania. Konferencję odbywającą się w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej poprzedziła Msza św. w archikatedrze pod przewodnictwem abp. Józefa Guzdka.

fot. Robert Ostrowski

Zob. relacja na stronie ArchiBial.pl (dostęp: 16.09.2024).

„Smartfon w rodzinie i ochrona przed uzależnieniem”

Szczegółowe informacje i link do rejestracji: kliknij i pobierz.

Lekcje religii.... Czy wiesz, że...?

   

        Kliknij i powiększ


 

#wierzewszkole

Diecezjalne obchody XIV Tygodnia Wychowania

Plakat: kliknij i pobierz.

Wywiad z Przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego

Prezydium Episkopatu złożyło petycję do Sądu Najwyższego w sprawie zgodności rozporządzenia MEN z Konstytucją, I Prezes SN to uczyniła i za to dziękuję. TK przychylił się do wniosku. Ministerstwo informuje, że zabezpieczenie nie wywołuje skutków prawnych. Dla nas to jest bolesne, gdyż zmiany w rozporządzeniu uważamy za niesprawiedliwe i krzywdzące – mówi w rozmowie z KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial.

Łukasz Kasper (KAI): Jak przed początkiem nowego roku szkolnego krótko opisałby Ksiądz Biskup stan lekcji religii w polskiej szkole w obliczu zmian, do których dąży Ministerstwo Edukacji Narodowej?

Bp Wojciech Osial: Na pierwszym miejscu chcę podziękować wszystkim zaangażowanym w dzieło lekcji religii w szkole. Dziękuję Rodzicom za troskę o wychowanie w wierze własnych dzieci. Bardzo dziękuję za posyłanie ich na lekcje religii. Dziękuję uczniom, którzy uczestniczą w zajęciach lekcji religii w szkole. Dziękuję za to piękne świadectwo własnej wiary. Dziękuję wam, drodzy katecheci, za trud waszej pracy w szkole. Jesteście bardzo ważni i Kościół was potrzebuje. Dziękuję nauczycielom i wychowawcom za ciężką pedagogiczną pracę. Dziękuję dyrekcjom i organom prowadzącym szkoły za troskę, aby nauczanie religii odbywało się w odpowiednich warunkach. Kliknij i czytaj dalej...

Źródło: https://opoka.news/przewodniczacy-komisji-wychowania-katolickiego-dziekuje-sn-za-reakcje (dostęp: 02.09.2024).