Rekolekcje "Modlitwa chrześcijańska"

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej, Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. bł. Michała Sopoćki w Białymstoku oraz Duszpasterstwo Nauczycieli Archidiecezji Białostockiej zapraszają w dniach 10-12 maja 2019 na rekolekcje pod hasłem "Modlitwa chrześcijańska. Refleksje nad IV częścią Katechizmu Kościoła Katolickiego", które poprowadzi mnich benedyktyński z Tyńca O. Włodzimierz Zatorski OSB. Rekolekcje odbywać się będą w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku. Koszt: 150 zł (z wyżywieniem, bez noclegu). Zgłoszenia (obowiązkowo) - do 2 maja 2019 na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczegóły: kliknij i pobierz.

Aktualności

1. Zjazd Paschalny: 27 kwietnia 2019 roku, godz. 10.00, Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Archidiecezji Białostockiej, ul. Kościelna w Białymstoku. Szczegóły: kliknij i zobacz

2. Bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP: nie odbieramy katechetom ich prawa, ale uwrażliwiamy na dobro dziecka. Rozmowa z KAI: kliknij i zobacz.

3. KEP o zajęciach z religii na pierwszych bądź ostatnich godzinach lekcyjnych: Nie ma żadnych podstaw prawnych do organizowania zajęć z religii wyłącznie na pierwszych bądź tylko ostatnich godzinach lekcyjnych. Treść oświadczenia: kliknij i zobacz.

Porozumienie w sprawie kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli religii

W dniu 3 kwietnia 2019 roku w Ministerstwie Edukacji Narodowej zostało podpisane porozumienie w sprawie kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli religii. Podpisali je: minister Anna Zalewska oraz w imieniu Konferencji Episkopatu Polski biskup Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Podpisane Porozumienie wchodzi w życie z dniem 1 września 2019 roku.

Więcej: kliknij i zobacz. Tekst porozumienia można znaleźć w Dzienniku Urzędowym MEN. Kliknij i zobacz.

Ważne oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP (marzec 2019)

Zachęcamy do zapoznania się z Oświadczeniem Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 18 marca 2019 r. w sprawie organizowania zajęć z religii w publicznych przedszkolach i szkołach, wydanym w związku z informacjami, jakie docierają do Komisji z różnych miejsc w Polsce w związku z próbami ograniczania przez niektóre organy prowadzące zajęć z nauczania religii.

Tekst dokumentu: kliknij i zobacz.

Film "Miłość i Miłosierdzie"

Film "Miłość i Miłosierdzie" opowiada historię św. Faustyny Kowalskiej, której wizje i misja dały początek kultowi Bożego Miłosierdzia. Największym propagatorem kultu był jej spowiednik, ks. Michał Sopoćko, patron Białegostoku. On też doprowadził do namalowania obrazu Miłosiernego Chrystusa "Jezu ufam Tobie" według wskazówek siostry Faustyny. Zwiastun: kliknij i zobacz. Materiały do wykorzystania na katechezie: kliknij i pobierz. Zapraszamy do kin.

Przypomnienie

Wobec planowanego strajku nauczycieli, którego celem są żądania płacowe, Wydział Katechetyczny przypomina, że katecheci nie powinni angażować się w tę formę protestu.

Misją katechetów w szkole jest głoszenie Ewangelii. Spełnianie tej misji nie może być warunkowane względami ekonomicznymi.

O ile można solidaryzować się z żądaniami płacowymi nauczycieli, to nie wolno poprzez formę strajku rezygnować z głoszenia Dobrej Nowiny ani pozbawiać uczniów prawa do nauki i opieki.

Stanowisko Episkopatu w sprawie tzw. Karty LGBT

Podczas 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski Biskupi zajęli stanowisko wobec tzw. Karty LGBT.

Biskupi wraz z rodzinami i środowiskami wyrażającymi sprzeciw wobec wspomnianej Karty, je wspierają i przypominają, że zgodnie z Konstytucją RP „każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed (…) demoralizacją” (art. 72 ust. 1). Dlatego też apelują o wycofanie budzących wątpliwości etyczne i prawne rozwiązań zawartych w tak zwanej Karcie LGBT – czytamy w stanowisku Konferencji Episkopatu Polski.

Pełny tekst: kliknij i zobacz.

„Największy dar” - film o przebaczeniu

W imieniu Rafael Film informujemy o premierze kinowej filmu „Największy dar” w reżyserii Juana Manuela Cotelo, twórcy m.in. „Mary’s Land. Ziemia Maryi”. Dystrybucja tego filmu z ewangelicznym przesłaniem odbywa się już w 40 krajach świata. W tej hiszpańsko-polskiej produkcji zobaczymy najbardziej nieprawdopodobne i po ludzku niemożliwe historie pojednania i przebaczenia. „Największy dar” to ogromna dawka wzruszenia, ciepłych emocji i duża porcja humoru. To film szczególnie aktualny, potrzebny na dzisiejsze czasy, z gatunku tych, które naprawdę potrafią zmienić życie. 8 marca „Największy dar” wchodzi na ekrany polskich kin. Zachęcamy, by wybrać się do kina lub zorganizować seans grupowy. Plakat: kliknij i pobierz. Pressbook: kliknij i pobierz. Więcej informacji o filmie oraz bezpłatne materiały dla katechetów na stronie www.najwiekszydar.pl. Kontakt z Domem Wydawniczym Rafael Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczny 798 622 461.