Pielgrzymka maturzystów

Tegoroczna Archidiecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę odbędzie się w piątek 4 października. Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki, serdecznie zaprasza do wspólnego pielgrzymowania Dyrektorów, Wychowawców, Nauczycieli, Katechetów i oczywiście Maturzystów wszystkich szkół ponadpodstawowych znajdujących się na terenie Archidiecezji Białostockiej.

Celem pielgrzymki jest modlitwa o dobre rozeznanie przez młodych swojej drogi życiowej, a także zawierzenie Maryi czasu przygotowania się do egzaminu dojrzałości.

Szczegóły: kliknij i pobierz.

Aktualności ze strony Komisji Wychowania Katolickiego KEP

-Apel Komisji Wychowania Katolickiego KEP do rodziców w sprawie deprawacji w szkołach. Kliknij i czytaj.

-Rada Stała Episkopatu do rodziców na temat demoralizujących treści, które mogą naruszać dobra osobiste dzieci i rodziców. Kliknij i czytaj. Biskupi przypominają, że rodzice mogą składać w szkołach specjalne oświadczenie, aby mieć pewność, że ich dzieci nie wezmą udziału w zajęciach, podczas których będą im przekazywane treści niezgodne z wyznawanym systemem wartości. Wzór oświadczenia: kliknij i zobacz lub POBIERZ.

-Ordo Iuris w obronie konstytucyjnych praw rodziców Kliknij i czytaj oraz przeciw marginalizowaniu religii w szkole. Kliknij i czytaj.

Dyżury w Wydziale - wakacje 2019

Życząc wszystkim udanego wakacyjnego wypoczynku uprzejmie informujemy, iż w miesiącach wakacyjnych, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.30, w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej Białostockiej pełni dyżur przynajmniej jeden pracownik.

Informujemy także Księży Proboszczów, że przez całe wakacje istnieje możliwość składania do Wydziału podań o misje kanoniczne Katechetom mającym podjąć pracę w przedszkolach i szkołach na terenie parafii.

Kontakt z Wydziałem pod numerami telefonów: 85 665 24 10 albo 85 665 24 09 albo 85 665 24 08, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.30.

Archidiecezjalny Dzień Katechetyczny

Archidiecezjalny Dzień Katechetyczny (Zjazd Katechetyczny), na który zaproszeni są wszyscy Katecheci (Panie i Panowie, Siostry i Księża) oraz Księża Proboszczowie - odpowiedzialni za katechizację parafialną i szkolną na terenie swoich parafii, odbędzie się w sobotę 31 sierpnia 2019 roku. W programie: godz. 9.30 - Msza święta w białostockiej archikatedrze pod przewodnictwem Arcybiskupa Tadeusza Wojdy, Metropolity Białostockiego (wszyscy Księża zaproszeni są do koncelebry); godz. 10.30 - Konferencja w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej, ul. Kościelna 1a. Spotkanie poświęcone będzie szansom i wyzwaniom katechizacji dzieci i młodzieży w aktualnych uwarunkowaniach z uwzględnieniem roli, jaką mają do spełnienia w tym względzie katecheci i duszpasterze. Szczegółowy program: kliknij i pobierz.

Konkurs na komiks

Archidiecezja Białostocka zaprasza dzieci, młodzież, rodziny, parafie, wspólnoty, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe do udziału w konkursie na komiks opowiadający o osobie, życiu i działalności bł. ks. Michała Sopoćki - Patrona Miasta Białegostoku pod hasłem „błogosławiony Michał Sopoćko przesłanie dla młodych”.
Aby wziąć udział w konkursie należy stworzyć komiks opowiadający o osobie, życiu bądź działalności bł. ks. Michała Sopoćki - Patrona Białegostoku, który rozsławia Miasto na całym świecie oraz dostarczyć go Organizatorowi. Przyjmowane są zgłoszenia indywidualne i zespołowe. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi podczas Dni Patronalnych Miasta Białegostoku, we wrześniu 2019 r. Regulamin: kliknij i pobierz. Plakat: kliknij i pobierz.

Kurs animatora biblijnej katechezy dorosłych

Stowarzyszenie Mess’AJE Polska w ramach projektu „Biblia źródłem kulturowych kontekstów”, realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Białegostoku, zaprasza na bezpłatny 30-godzinny kurs formacyjny skierowany do katechistów, liderów, członków wspólnot i ruchów kościelnych oraz do wszystkich, którzy pragną lepiej poznać i głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu zawartą w Biblii. Kurs animatora odbędzie się w dniach 13, 14, 15 oraz 20, 21, 22 września 2019.
Wykłady, spotkania formacyjne oraz celebracje liturgiczne będą miały miejsce w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. bł. Michała Sopoćki w Białymstoku, ul. Warszawska 50 (wejście od parkingu). Zapisy odbywają się drogą elektroniczną. Formularz zgłoszenia na stronie Stowarzyszenia. Ulotka: kliknij i pobierz.

Spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych

W dniach od 4 do 6 czerwca 2019 r. w Międzywodziu (Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska) odbyło się ogólnopolskie spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych. Dyrektorzy wysłuchali m.in. referatów ks. dra Roberta Kaczmarka „Typy programów przygotowujących do bierzmowania” oraz ks. dra Kazimierza Półtoraka „Duszpasterstwo w czasach przemian. Młodzież. Sakrament bierzmowania”, a także komunikatów Komisji Wychowania Katolickiego KEP, Biura Programowania Katechezy i wydawnictw. Był czas na wspólną modlitwę, dyskusję, wymianę doświadczeń, rozmowy z przedstawicielami miejscowego Kuratorium Oświaty i zwiedzanie.

Spotkanie Plenarne Katechetów

Serdecznie zapraszamy na Spotkanie Plenarne Katechetów Świeckich i Zakonnych, które odbędzie się w sobotę 15 czerwca 2019 roku w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie.

Rozpoczęcie Mszą świętą o godz. 10.00, zakończenie - przed godz. 13.00.

W programie: Eucharystia, modlitwa przy Krzyżu Katechetów, sprawy bieżące, spotkanie przy ognisku.

Prosimy o zabranie własnego prowiantu.