"Jak pomóc dziecku w owocnym przeżywaniu czasu Adwentu i Bożego Narodzenia?"

Konsultant ds. nauczania religii w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku zaprasza zainteresowanych katechetów do udziału w warsztatach pt. "Jak pomóc dziecku w owocnym przeżywaniu czasu Adwentu i Bożego Narodzenia?" w dniu (do wyboru): 4.12.2019r. (środa) w godz. 15.00 – 19.00, 6.12.2019r. (piątek) w godz. 15.00 – 19.00, 7.12.2019r. (sobota) w godz. 9.00 – 13.00. Rejestracja obowiązkowa przez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cen.bialystok.pl. Tylko podanie dokładnych danych rejestracyjnych umożliwi otrzymanie zaświadczenia z udziału w warsztatach. Szczegóły: kliknij i pobierz.

"Ewangelia dzieciństwa wg św. Łukasza"

Stowarzyszenie Mess’AJE Polska we współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii zaprasza osoby dorosłe na cykl spotkań biblijnych pod hasłem "Ewangelia dzieciństwa wg św. Łukasza". Zajęcia z zastosowaniem multimediów stanowią dobrą pomoc do poznawania i medytowania Tajemnicy Wcielenia w kontekście całych dziejów zbawczych.

Spotkania odbywają się w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. Bł. Michała Sopoćki przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku w środy 27 listopada 4, 11, 18 grudnia 2019 oraz 8 stycznia 2020 w godz. 19.00-20.30. 

WSTĘP WOLNY. Zob. także na stronie Archidiecezji.

PISMO ŚWIĘTE – ŻYWE SŁOWO BOŻE, ABY CZŁOWIEK MÓGŁ ŻYĆ

Stowarzyszenie Mess’AJE Polska we współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii zaprasza wszystkich chętnych na wykład ks. dr. Zbigniewa Skuzy pt. "PISMO ŚWIĘTE – ŻYWE SŁOWO BOŻE, ABY CZŁOWIEK MÓGŁ ŻYĆ".

Konferencja odbywa się w ramach podsumowania projektu „Biblia źródłem kulturowych kontekstów” realizowanego ze środków z Budżetu Obywatelskiego Miasta Białegostoku.

Czas: 30 listopada 2019, godz. 10.00. Miejsce: Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Archidiecezji Białostockiej, ul. Kościelna 1A, 15-087 Białystok.

WSTĘP WOLNY! Plakat: kliknij i pobierz

XXX OTK: zmiana w harmonogramie

W roku szkolnym 2019/2020 organizowana jest trzydziesta edycja Olimpiady Teologii Katolickiej. Temat tegorocznej Olimpiady brzmi: Dumni z Ewangelii i z Polski.

Prosimy Katechetów o rozpowszechnienie tego wydarzenia i zachęcenie uczniów do uczestnictwa w OTK. Zgłoszenia szkół z terenu naszej Archidiecezji do udziału w zawodach I stopnia (etap szkolny) należy dokonywać wyłącznie w naszym Wydziale Katechetycznym.

Uwaga! Zmianie uległ termin etapu szkolnego. Należy go przeprowadzić nie 22 listopada, lecz 4 grudnia 2019.

Regulamin, harmonogram i literatura - na stronie www.otk.pl.

 

Warsztaty "Czerpać z nauki Kościoła i być jak dziecko"

Konsultant ds. nauczania religii w CEN zaprasza katechetów na bezpłatne warsztaty pod tytułem „Czerpać z nauki Kościoła i …być jak dziecko, czyli jak przekazywać prawdy wiary dzieciom w wieku od 2 do 10 lat”.

W trakcie warsztatów katecheci będą mieli możliwość m.in. skorzystania z banku pomysłów i propozycji zabaw logopedycznych, konstrukcyjnych, ruchowych i innych, które można wykorzystać na katechezie.

Szczegółowe informacje na temat terminów, tematyki i sposobu zapisywania się na warsztaty: kliknij i pobierz.

XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

W roku 2019 po raz jedenasty przeżywać będziemy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku przypada on w niedzielę 10 listopada, a jego głównym tematem będzie prześladowanie chrześcijan w Sudanie. Trudna sytuacja chrześcijan w tym kraju sprawia, że chcemy pokazać ich sytuację, ale także pokazać to, co Kościół w Polsce czyni dla tamtych chrześcijan. Zachęcamy katechetów i katechetki do zaangażowania się w tegoroczny Dzień Solidarności poprzez przeprowadzenie lekcji w ramach zajęć szkolnych lub nabożeństw w parafiach, ruchach i stowarzyszeniach katolickich. Nie bądźmy obojętni na cierpienie naszych braci. Mówmy o ich sytuacji i zachęcajmy do modlitwy o ustanie prześladowań oraz o miłosierdzie dla prześladowców. Świat milczy, Ty działaj. Strona: https://pkwp.org
Materiały dla katechetów: kliknij i zobacz.

Konferencja Katechetów Specjalnych - listopad 2019

W dniach 22-24 listopada 2019 w Warszawie odbędzie się VI Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych "Nie przeszkadzajcie im przychodzić do mnie".

W programie m.in. wykłady na temat teorii i praktyki katechezy specjalnej, warsztaty, spotkania (w tym z gościem specjalnym: Fundacją L'Arche Wspólnota Warszawska).

Konferencja odbędzie się w Domu Rekolekcyjnym "Dobre Miejsce", ul. Dewajtis 3, Warszawa.

Koszt uczestnictwa, zakwaterowania i posiłków (od kolacji w piątek do obiadu w niedzielę): 250 zł.

Szczegóły: kliknij i pobierz.

Sytuacja katechetów oraz miejsce religii w systemie szkolnym - badanie

Na prośbę Sekretarza Komisji Wychowania KEP kierujemy zaproszenie do wypełnienia ankiety na temat sytuacji katechetów oraz umiejscowienia lekcji religii w systemie szkolnym.
Autorzy badania mają nadzieję, że pozyskane w ten sposób dane pozwolą dostrzec niebezpieczne sytuacje, które mogą ograniczać skuteczność katechizacji i dostarczą materiału dotyczącego katechetów, ich sytuacji we współczesnej szkole, relacji między katechetami a dyrekcją, nauczycielami, rodzicami uczniów, uczniami. Ankieta jest jednym z produktów projektu „O wolność wyznawania religii we współczesnym świecie. Przeciwdziałanie przyczynom dyskryminacji i pomoc prześladowanym na przykładzie chrześcijan", który jest koordynowany przez zespół przedstawicieli wielu dyscyplin naukowych. Ankieta jest dostępna pod linkiem: kliknij i zobacz.