Dyżury w Wydziale - WAKACJE 2021

Życząc wszystkim udanego wakacyjnego wypoczynku uprzejmie informujemy, iż w miesiącach wakacyjnych, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.30, w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej Białostockiej pełni dyżur przynajmniej jeden pracownik.

Informujemy także Księży Proboszczów, że przez całe wakacje istnieje możliwość składania do Wydziału podań o misje kanoniczne Katechetom mającym podjąć pracę po wakacjach.

Kontakt z Wydziałem pod numerami telefonów: 85 665 24 10 albo 85 665 24 09 albo 85 665 24 08, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.30; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Spotkanie plenarne katechetów świeckich i zakonnych 19.06.2021

Dnia 19 czerwca 2021 r. o godz. 10.00, w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Białymstoku, na dorocznym, przedwakacyjnym Spotkaniu Plenarnym, zgromadzili się katecheci świeccy i zakonni Archidiecezji Białostockiej. Relacja z wydarzenia oraz galeria zdjęć na stronie Archidiecezji Białostockiej: kliknij i zobacz.

 

Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

W dniach 8-10 czerwca 2021 w Wałbrzychu odbywało się Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych. Towarzyszył mu temat: „Eucharystia w nowych dokumentach programowych katechezy Kościoła katolickiego w Polsce” związany z przeżywanym od trzech lat w Polsce programem duszpasterskim poświęconym Eucharystii.

Te coroczne spotkania odbywają się z inicjatywy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Jego organizatorem była w tym roku diecezja świdnicka...

Pełen tekst ks. dr. Marka Korgula, dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Świdnicy, konsultora Komisji Wychowania Katolickiego KEP i organizatora spotkania: kliknij i czytaj.

Wcześniej obradowała Komisja Wychowania Katolickiego KEP. Głównym tematem spotkania była refleksja na temat obecnego modelu katechezy w Polsce. Komunikat: kliknij i czytaj

Koncert Uwielbienia BOGU DŹWIĘKI 2021

Bogu_dzwieki_2021_plakat     

   Caritas Archidiecezji Białostockiej zaprasza na Koncert Uwielbienia BOGU DŹWIĘKI 2021.
   Tegoroczna edycja odbędzie się 13 czerwca o godz. 20.30 
przed białostocką Katedrą. 

   Koncert poprzedzają Wokalne Warsztaty Uwielbienia.

   Więcej informacji: kliknij i pobierz.
   Plakat: kliknij i pobierz.

Spotkanie katechetów świeckich i zakonnych na zakończenie roku 2020/2021

Drodzy Katecheci! Po długiej przerwie spowodowanej niezależnymi od nas okolicznościami powracamy do spotkań „na żywo”. Rok szkolny 2020/2021 chcemy zakończyć uroczystą Mszą Świętą i spotkaniem w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Białymstoku, ul. Kraszewskiego 15b, dnia 19 czerwca 2021 (sobota) o godz. 10.00.

Chcemy podziękować Panu Bogu za kończący się rok szkolny i katechetyczny oraz powierzyć Mu czas wakacji. Chcemy także podziękować sobie nawzajem, zwłaszcza tym, którzy kończą w tym roku posługę katechetyczną i odchodzą na emeryturę.

W programie: Msza święta, nabożeństwo czerwcowe, spotkanie (bieżące problemy dotyczące katechizacji, m.in. relacja z Ogólnopolskiego Spotkania Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych; podziękowania). Planowane zakończenie spotkania o godz. 12.00.

Ostatnie rekolekcje i dekanalne dni skupienia

Drodzy Katecheci! W trosce o Waszą stałą formację organizujemy kolejne serie rekolekcji. Tych, którzy nie mogli do tej pory wziąć udziału w ćwiczeniach duchowych, prosimy o skorzystanie z jednej z dwóch propozycji - ostatnich w roku szkolnym 2020/2021:

1. Rekolekcje w Różanymstoku, u księży salezjanów (4-5 czerwca). Zgłoszenia bezpośrednio do ks. Adama Wtulicha SDB, wyłącznie mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W tym roku brak możliwości noclegu i wyżywienia. Program: kliknij i zobacz.

2. Rekolekcje w formie Kursu Filozoficzno–Biblijnego „Godność i biblijna symbolika ciała ludzkiego” u księży werbistów w Kleosinie (28-30 czerwca), bez noclegu i wyżywienia. Zgłoszenia u pana Stanisława Cydzika. Szczegóły (z programem): kliknij i pobierz. Ilość miejsc ograniczona!

Przed nami także dekanalne dni skupienia. Poprowadzą je wizytatorzy oraz nasi doradcy i konsultanci. W programie Msza Święta i warsztaty. Harmonogram spotkań: kliknij i zobacz.

Papież ustanawia w Kościele posługę katechety

"«Antiquum ministerium» czyli starożytna posługa: tak brzmi tytuł listu w formie Motu proprio, opublikowanego dzisiaj, w którym Papież ustanawia świecką posługę katechetyczną. Ta decyzja wiąże się z naglącą potrzebą ewangelizacji we współczesnym świecie. Włączenie oraz współpraca ze świeckimi w dziele przekazywania wiary poprzez katechezę wypływa z istoty ich powołania na mocy chrztu świętego i innych sakramentów pogłębiających więź ze wspólnotą uczniów Chrystusa. Franciszek podkreśla również znaczenie autentycznego spotkania z młodymi pokoleniami, a także potrzebę metodologii i kreatywnych narzędzi, które uczynią głoszenie Ewangelii spójnym z misyjną przemianą Kościoła."

o. Krzysztof Ołdakowski SJ - Watykan - kliknij i czytaj dalej
(źródło: www.vaticannews.va, 11 maja 2021)

Tekst Listu Apostolskiego w formie "Motu proprio" Papieża Franciszka "Antiquum ministerium", w którym ustanawia posługę katechety: kliknij i czytaj na stronie www.vatican.va.