Warsztaty adwentowo-bożonarodzeniowe

Konsultant ds. nauczania religii zaprasza zainteresowanych katechetów przedszkoli i szkół podstawowych do udziału w Adwentowo - bożonarodzeniowych warsztatach dla katechetów. W zaproszeniu czytamy m.in.: Dziecko jest bardzo wrażliwe na wszelkie bodźce zewnętrzne. To, co słyszy, to, co widzi, to, co je otacza, ma wielkie znaczenie. Zadbajmy więc, aby w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia nie zabrakło na lekcjach religii, w naszych domach i w salach katechetycznych pięknych, oryginalnych, najlepiej własnoręcznie wykonanych ozdób i dekoracji. Wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z banku pomysłów w zakresie zastosowania technik plastycznych na katechezie - tych codziennych i tych niecodziennych - serdecznie zapraszam do udziału w warsztatach. Warsztaty są bezpłatne. Odbędą się online z wykorzystaniem Microsoft Teams w dwóch terminach (do wyboru): 24.11.2020 (wtorek) w godz. 16.00-19.00 oraz 26.11.2020 (czwartek) w godz. 16.00- 19.00. Informacja o zapisach: kliknij i zobacz.

Rekolekcje katechetów - listopad 2020 - korekta

Mimo zdalnej pracy w szkole i warunków utrudniających nam spotykanie się w większych zespołach nie rezygnujemy z planowanej na ten rok formacji katechetycznej.

Najbliższe rekolekcje na temat: „Zwiastowanie…” odbędą się w dniach 27-29 listopada 2020. Poprowadzi je ks. dr Zbigniew Snarski metodą Lectio divina.

Konferencje transmitowane będą z parafii Niepokalanego Serca Maryi na stronie www.parafiansm.pl; W Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu uczestniczymy w kościele.

Szczegółowe informacje na temat zapisów, zasad udziału oraz program (po korekcie): kliknij i pobierz.

Komunikat w sprawie nadzoru

Od czasu pandemii stanęliśmy przed kolejnymi wyzwaniami w katechezie. W związku z brakiem nauczania w szkole odkrywamy nowe możliwości komunikowania Dobrej Nowiny za pomocą narzędzi elektronicznych. Mając kilkumiesięczne doświadczenie pracy zdalnej otwieramy się również na zdalne prowadzenie nadzoru katechetycznego.

Wydział Katechetyczny przypomina, że powinien się on odbywać zgodnie z założonym na początku roku szkolnego 2020-2021 harmonogramem. Wizytatorów zobowiązuje do pozyskiwania informacji o pracy katechetów w oparciu o dostarczaną im dokumentację i rozmowę pohospitacyjną z nauczycielem. Katechetów z kolei prosi o sporządzenie i przekazanie wizytatorowi arkusza przedhospitacyjnego i konspektu hospitowanej lekcji, a w miarę możliwości zaproszenie wizytatora na prowadzone zdalnie zajęcia.

Słowo do Katechetów

Drodzy Katecheci,

Epidemia koronawirusa nie ustępuje. O osobach chorych dowiadujemy się już nie tylko z mediów, ale spotykamy je na co dzień, ponieważ żyją w naszych rodzinach, są naszymi bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi, współpracownikami. Także wielu spośród nas, katechetów i duszpasterzy, musiało zmierzyć się z chorobą. Jedni mają ją już za sobą, inni obecnie chorują, innym grozi zakażenie. Niestety, są także osoby, które przegrały walkę z chorobą.

Dlatego proszę wszystkich o wytrwałą modlitwę w intencji naszego środowiska katechetycznego. Wzywajmy przy tym wstawiennictwa Patronki naszej Archidiecezji, Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia, zwłaszcza w tych dniach, gdy przeżywamy Nowennę przed jej Uroczystością. Trwajmy w zjednoczeniu z Bogiem i we wzajemnej miłości, wspierając siebie nawzajem, szczególnie najsłabszych i potrzebujących pomocy. Niech ufna modlitwa będzie umocnieniem i źródłem nadziei, która nie zawodzi (zob. Rz 5,5).

 

Książka "Powołanie katechety w przekazie biblijnym"

W ostatnim czasie ukazała się książka ks. Czesława Walentowicza pt. "Powołanie katechety w przekazie biblijnym". Publikacja jest do nabycia w Księgarni św. Jerzego lub w Parafii św. Jadwigi w Białymstoku. Kliknij i zobacz

 

Zmarł ks. dr Artur Filipiak

Dnia 2 listopada 2020 r. zmarł w wieku 45 lat ks. dr Artur Filipiak, dyrektor Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, pracownik Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu, członek Stowarzyszenia Katechetyków Polskich, wieloletni redaktor naczelny miesięcznika "Katecheta".

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 6 i 7 listopada.

-piątek 6 listopada:
Wprowadzenie i Msza św. o godz. 19.00 w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu
-sobota 7 listopada:

Msza św. pogrzebowa o godz. 12.00 w parafii pw. św. Wita w Rogoźnie. Przed Mszą św. o godz. 11.30 modlitwa różańcowa. Pogrzeb na cmentarzu parafialnym po Mszy św.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie...

Przypomnienie - zdalne nauczanie religii

W związku z decyzją Rządu o zdalnej pracy z uczniami klas IV-VIII szkół podstawowych oraz z uczniami szkół ponadpodstawowych przypominamy o możliwości korzystania z wartościowych portali internetowych i bogactwa udostępnianych katechetom materiałów.

Sumienne prowadzenie zajęć dydaktycznych z religii, niezależnie od tego, czy odbywają się one stacjonarnie czy zdalnie, jest obowiązkiem każdego zatrudnionego katechety. 

Wykaz pomocy katechetycznych rekomendowanych przez Komisję Wychowania Katolickiego KEP (przygotowany w marcu 2020): kliknij i zobacz.

Zachęcamy przy tym do korzystania z bogatej oferty szkoleniowej oraz życzliwej i kompetentnej pomocy konsultantów ds. nauczania religii w CEN-ie oraz doradcy metodycznego w MODM-ie.

 

O dekanalnych dniach skupienia

W związku z obecną sytuacją pandemiczną dekanalne dni skupienia katechetów w formie stacjonarnej zostają odwołane. W zamian proponujemy inną formę przeżycia tego dnia. Zależy nam przede wszystkim na podjęciu modlitwy w czasie przewidzianym na dekanalny dzień skupienia. Jeśli jest to możliwe, na uczestnictwie we Mszy Świętej w intencji katechetów, ich rodzin oraz uczniów i ich bliskich.

Tematem naszych spotkań dekanalnych jest nowe Dyrektorium o katechizacji. Chcemy zachęcić do zatrzymania się nad jego treścią, która jest bardzo wartościowa. Zachętą do przeczytania całości Dyrektorium niech będzie możliwość zapoznania się z treścią dwóch rozdziałów, które szczególnie nas dotyczą. Wizytatorzy poszczególnych dekanatów prześlą konkretną propozycję skorzystania z materiałów, a także odnotowania "obecności" na spotkaniu.

Katecheci, którzy nie mogli być obecni w Dekanacie Śródmieście i Dekanacie Bacieczki, proszeni są o zgłoszenie się do pani Moniki Wasiluk po szczegółowe informacje.