Materiały ZHR o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej wyprodukował film - animację o bł. Stefanie Wyszyńskim. Produkcja ta prezentuje życie i postawę błogosławionego Księdza Prymasa wraz z ujęciem jego służby i współpracy z ruchem harcerskim. Animacja została przygotowana z myślą o najmłodszych, dla których przyjęta forma realizacji filmu będzie przystępna w odbiorze.

LINK DO FILMU: kliknij i oglądaj.

LIST NA TEMAT ANIMACJI: kliknij i czytaj.

ZOB. TAKŻE MATERIAŁY NA STRONIE: https://stefanwyszynski.zhr.pl

Zaproszenia konsultanta ds. nauczania religii

Konsultant ds. nauczania religii w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku zaprasza:

1. Do udziału w kursie doskonalącym „Dobrze pomyśleć…, czyli jak zaplanować katechezę i stworzyć jej scenariusz”. Uczestnicy zmierzą się z następującymi pytaniami: "Jaką wartość ma planowanie? Czy warto planować, kiedy wokół tak wiele niewiadomych? Czy planowanie da się połączyć ze spontanicznością? A co z relacjami katecheta- katechizowany? Jak planować swoją pracę na co dzień i „od święta”? Czy plan, konspekt i scenariusz to jest to samo? Co w nich umieszczać, a czego nie?". Spotkania będą odbywać się w dwóch grupach (do wyboru): stacjonarnie (w budynku CEN w Białymstoku, ul. Złota 4 ) - 8-9.02.2022 (wtorek i środa) w godz. 16.00-19.00 lub online - 31.01-1.02.2022 (poniedziałek i wtorek) w godz. 10.00-13.00. Zaproszenie: kliknij i pobierz.

2. Na trzecie i ostatnie zarazem spotkanie w ramach sieci dotyczącej pracy katechetycznej w przedszkolu. Tym razem w centrum zainteresowania będzie Pismo Święte i spotkanie najmłodszych ze Słowem Bożym. Spotkania będą odbywać się w dwóch grupach (do wyboru): stacjonarnie (w budynku CEN w Białymstoku, ul. Złota 4 ) - 15.02.2022 (wtorek) w godz. 16.00-19.00 lub online - 16.02.2022 (środa) w godz. 16.00-19.00. Zaproszenie: kliknij i pobierz.

XVIII Ekumeniczne Spotkanie Młodych w ZSHE (20.01.2022)

Trwający obecnie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) zaprasza do pracy na rzecz jedności poprzez różnego rodzaju dzieła i modlitwę.

Katecheci z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku przygotowali z młodzieżą i zaproszonymi gośćmi XVIII Ekumeniczne Spotkanie Młodych pod hasłem Ujrzeliśmy Jego Gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać pokłon Panu (por. Mt 2,2). Ze względu na stan pandemii spotkanie zostało zrealizowane online.

Materiały zawarte w filmie - zarówno słowa zaproszonych gości, jak i sonda młodych - mogą się stać inspiracją do rozmów z młodzieżą na lekcjach, jak i poza nimi. Mamy nadzieję, że pozwolą włączyć się, na swój sposób, w dzieło budowania jedności, zarówno chrześcijańskiej, jak i ogólnoludzkiej.

Materiał filmowy dostępny na stronie ZSHE w Białymstoku - kliknij i zobacz lub bezpośrednio na kanale YouTube szkoły.

"Wiara i jej progi, szansa czy regres?" - REKOLEKCJE

Zapraszamy na rekolekcje "Wiara i jej progi, szansa czy regres?", organizowane w dniach 21-23 stycznia 2022. Poprowadzi je biblista - o. Piotr Włodyga OSB, benedyktyn ze Starego Krakowa.

Rekolekcje odbędą się stacjonarnie, w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku, ul. ks. Stanisława Suchowolca 27. Zapisy w Wydziale Katechetycznym.

Program (po korekcie): pobierz.

Więcej informacji: dr Elżbieta Młyńska. Kontakt: kliknij i zobacz.

Warsztaty "Czytać Biblię po benedyktyńsku"

Stowarzyszenie Mess'AJE Polska i Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej zapraszają na warsztaty biblijne "Czytać Biblię po benedyktyńsku". Warsztaty poprowadzi biblista - o. Piotr Włodyga OSB. Odbędą się one 20 stycznia 2022 w godz. 16.00-19.00 w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. bł. Michała Sopoćki w Białymstoku, ul. Warszawska 50 (wejście od parkingu). Zgłoszenia drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: (85)6652410, (85)6652408. 

Zjazd Kolędowy 2022

Serdecznie zapraszamy na tegoroczny Zjazd Kolędowy Katechetów i Duszpasterzy, który z racji na obowiązujące ograniczenia odbywa się online - sobota 8 stycznia 2022, godz. 10.00

Referaty:

1. Wyjątkowa obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina
     - ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec, Rektor PWT we Wrocławiu;

2. Sztuka sprawowania i przewodniczenia Eucharystii
     - ks. dr hab. Daniel Brzeziński, prof. UMK w Toruniu. 

Boże Narodzenie 2021

Pośród wielu trudnych wydarzeń obecnego czasu rozbłyska światło Betlejemskiej Nocy. Rodzi się Bóg-Człowiek przynosząc światu zbawienie, przywracając nadzieję i pokój serca.

Niech tegoroczne Święta Bożego Narodzenia będą okazją do osobistego spotkania z Jezusem Chrystusem i umocnienia więzi z Bliskimi. Tajemnica Narodzenia Pańskiego niech oddali wszelki lęk i poczucie niepewności. Niech Boża Dziecina udzieli łaski odnowy wiary, nadziei i miłości.

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia
i Szczęśliwego Nowego Roku 2022!

Dyrekcja i Pracownicy Wydziału Katechetycznego

Rekolekcje "Wiara i jej progi, szansa czy regres?"

W dniach 21-23 stycznia 2022 Wydział Katechetyczny organizuje rekolekcje dla katechetów. Będą one miały charakter stacjonarny i odbędą się w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku przy ul. Ks. Stanisława Suchowolca 27.

Rekolekcje pod hasłem: "Wiara i jej progi, szansa czy regres?" poprowadzi ojciec Piotr Włodyga, benedyktyn ze Starego Krakowa. Ojciec Piotr jest biblistą, tłumaczem Księgi Daniela w Biblii Paulińskiej.

Rekolekcje rozpoczną się w piątek o godz. 17.00 i zakończą w niedzielę o 13.00. Zapisy w Wydziale Katechetycznym.