Komunikat w sprawie nadzoru

Od czasu pandemii stanęliśmy przed kolejnymi wyzwaniami w katechezie. W związku z brakiem nauczania w szkole odkrywamy nowe możliwości komunikowania Dobrej Nowiny za pomocą narzędzi elektronicznych. Mając kilkumiesięczne doświadczenie pracy zdalnej otwieramy się również na zdalne prowadzenie nadzoru katechetycznego.

Wydział Katechetyczny przypomina, że powinien się on odbywać zgodnie z założonym na początku roku szkolnego 2020-2021 harmonogramem. Wizytatorów zobowiązuje do pozyskiwania informacji o pracy katechetów w oparciu o dostarczaną im dokumentację i rozmowę pohospitacyjną z nauczycielem. Katechetów z kolei prosi o sporządzenie i przekazanie wizytatorowi arkusza przedhospitacyjnego i konspektu hospitowanej lekcji, a w miarę możliwości zaproszenie wizytatora na prowadzone zdalnie zajęcia.

Słowo do Katechetów

Drodzy Katecheci,

Epidemia koronawirusa nie ustępuje. O osobach chorych dowiadujemy się już nie tylko z mediów, ale spotykamy je na co dzień, ponieważ żyją w naszych rodzinach, są naszymi bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi, współpracownikami. Także wielu spośród nas, katechetów i duszpasterzy, musiało zmierzyć się z chorobą. Jedni mają ją już za sobą, inni obecnie chorują, innym grozi zakażenie. Niestety, są także osoby, które przegrały walkę z chorobą.

Dlatego proszę wszystkich o wytrwałą modlitwę w intencji naszego środowiska katechetycznego. Wzywajmy przy tym wstawiennictwa Patronki naszej Archidiecezji, Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia, zwłaszcza w tych dniach, gdy przeżywamy Nowennę przed jej Uroczystością. Trwajmy w zjednoczeniu z Bogiem i we wzajemnej miłości, wspierając siebie nawzajem, szczególnie najsłabszych i potrzebujących pomocy. Niech ufna modlitwa będzie umocnieniem i źródłem nadziei, która nie zawodzi (zob. Rz 5,5).

 

Książka "Powołanie katechety w przekazie biblijnym"

W ostatnim czasie ukazała się książka ks. Czesława Walentowicza pt. "Powołanie katechety w przekazie biblijnym". Publikacja jest do nabycia w Księgarni św. Jerzego lub w Parafii św. Jadwigi w Białymstoku. Kliknij i zobacz

 

Zmarł ks. dr Artur Filipiak

Dnia 2 listopada 2020 r. zmarł w wieku 45 lat ks. dr Artur Filipiak, dyrektor Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, pracownik Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu, członek Stowarzyszenia Katechetyków Polskich, wieloletni redaktor naczelny miesięcznika "Katecheta".

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 6 i 7 listopada.

-piątek 6 listopada:
Wprowadzenie i Msza św. o godz. 19.00 w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu
-sobota 7 listopada:

Msza św. pogrzebowa o godz. 12.00 w parafii pw. św. Wita w Rogoźnie. Przed Mszą św. o godz. 11.30 modlitwa różańcowa. Pogrzeb na cmentarzu parafialnym po Mszy św.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie...

Przypomnienie - zdalne nauczanie religii

W związku z decyzją Rządu o zdalnej pracy z uczniami klas IV-VIII szkół podstawowych oraz z uczniami szkół ponadpodstawowych przypominamy o możliwości korzystania z wartościowych portali internetowych i bogactwa udostępnianych katechetom materiałów.

Sumienne prowadzenie zajęć dydaktycznych z religii, niezależnie od tego, czy odbywają się one stacjonarnie czy zdalnie, jest obowiązkiem każdego zatrudnionego katechety. 

Wykaz pomocy katechetycznych rekomendowanych przez Komisję Wychowania Katolickiego KEP (przygotowany w marcu 2020): kliknij i zobacz.

Zachęcamy przy tym do korzystania z bogatej oferty szkoleniowej oraz życzliwej i kompetentnej pomocy konsultantów ds. nauczania religii w CEN-ie oraz doradcy metodycznego w MODM-ie.

 

O dekanalnych dniach skupienia

W związku z obecną sytuacją pandemiczną dekanalne dni skupienia katechetów w formie stacjonarnej zostają odwołane. W zamian proponujemy inną formę przeżycia tego dnia. Zależy nam przede wszystkim na podjęciu modlitwy w czasie przewidzianym na dekanalny dzień skupienia. Jeśli jest to możliwe, na uczestnictwie we Mszy Świętej w intencji katechetów, ich rodzin oraz uczniów i ich bliskich.

Tematem naszych spotkań dekanalnych jest nowe Dyrektorium o katechizacji. Chcemy zachęcić do zatrzymania się nad jego treścią, która jest bardzo wartościowa. Zachętą do przeczytania całości Dyrektorium niech będzie możliwość zapoznania się z treścią dwóch rozdziałów, które szczególnie nas dotyczą. Wizytatorzy poszczególnych dekanatów prześlą konkretną propozycję skorzystania z materiałów, a także odnotowania "obecności" na spotkaniu.

Katecheci, którzy nie mogli być obecni w Dekanacie Śródmieście i Dekanacie Bacieczki, proszeni są o zgłoszenie się do pani Moniki Wasiluk po szczegółowe informacje.

Dziecięca wiara. Sieć współpracy i samokształcenia

Konsultant ds. nauczania religii zaprasza na spotkania w ramach sieci współpracy i samokształcenia. Zainteresowani katecheci szkół podstawowych zaproszeni są do udziału w pierwszym spotkaniu: „Dziecięca wiara. Sieć współpracy i samokształcenia katechetów biorących udział w formacji dzieci pierwszokomunijnych”. Celem jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w zakresie przygotowania do sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Cykl obejmuje trzy spotkania zorganizowane w ramach sieci. Możliwy jest udział w jednej z dwóch grup: piątkowej (planowane terminy spotkań: 16.10.2020, 4.12.2020, 5.02.2021) lub sobotniej (17.10.2020, 5.12.2020, 6.02.2021). Uczestnicy sieci będą również mieli stały dostęp do materiałów umieszczonych na platformie e-learningowej CEN. Wszystkie spotkania będą odbywały się stacjonarnie w budynku CEN przy ul. Złotej 4 w Białymstoku w godz. 16.00-19.00 (grupa piątkowa) lub 9.00- 12.00 (grupa sobotnia) w sali 214. Udział w sieci jest bezpłatny. Zapisy są możliwe przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie głównej CEN w zakładce „Oferta szkoleniowa” lub pod linkiem.

Dzień Edukacji Narodowej 2020

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej zapraszamy na Mszę świętą w piątek 16 października 2020 na godz. 18.00 do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku.

Zachęcamy także do lektury listu Biskupa Wojciecha Osiala, Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz 30. rocznicy powrotu nauczania religii do polskiej szkoły:

W tym roku mija trzydzieści lat od powrotu lekcji religii do szkoły. Jakkolwiek nie może zabraknąć koniecznych podsumowań, ocen i wniosków dotyczących obecności katechezy w szkole, to jednak chcemy nade wszystko podziękować Wam, Drodzy Katecheci, za Waszą katechetyczną posługę w szkoleKliknij i czytaj cały tekst.