Zjazd Paschalny 2021

Zapraszamy do udziału w Zjeździe Paschalnym Katechetów i Duszpasterzy, który odbędzie się online w sobotę 10 kwietnia 2021 roku o godz. 10.00 na kanale YouTube ArchiBial Media.
Hasłem tegorocznego Zjazdu są słowa: Wspólnota parafialna w służbie wiary. W omówieniu problematyki parafii jako wspólnoty wspólnot zostanie podkreślona rola świeckich. Przedstawione będą dwa referaty ujmujące wskazaną problematykę:
-Duszpasterz w parafii, wspólnocie wspólnot – ks. dr Wojciech Nowacki (Łomża);
-Świeccy w parafii, wspólnocie wspólnot – Marek Filar (Gdynia).
Ufamy, że treści przekazane w ramach tegorocznego Zjazdu zainspirują do ożywienia życia wspólnot parafialnych naszej Archidiecezji. Dostęp do materiału za pomocą linku (kliknij i zobacz).

Wielkanoc 2021

W tych dniach celebrujemy uroczyście Misterium Paschalne – Misterium Męki, Śmierci i chwalebnego Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa.

I choć radość wielkanocną próbują przyćmić trudne okoliczności obecnego czasu ufajmy, że Zmartwychwstały Chrystus zawsze jest i będzie dla nas źródłem, z którego możemy czerpać siły do życia w wolności, prawdzie i radości, źródłem miłości i miłosierdzia oraz wszelkich łask, które umacniają nas w wierze i czynią wielkodusznymi wobec braci.

Życzymy pięknego, pełnego radości spotkania ze Zmartwychwstałym.

Szczęść Boże!

Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Białostockiej ze współpracownikami

Materiały dla katechetów od Caritas Laudato si

W ramach projektu „Ekologia integralna encykliki Laudato si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych”, realizowanego przez Caritas Polska jeden z zespołów projektowych w naszej archidiecezji stworzył cykl podcastów o tematyce ekologicznej. W wywiadach wzięli udział eksperci oraz aktywiści z dziedziny ekologii i kryzysu klimatycznego.

Mamy świadomość, że stan środowiska w Polsce i na świecie pogarsza się, a największe konsekwencje tego ponoszą osoby najuboższe. W związku z tym, zależy nam na tym, aby edukować społeczeństwo. Udostępniamy, więc Państwu nasz cykl podcastów oraz ebooka, który dzięki swojej formie i poruszanej tematyce może być wyjątkową pomocą naukową podczas lekcji religii. Zwracamy się również z prośbą o wysłanie ich do uczniów – szczególnie podczas nauczania zdalnego mogą one być urozmaiceniem zajęć – mówi koordynatorka projektu Laura Maksimowicz.

Materiały do pobrania (ebook oraz linki do poszczególnych odcinków) na stronie Caritas Archidiecezji Białostockiej.

"Aktywność społeczno-kulturalna maturzystów"

Zapraszamy do wypełnienia ankiety w ramach projektu naukowo-badawczego "Aktywność społeczno-kulturalna maturzystów" prowadzonego przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Ośrodek Zaawansowanych Badań Społecznych przy ISKK w Warszawie.

Celem badania jest socjologiczny opis postaw, wartości, aktywności społecznej wśród osób, które rozpoczynają swoje dorosłe życie. Jest to badanie naukowe, które pomoże wyjaśnić i zrozumieć przemiany współczesnej rzeczywistości społecznej.

Wypełnienie ankiety zajmuje około 10-15 min. Zabierane dane są całkowicie anonimowe.

Szczegółowe informacje w piśmie przewodnim: kliknij i pobierz. Link do ankiety: kliknij i zobacz.

Rekolekcje wielkopostne w TVP3: 22-24 marca 2021

Rekolekcje dla dzieci 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 9:30, TVP3
Rekolekcje dla dzieci poprowadzi ks. Adam Węgrzyn SDB. Konwencja nauk rekolekcyjnych dla najmłodszych zostanie utrzymana w stylistyce programu „Ziarno”. Pojawi się w nich także Ciocia Ewelina i s. Maria Trukan FMA, która przy pomocy doświadczeń naukowych zachęci dzieci do szukania i rozpoznawania Pana Boga w świecie. Kliknij i zobacz.

Rekolekcje dla młodzieży 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 12:30, TVP3
Cykl trzech spotkań wielkopostnych, opartych na czytaniach z Pisma Świętego, poprowadzi o. Lech Dorobczyński OFM wraz z twórcami programu młodzieżowego „Studio Raban” – Pauliną Worożbit oraz Michałem „Paxem” Bukowskim. Kliknij i zobacz.

"Cisza w katechezie"

Czy w dzisiejszych czasach ktoś potrzebuje ciszy? Jaką ma ona wartość? Dlaczego i w jakich momentach powinna zaistnieć na katechezie? W jaki sposób ją wprowadzić? Czy „dzisiejsze” dzieci mogą być uważnymi słuchaczami? Czy ja-katecheta jestem uważnym słuchaczem?

Konsultant ds. nauczania religii zaprasza katechetów do udziału w bezpłatnych warsztatach poświęconych ciszy w katechezie. Odbędą się one online, z wykorzystaniem Microsoft Teams, w dwóch terminach (do wyboru): 23.03.2021 (wtorek) godz. 16.00 lub 26.03.2021 (piątek) godz. 16.00.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie głównej CEN w zakładce Oferta szkoleniowa. Szkolenia bezpłatne lub pod linkiem.

ZAPROSZENIE: kliknij i pobierz.

Materiały rekolekcyjne dla dzieci i młodzieży

W przededniu Wielkiego Postu, dnia 16 lutego 2021, Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej wydał komunikat, w którym przedstawił kilka pomysłów zorganizowania tegorocznych szkolnych rekolekcji wielkopostnych. Była m.in. mowa o opracowywanych specjalnie w tym celu pomocach. Z radością informujemy, że prace zostały zakończone. Dziękujemy ks. Wojciechowi Rogowskiemu, ks. Karolowi Godlewskiemu, ks. Gawłowi Korzenieckiemu, paniom Ewie Wiesławskiej, Annie Mojsak, Urszuli Zagan oraz dyrekcji i pracownikom ArchiBial MEDIA za zaangażowanie w realizację materiałów. Zachęcamy do korzystania:

Klasy I-IV sp  Film: kliknij i zobacz. Konspekt: kliknij i pobierz.

Klasy V-VIII sp  Film: kliknij i zobacz. Konspekt: kliknij i pobierz.

Szkoły ponadpodstawowe  Film: kliknij i zobacz. Konspekt: kliknij i pobierz.

Wiem, rozumiem, potrafię…

Wiem, rozumiem, potrafię - to zasada, którą powinien kierować się katecheta zachęcający dzieci i młodzież do wykonywania prac plastycznych. Wiem, co robię. Rozumiem, dlaczego to robię. Potrafię to zrobić.

Konsultant ds. nauczania religii zaprasza katechetów do udziału w warsztatach plastycznych, które pozwolą poznać kilka sprawdzonych pomysłów prac plastyczno-technicznych - do wykorzystania w czasie trwającego Okresu Wielkiego Postu i zbliżającej się Wielkanocy. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Odbędą się one online, z wykorzystaniem Microsoft Teams, w dwóch terminach (do wyboru): 9.03.2021 (wtorek), godz. 16.00 lub 12.03.2021 (piątek), godz.15.30. Zapisy przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie głównej CEN w zakładce Oferta szkoleniowa. Szkolenia bezpłatne lub pod linkiem.