Spotkanie Plenarne Katechetów Świeckich i Zakonnych

Kurs Animatora Biblijnej Katechezy z Dorosłymi

Stowarzyszenie Mess’AJE Polska wraz z Wydziałem Katechetycznym organizuje Ogólnopolski Kurs Animatora Biblijnej Katechezy z Dorosłymi.

Folder: kliknij i pobierz. Formularz zgłoszenia: kliknij i pobierz. Świadectwo uczestniczki: kliknij i pobierz.

Webinaria Wydawnictwa Świętego Wojciecha

Wydawnictwo Świętego Wojciecha w Poznaniu opracowało kolejne podręczniki do nauki religii zgodne z nową „Podstawą programową katechezy Kościoła katolickiego w Polsce” z 8 czerwca 2018 roku i pragnie je zaprezentować katechetom podczas spotkań na platformie ClickMeeting. Darmowe webinaria pt.: „Prezentacja nowych podręczników Wydawnictwa Świętego Wojciecha do klasy: 3 i 7 szkoły podstawowej, 3 liceum oraz 3 i 4 technikum i 3 branżowej 1 stopnia odbędą się w dniach 2 i 7 czerwca br. o godz. 20.00.

Link: kliknij i zobacz.

Papieskie Forum Młodych - transmisja

W środę 18 maja 2022 roku w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej odbyło się XVII Papieskie Forum Młodych. Patronat nad wydarzeniem objął Arcybiskup Józef Guzdek, Metropolita Białostocki.

Celem tegorocznego spotkania było przybliżenie treści homilii wygłoszonej przez Św. Jana Pawła II do młodzieży dnia 12 czerwca 1987 roku na Westerplatte, stąd hasło Forum: „Każdy ma swoje Westerplatte”.

Serdecznie dziękujemy współorganizatorom wydarzenia - Parafii Świętej Rodziny w Białymstoku oraz Zespołowi Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku, a także dyrekcji i pracownikom Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Archidiecezji Białostockiej oraz ArchiBial MEDIA.

Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie odpowiedzieli na zaproszenie: naszym gościom, a w szczególności młodzieży z ich opiekunami. 

Zapraszamy do oglądania transmisji zrealizowanej przez ArchiBial MEDIA na kanale YouTube Archidiecezji Białostockiej. Kliknij i oglądaj.

Więcej na archibial.pl.

Zaproszenie na webinaria WAM

Szczegóły - kliknij i powiększ:

   

Zaproszenie do Seminarium

W Tygodniu Modlitw o Powołania, Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku, w ramach Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, zaprasza wszystkich zainteresowanych, a zwłaszcza katechetów ze swoimi uczniami, do odwiedzenia siedziby Seminarium przy ul. Warszawskiej 46 w Białymstoku, we wtorek 10 maja w godz. 9.00-16.00.

Alumni zapoznają gości z czterema wymiarami formacji seminaryjnej: ludzkim, duchowym, intelektualnym i pastoralnym. Jednocześnie zostaną przedstawione kolejne etapy i istotne wydarzenia stanowiące kolejne kroki alumna na drodze ku kapłaństwu (obłóczyny, posługi, święcenia). Wszystko zostanie zaprezentowane w ciekawej i oryginalnej formie, w poszczególnych salach wykładowych.

Tego samego dnia o godz. 10.00 odbędą się warsztaty połączone z wystawą pt. „Wyobrazić to, co niewidzialne. Na styku nowoczesności i sacrum w malarstwie Franciszki Burtz”. Prace tej malarki wykorzystywane są m.in. w biblijnej katechezie dorosłych prowadzonej oryginalną metodą „czterech progów wiary”.

Młodzież męska, rozeznająca swoje życiowe powołanie, zaproszona jest natomiast na godz. 17.30 na nabożeństwo majowe, w czasie którego wspólnota seminaryjna będzie się modlić o światło Ducha Świętego w podejmowaniu życiowych decyzji. Zob. www.awsd.bialystok.pl.

Na wszystkie te wydarzenia obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Szkolenie Katechetów

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” przygotowało pakiet edukacyjny „Wierzyć, działać i zwyciężać jak Prymas Tysiąclecia”, poprzez który chce dotrzeć razem z katechetami do młodego pokolenia. Swoim błogosławieństwem inicjatywę tę objął Arcybiskup Józef Guzdek, Metropolita Białostocki (pismo Arcybiskupa zostało opublikowane w broszurze, którą każdy katecheta otrzyma bezpłatnie po szkoleniu wraz z materiałami źródłowymi, filmowymi oraz scenariuszami do przeprowadzenia zajęć, które przybliżą młodzieży dziedzictwo Wielkiego Polaka).

Szkolenia na terenie Archidiecezji Białostockiej odbędą się w dwóch terminach (do wyboru):
-5 maja 2022 (czwartek), godz. 14.15 – Msza św. w białostockiej katedrze; godz. 15.00 – szkolenie w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A w Białymstoku;
-6 maja 2022 (piątek), godz. 9.15 – Msza św. w białostockiej katedrze; godz. 10.00 – szkolenie w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A w Białymstoku.

UWAGA! Szkolenie to traktujemy jako OBOWIĄZKOWE w ramach stałej formacji katechetów. Zgłoszenia należy wysłać mailowo do 27 kwietnia 2022 roku na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, adres mailowy, numer telefonu, nazwę szkoły oraz wybrany termin szkolenia (5 czy 6 maja).

Do pobrania: pismo do katechetów oraz pismo do dyrektorów szkół z prośbą o zwolnienie Państwa na szkolenie.

XVII Papieskie Forum Młodych

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej we współpracy z Parafią Świętej Rodziny, Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi oraz Zespołem Szkół Społecznych Fundacja Edukacji „Fabryczna 10” organizują dnia 18 maja 2022 roku XVII Papieskie Forum Młodych pod hasłem „Każdy ma swoje Westerplatte”. Patronat nad wydarzeniem objął Arcybiskup Józef Guzdek, Metropolita Białostocki.

Po dwóch latach formuły online, w tym roku pragniemy zaprosić uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas ósmych szkół podstawowych naszej Archidiecezji wraz z Katechetami do osobistego udziału w Forum. Celem spotkania jest przybliżenie młodzieży treści homilii wygłoszonej przez Św. Jana Pawła II do młodzieży dnia 12.06.1987 na Westerplatte. Przewidujemy transmisję Forum na żywo, na kanale YouTube Archibial Media. W programie:

godz. 10.00 - spotkanie w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym z przedstawicielami młodzieży białostockich szkół:
  -słowo Księdza Arcybiskupa do młodzieży
  -refleksja młodzieży nad przesłaniem Św. Jana Pawła II - program artystyczny Papa Grupy;
  -prezentacja plakatów przygotowanych przez przedstawicieli zaproszonej młodzieży;
godz. 12.00 - Msza Święta z udziałem młodzieży w archikatedrze białostockiej.

Zaproszenie: kliknij i pobierz. Pismo do dyrektorów: kliknij i pobierz.